Jump to content

Amortizoare


Florin M.
 Share

Postare recomandată

la mine arcurile au prima culoare alba, urmata de 3 galbene.

 

te referi sa iau arcuri din dezmembrari si amortizoare noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa le am si eu pe Passat, alb cu galben si e foarte dura suspensia.

Da, ziceam sa iei arcuri din dezmembrari, ca alea nu se uzeaza. Iar amortizoarele poti sa le iei noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, am inteles, amortizoare daca iau kayaba e ok??sau sachs

 

si totusi flansele alea...ce rol au??nu e vb de alea ce protejeaza de praf ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Flansele fac legatura intre amortizor si caroserie.

Ideal e sa le schimbi odata cu amortizoarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine sa schimbi si aparatorile de praf. Cu timpul se uzeaza si nu mai stau fixate unde trebuie, si o sa pice amortizorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inlocuit pe garantie amortizoarele fata, marca Optimal, cu unele Bilstein, facute in EU, mai precis in Germania. Alta viata, alta masina. Mult mai ferme, silentioase si asa mi-au disparut toate bataile posibile si imposibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ce pret au fost?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

260 ron Bilsteinurile. Bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FanBarcelona

mishut ce fel de batai aveai inainte sa schimbi amortizoarele...???ceva gen bieleta terminata...??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La denivelari mici si dese era un cloncanit, iar cand roata cobora in o groapa mai abrupta, gen crater, bubuia tare, fier pe fier. Se si "lansa"" botul ca la salupe cand sar pe valuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FanBarcelona

aha....asa face si la mn...deci acum sunt si mai sigur ca e de la amortizoare.....

 

da ia zimi arcurile tale leai schimbat sau leai lasat tot pe alea...si ce cod de culoare ai pe arcuri...daca faci un efort sa te uiti...

 

 

app..Hristos a Inviat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arcurile nu le schimb. Nu car cu masina mai mult decat 4 persoane si bagaje. Nu e cazul.

Codul o sa ti-l spun mai pe seara, acum plec la niste rude :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Trebuie sa schimb amortizoarele pe spate, se aude un scartit, cred ca sta doar pe arcuri masina. Imi puteti spune niste denumiri de firme. Nu doresc sport, ceva confort sa nu se simta gropile prea tare. Daca stiti si niste preturi estimative. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sachs- undeva la 250 buc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Mai bine Kayaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Bilstein.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
ionny_mohan

salut baieti, imi cer scz daca o sa ma repet cu postarea dar am cautat si nu am gasit nicaieri asa ceva, 

 

stiti cumva daca amortizoarele cu arcurile spate de passat 4motion model `98, `99,` 2000 se potrivesc si pe modelul de passat 4motion an 2002, 2003 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mariusjurcau

cred ca se potrivesc ca sunt la fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se potrivesc, au aceiasi platforma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FanBarcelona

stie careva chiar si din auzite un site serios care sa livreze amortizoare in italia...??italian sau nemtesc, nu ebay sau cele din uk...

 

multumsc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am aflat si  site-ul mister-auto.it ....sper sa nu ma certe careva de reclama insa e tot ceea ce am gasit dupa nenumarate cautari...ma refer ca am cautat cel mai mic pret...

 

am luat cu 64 E/buc Kayaba Excel G, made in spania...cam cu un gol in suflet ca ma asteptam sa fie made in japonia...mam zgarcit la 12 euro pt protectii de praf si imi pare rau tare...

 

saptamana asta le voi monta si ulterior o sa revin cu impresii...

 

p.s., un amic urmeaza sa schimbe la un golf 4 1.6 amortizoarele fata cu unele sachs albastre parca...la fel o sa revin cu impresii si de acolo..

 

o mica - mare intrebare am..mi s-a parut ca in momentul in care am apasat pe tija amortizorului kyb parca s-a lasat mai greu ca cel sachs...in functie de chestia asta se poate zice ca tinuta de drum va fi mai dura?

 

 

p.s.2 - gasisem si bilstein cu 54 E/ buc insa mi-a fost teama sa nu fie made in RO... 

Modificat de FanBarcelona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca se duc mai repede fara acele aparatori de praf. Poate te razgandesti si le cumperi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o mica - mare intrebare am..mi s-a parut ca in momentul in care am apasat pe tija amortizorului kyb parca s-a lasat mai greu ca cel sachs...in functie de chestia asta se poate zice ca tinuta de drum va fi mai dura? 

Da.

Si du-te de cumpara protectiile, ca nu demontezi amortizoarele in fiecare zi.

Sunt si universale, la vreo 30 lei bucata. Eu de-alea am pus si fac treaba foarte buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare baieti!Ajutati-ma si pe mine cu ceva:cum pot sa aflu conusul de la brate suspensie,fara sa desfac ceva!Am un passat din 2005,1.9tdi,cod motor awx si seria sasiu wvwzzz3bz5e147199.Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!