Jump to content

Informatii Phaeton


cwr
 Share

Postare recomandată

Buna ziua. 

Doresc sa achizitionez un Phaeton 2013-2014, 3.0 tdi SH (100.000-150.000 km).

Va rog frumos sa imi spuneti:

1. ce ar trebui sa urmaresc la o masina SH cu acesti km;

2. fiabilitatea masinii (daca sunt probleme in anul respectiv si imi recomandati sa ma indrept catre un alt an);

3. la ce consum ar trebui sa ma astept la o astfel de masina (3.0 tdi ), mentionez ca locuiesc in iasi.

 

Va multumesc anticipat,

Viitor posesor de Phaeton

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog mult de tot sa-mi explicati si mie ce face butonul acela de sub ventilatia din mijloc      este dreptunghiular si are un punct albastru si un punct rosu.

Sub el are niste leduri albastre si rosii care se aprind in functie de cum apas eu.

Nu imi dau seama care este rolul lui masina avand clima 4 zone automata...

Va multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 03.07.2019 at 11:44, Voo91 a scris:

Buna ziua. 

Doresc sa achizitionez un Phaeton 2013-2014, 3.0 tdi SH (100.000-150.000 km).

Va rog frumos sa imi spuneti:

1. ce ar trebui sa urmaresc la o masina SH cu acesti km;

2. fiabilitatea masinii (daca sunt probleme in anul respectiv si imi recomandati sa ma indrept catre un alt an);

3. la ce consum ar trebui sa ma astept la o astfel de masina (3.0 tdi ), mentionez ca locuiesc in iasi.

 

Va multumesc anticipat,

Viitor posesor de Phaeton

Salut! Felicitări pentru achiziție!

si eu mi am luat in Aprilie faceliftul din 2009. După multe căutări pe net am procedat in felul următor.

am găsit câteva anunțuri care se încadrau in lista mea de opțiuni și de pret și m-am dus sa le văd. Inspecție la ochi, caroserie, interior exterior, elemente vopsite...etc.

le am cerut seria de caroserie și le-am verificat istoricul la VW. Și după am luat-o pe cea căruia i-a plăcut soției culoarea?

nu am mai pus testerul pe ea pentru ca era OK după istoric. Km reali...dotări Individual

trebuie sa o verifici de la cap la coada. Sa meargă xenonul, ledurile fata și spate ca sunt scumpe dacă nu merg...pe spate se schimba toată lampa sau găsești la dezmembrari, sa nu aibă erori in bord. Sa verifici sa se lase și sa se ridice sa vezi dacă funcționează compresorul și pernele de aer. Dacă are soft Close sa verifici dacă funcționează la toate ușile, la portbagaj. Trapa, scaunele electrice, încălzirea in scaune și răcirea, masajul etc...toate sunt fff scumpe dacă nu funcționează.

test la drum. Vezi cum trage motorul, cum schimba cutia sa fie lin.

consum eu scot 10 in afara și 15 in oraș. Dar e Phaeton nu conteaza. Îmi arată cam 12 mixt. 11 dacă merg linistit

sper sa te fi ajutat

mai intrebi dacă nu ești lamurit

în urmă cu 1 oră, Sconx a scris:

Va rog mult de tot sa-mi explicati si mie ce face butonul acela de sub ventilatia din mijloc      este dreptunghiular si are un punct albastru si un punct rosu.

Sub el are niste leduri albastre si rosii care se aprind in functie de cum apas eu.

Nu imi dau seama care este rolul lui masina avand clima 4 zone automata...

Va multumesc mult.

Albastru înseamnă rece iar roșu cald...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/3/2019 at 11:44 AM, Voo91 said:

Buna ziua. 

...

1. ce ar trebui sa urmaresc la o masina SH cu acesti km;

2. fiabilitatea masinii (daca sunt probleme in anul respectiv si imi recomandati sa ma indrept catre un alt an);

3. la ce consum ar trebui sa ma astept la o astfel de masina (3.0 tdi ), mentionez ca locuiesc in iasi.

 

 

Viitor posesor de Phaeton

1. nu prea ai ce

2.iti recomand ca an 2005-2006 . (daca ma hotarasc, va fi unul de vanzare?, inca sunt multumit)

3.hmmm, o fi diferit consumul in iasi fata de restul tarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

El vrea 2013-2014...e altceva fata de primul model pe care îl ai tu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 04.02.2009 at 14:54, andyhd a scris:

Cu 5.0 , scot consum in oras 13-14....cu putina straduinta :P

Am intrebat , in Germania , la reprezentanta, acest aspect si mi s-a raspuns ca nu este nici o problema, atata timp cat piciorul este luat de pe acceleratie. :(

Și eu am mai întrebat asta la mecanici.Sincer nu e bine  ar afecta cutia.Dar eu tot o mai fac ținând cont ca fac asta și de 4ori pe săptămâna de 2 ani de zile și nu am nici ce mai mica problema .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Știți cumva la phaeton 2009 Facelift cu leduri și bi-xenon becurile xenon sunt D1S?

as vrea sa le schimb ca parca mi se par cam chioare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sunt 4 generatii de phaeton. 3d0 2002-2007, 3d1 2007-2011, 3d2 2011-2014 si 3d3 2014-2016.

Mai simplu, la motoare avem la 3.0V6, 3d0 -225cp, 3d1-233cp, 3d2-240cp si 3d2 -245cp.

3d0 si 3d1 au D1S, 3d2 si 3d3 au D3S

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce am eu nu prea se potriveste cu ce ai scris tu.

o sa desfac un bec sa vedem ce este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea de motoare sunt mai amestecate intradevar nu e asa de clar separat per tip. Insa in ceea ce priveste farurile e fix asa.

Mai jos diferentele intre ele. GP0 si GP1 au D1S, GP2 si GP3 au D3S, care e un D1S fara mercur si alt balast.

GP0.jpg

GP1.jpg

GP2.jpg

GP3.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Am și eu o problema destul de gravă in prag de iarna! Am un vw phaeton 3.0 TDI , i-am schimbat termostatul, i-am schimbat senzorul de temperatura și totuși apa nu îmi sta la 90 dacă este mai frigut afara,bă mai mult nu mi baga nici caldura in habitaclu! Ma puteți ajuta cu ceva păreri,v ați mai întâlnit cu problema asta? Mulțumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai pus testerul? Da vreo eroare? Dacă nu da atunci schimba mecanicul...ceva nu e bine, poate termostatul nu e ceea ce trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus testerul, nu da nicio eroare,și termostatul l-am pus OEM după seria de șasiu,și totuși nu merge,temperatura apei fluctuează și nici nu baga caldura!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
cristodulolucian

Am un ww Phaeton din 2006 de 3 tdi cred, cutie automat si atunci cand acelerez dupa loc imi vibreaza fata masini. AVETI experiente asemanatoare si ce solutii ati gasit?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare.

Se pot monta bari transversale pe plafon, pe un Phaeton 2009? Stiti unde se gasesc asemenea bari, compatibile cu Phaeton 2009? La Thule au zis ca nu au.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut ! Sunt nou pe acest forum și as avea nevoie de ceva informații legat de cum pot conecta telefonul prin bluetooth la un phaeton an Fab 2011 . Mulțumesc ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Este singura mașină din lume care este dotată cu dezumidificator, tocmai pentru a nu se aburi geamurile pe interior cum se întâmplă des la celelalte mașini. Din ce am mai citit tot pe net este cel mai complex sistem de aer condiționat pus pe o mașină . Este totuși o mașină construită din ambiția personală a președintelui companiei din acea vreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!