Jump to content

Schimbarea Distributiei


Boops
 Share

Postare recomandată

@Girleanu Adrian,6 ani si aproape 105.000 km in conditiile in care producatorul recomanda (la masina in cauza) verificarea distributiei la 90.000 km si daca este necesar schimbarea ei.

Sunt PSA-uri (masini frantuzesti)HDI la care producatorul recomanda 240.000 km sau 10 ani vechime.....dar in astfel de cazuri este recomandabil schimbarea in devans pentru ca totusi in romania difere conditiile de trafic fata de o tara din vest.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna, a venit si la mine timpul , am peste 80 de mi km al meu passat AVF din 06.2001

 

Vreau sa va intreb daca inca (2015) marca Contitec ii de actualitate si buna, normele de fabricare se respecta in continuare? Acus 2 ani si ceva am pus Conti made in Germani si ii inca ok. Mai am de facut vreo 3 mi cu ea dupa aceea o schimb.

La sfarsitul lui 2014 am pus pe duba tot Conti dar made in romania parca. Nu ma deranjeaza dar vazand pe alte forumuri non vag se cam plangeau.

 

Deci intrebarea ii sa merg tot pe Conti sunt la fel de faibile sau este un echivalent mai bun, la acelasi prêt? Eventual ceva update la preturi daca aveti?

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna seara! 

Am cautat in foro dar nu am gasit raspuns la intrebarea ce ma "chinuie". Simbata m a lasat pompa de apa la passatul meu 1,9 tdi din 1998 cu motor 110cv model AFN si caut sa cumpar de pe net (ca de, cum nu am masina e mai greu cu deplasarea) o pompa de apa pentru masina mea,curele,antigel…. pentru a incerca sa le inlocuiesc.

Pe net am gasit urmatoarele marci: SKF VKPC81615 =49 euros Delfi WP 1852=45euros Valeo =37 euros si Dolz A182=25 euros.

Nedumerirea este ca nu stiu (nu se aprecieaza in foto) daca turbina este sau nu din plastic la pompele astea; NU as vrea sa pun una cu turbina de plastic,"lumea" se vaita ca nu rezista nici 60 mii km, cele din plastic; apar probleme cu racirea etc.

 1.Stie cineva sa mi spuna de exemplu despre pompele de mai sus ca sunt cu siguranta cu turbina de aluminiu/metal vreuna dintre ele?

 2.Ar fi convenabil sa schimb si distributia, avind in vedere ca au "trecut" in jur de 50 mii km de cind a fost schimbata?

Va multumesc de pe acum pt. pareri/sfaturi! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat de la ''Hepu'' cu paleti metalici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putea sa mi spui ce marca si model te rog,de ex. Dolz A 182

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu lua de pe net ca te prajesti. Mergi la magazin de piese sau vb. cu  baietii de pe forum care se ocupa si ceri pompa marca Hepu pentru motorul tau AFN. Intrebi inainte daca are paletii metalici,

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat acest fabricant si am gasit ceva, multumesc!

Modificat de megaderam
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ufff, nu mi serveste, pagina respectiva este din Germania,dureza mult pina ajunge, pina la urma vad ca tot la amazon ajung cu pompa dolz A182……multumesc oricum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

comanzi de pe net si o sa ai "garantie". pana se rezolva treaba cu garantia stai pe dreapta cu masina pana la 1 luna. nu e un efort atat de mare sa iei o pompa apa din magazinele de profil. 

de ex toate pompele sunt intre 100 si 130 ron, exceptie hepu care se apropie de 200ron, dar parerea mea e ca nu merita hepu, e supraevaluata. eu de exemplu lucru cu GRAF, RUVILLE, FAI,...preturi ok si pompe bune.

La un magazin poti sa le ceri si sa aduca 2-3 modele pe motiv ca vrei cu "turbina" metalica si daca sunt ok ca firma iti vor aduce, restul ce nu cumperi se da retur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat in foro dar nu am gasit raspuns la intrebarea ce ma "chinuie". 

Pentru ca n-ai cautat.

Ti-am mutat topicul unde ii e locul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

….Multumesc pentru "mutare", sper ca nu a fost un efort prea mare.


Am intrebat la un service de "cartier" cit ar costa schimbul distributiei si a pompei de apa cu cureaua de accesorii, mi au raspuns ca 420 euro, cred ca este un pret rezonabil, voi ce credeti?(motor AFN 1,9 tdi 1998)

PS. Cu siguranta au prevazut piesele cele mai ieftine din cataloage….

Modificat de megaderam
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@megaderam

 

Sigur au inteles mesterii aia de "cartier" la ce vrei sa schimbi distributia? Poate ei cred ca vrei sa schimbi la ceva vapor... sau F16. Pretul mi se pare foarte piperat. Iar daca iti pun si piese de low-level e o afacere super: pentru ei, fireste.

 

O pompa de apa e pe la 220 Ron, o curea distributie in jur de 270, cea de accesorii undeva la 150,..rulmentii+ intinzator (daca-i schimba!!!, ar fi bine sa stai sa urmaresti actiunea) undeva la 450-500 parca. deci aprox.1100-1200 Ron.iar pana la aproape 2000 Ron (450 Euro)... manopera aia e scumpa chiar si pentru reprezentanta si eu nu am dat exemple la preturile cele mai mici la piese.. parerea mea, vorba lui Vacaroiu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@megadream in ce Tara faci distributia la AFN?

Eu saptamana asta o fac pe AVF PD si nu ajung la atat, numai daca schimb si intinzatoru hidraulic si acesori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze domnilor! Am omis sa scriu ca, locuiesc in Spania; ar fi trebuit sa specific de la inceput: mea culpa! :( Am inceput sa intreb despre pompa si cum o cautam pe net. mi a scapat din vedere.

Am intrebat si la alt service(in oras mai sunt patru aparte de cel care mi a spus 420 euro) si astept sa vad ce mi spune.

Daca as avea unde sa o fac as schimba o eu,dar cum locuiesc la apartament iar in boxa masina nu  mi incape, :biggrin:  cred ca o sa o trimit la un service.

La inceput as fi vrut sa rog un cunoscut sa mi lase garajul lui pentru o zi…...

Inca o data scuze pentru confuzie :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off.topic.

Asa da, acum se justifica pretul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
TUNNING-G36

salut,

 

am un CC din 01.2012 tip motor CFF disel 1968cm, si in cartea ei (in germana), am citit ca distributia i se schimba prima data la 210 mii Km.

 

Asa este :question:  :question:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, revin si eu am schimbat si eu tot distributie si transmisie. Toate intinzatoarele si rolele au fost schimbate.

 

Tot face un zgomot parca la o rola... aia ce se strange cu un inmpus parca.

 

Asa facea si inainte cu rola veche. Dc face si cu asta noua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta-i intrebare de baraj?

E clar ca zgomotul nu vine de la rola respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu asa am impresia ca ii "rola intinzatoare" cand dau jos capacu de la distributie uneori se aude mai tare. Poate fi ceva grav?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

floro_st205

stetoscopul ce zice ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Nu prea ma pricep la masini si as avea nevoie de ajutorul vostru. Locuiesc in Uk de cateva luni si am achizitonat de curand un Passat 2003, motor 1999cc, 130cp, benzina, as dori sa stiu cateva informatii despre distributie, daca trebuie schimbata sau nu. 

Masina are 87700 mile (141000 km), cand am cumparat-o vanzatorul a zis ca a schimbat distributia, dar nu mai avea factura. Am atasta niste poze, sper sa ma puteti ajuta. 

Multumesc!

post-126828-0-16829900-1430923433_thumb.

post-126828-0-24131800-1430923434_thumb.

post-126828-0-27948900-1430923435_thumb.

post-126828-0-03913700-1430923436_thumb.

post-126828-0-64163900-1430923436_thumb.

post-126828-0-51513800-1430923437_thumb.

post-126828-0-38721000-1430923438_thumb.

post-126828-0-54291800-1430923439_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

terminatoru

Poi ce ai pus tu acolo nu sunt poze cu distributia,acolo ai cureaua de accesorii si de la clima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ai pozat tu acolo nu e distributia. E cureaua de accesorii. Sub ea spre motor e cureaua de distributie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stetoscopul ce zice ?

 

Sunt in franta acum si stetoscopu am numai in RO, deci peste 2 luni. Am sa las asa deocamndata, oricum sa se blocheze nu se poate nu? kitu ii nou pe Conti made in Germany. si am pus kit complect cu tot cu intinzator CT1028 K2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!