Jump to content

Schimbarea Distributiei


Boops
 Share

Postare recomandată

salut pe toti utilizatorii acestui forum. de 2 saptamani sunt fericitul posesor al unui passat 2.5 tdi.proprietarul nu a putut sa mi ofere istoric complet al masini asa ca m am hotarat,ca sa inlatur orice problema,sa i schimb distributia. rog pe cei care au model asemanator sa mi dea un sfat,o parere despre ce chit de distributie se recomanda pentru acest model. 2.5 tdi,an 2003,akn. va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata miam schimbat distributia mam apucat la 11:30 si pela 18 era gata cu antigelu bagat aerisit tot complet .

tanganu cu radiatoarele si farurile leam tras vreo 30 cm in fata nu leam demontat de tot si am avut loc sa schimb lenjer pentru ca am cutie automata si pe radiatorul de apa am si conductele care racesc uleiul din cutia de viteze .

totul a decurs simplu daca te pricepi cat de cat merge repede treaba :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tragherul.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze nu mai stiam cum se cheama :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marinica, ia si tu forumul la puricat si ai sa gasesti ceea ce te intereseaza..

pompa apa hepu, 

role ina,

curea gates

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bobuta, sper sa nu fie cazul sa revin.

Ai bunul simt si citeste in topic, ca gasesti tot ce te intereseaza.

Masina ta nu e mai "altfel" decat altele din topic. Sunt aceleasi sfaturi de generatii intregi. De asemenea informatii se gasesc pe alte N topic-uri din alte arii.

Si pe viitor te rog sa te abtii TU in a face comentarii si a da sfaturi moderatorilor. Ei fac curat dupa tine, nu invers.

 

Nu astept raspuns, ci doar conformare. Altfel voi inchide temporar topic-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am schimbat si eu de 2 zile distributia si am o nelamurire in legatura cu  rola de intindere  curea... dupa ce am reglat intinderea la curea cam la distanta de 1 cm intre amortizor vibratii si rola apoi am strans piulita de pe rola si am facut o tura la vilbrochen, am masurat din nou distanta si era mai mica sa zicem cu 3 mm apoi am dat din nou o tura si am vazut ca a ramas la fel...este vreo problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nici o problema, asta e rolul amortizorului. Va compensa tot timpul intinderea curelei.

Acum fiind noua, e mai rigida.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc Cosmin pt raspuns...aveam emotii in legatura cu asta ca nu este in regula, dupa cum am vazut in filmuletul de aici.. http://www.youtube.com/watch?v=PwZGG4VXxf0   pe la minutul  2:40  dupa ce regleaza si face o tura este la fel distanta dar are si scula potrivita  cu care tine rola  eu am folosit un cleste spit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit topicul si ales ce am crezut ca e mai bun pentru masina mea,desigur si in functie de buget. postez lista preturilor oarecum actualizate,pentru cei interesati sa si faca distributia in viitorul apropiat

kit distr - 315.00         kit distr - 1050.00

 

pompa apa - 210.00

f.aer - 60.00

f.motorina - 115.00

f.ulei - 60.00

f.polen - 60.00
ulei castrol.50501/5 - 200.00
antigel - 2x35.00 = 70.00
spray - 15.00
furtun - 2x8.00 = 16.00
cap bara - 60.00
lampa nr - 2x50 = 100.00
curea alt - 80.00
rola - 60.00
rola - 145.00
rola - 135.00
rola - 170.00
amortizor - 420.00
curea ac - 35.00
lichid servo - 38.00


total - 3414.00

.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am achizitionat si eu distrubutia astazi,firma Gates la distributie,curea accesorii si clima(numa de astea aduceau la magazinul care am fost).preturile sunt in euro ca le-am luat din Austria:

set curea distributie cu role si curea:- 148,41

pompa apa Graf: 49.90

curea accesorii 22.20

curea clima 13.34

filtru motorina 35.50

 

mai trebuie sa iau antigel ca am uitat.

 

multumesc de sfaturi si o sa revin dupa ce va fi sschimbata,

Modificat de bobuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am o intrebare daca ma puteti ajuta va rog.tocmai am fost la mecanic sa imi verifice ce piese am luat ca sambata mi le monteaza si mia spus ca lipseste un intinzator(cred ca e vorba de acela de vibratii)ma puteti ajuta va rog mult de tot sa imi spuneti si voi daca e adevarat ca nu prea ma scot banii din casa. masina este fabricata in 3.2002

VIN:  -  WVWZZZ3BZ3P038766

 

Va multumesc mult si drumuri buna fara probleme.

Modificat de bobuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Pune-l pe cel vechi daca e ok. Ala se strica foarte rar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea este ca mecanicu mia zis ca trebuie ala,dar nu a desfacut ceva sa vada sau ceva,mia spus ca are el de ala nou si ca m-il da la jumatate de pret si de aia intreb daca are masina ca sa nu imi dea tzeapa ca pune si cand colo nu.deci are masina amortizor din acela sa inteleg.sincer daca tot fac schimbu ala l-as schimba sa stau linistit nu dupa aia sa imi zica ca nu imi da garantie sau ca nu raspunde daca se intampla ceva,asa il schimb sa stau eu linistit.

Am citit mai sus ca spuneai Cosmin ca ala nu e neaparat sa il schimbi dar eu am impresia ca vibreaza masina uneori si daca tot desface mai bine il pun.poate sa fie si acela de la alternator,acuma o sa vad.

 

 

Multumesc Cosmin de raspuns,sunteti de mare ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Ideea este ca mecanicu mia zis ca trebuie ala,dar nu a desfacut ceva sa vada sau ceva,mia spus ca are el de ala nou si ca m-il da la jumatate de pret...

De ce nu ma mir? :icon_cheesygrin:

Daca trebuia sa-l cumperi din alta parte, nu-l mai interesa ca-l schimbi sau nu.

Si da, ai amortizor de vibratii la distributie.

Cat despre garantie... stai linistit ca nu-ti garanteaza alt motor daca-ti crapa distributia.

 

Succes!

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am fost la magazin sa intreb cat costa intinzatoru acela si nu aveau decat la set cu curea si pompa de apa si le-am schimbat pe cele vechi si am luat setul complet tot gates dar cu amortizor de vibratii la 290 euro setu(sunt din austria luate ca aici stau),asa le schimb pe toate si stau linistit.sper sa nu trebuiasca si intinzatoru de la alternator ca uneori imi vibreaza (usor) masina si nu stiu de la ce sa fie.acuma vede mecanicu cand o sa dea jos.dar intinzatoru acela e cam scump undeva la 160 euro,dar daca trebuie trebuie.vineri am programare la mecanic pentru distributie,manopera la distributie este 150 euro,stiu ca este mult dar sunt in Austria si na,alte preturi.Mecanicul este roman.

 

numai bine si revin cu detalii dupa schimbare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Ne mutam in Austria si deschidem service. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare daca ma puteti ajuta va rog.tocmai am fost la mecanic sa imi verifice ce piese am luat ca sambata mi le monteaza si mia spus ca lipseste un intinzator(cred ca e vorba de acela de vibratii)ma puteti ajuta va rog mult de tot sa imi spuneti si voi daca e adevarat ca nu prea ma scot banii din casa. masina este fabricata in 3.2002

VIN:  -  WVWZZZ3BZ3P038766

 

Va multumesc mult si drumuri buna fara probleme.

Din pacate tin sa te anunt ca ai luat intinzatorul hidraulic degeaba.Masina ta nu are in componenta distributiei astfel de intinzator.

Ai topic de piese de schimb,si poti pune intrebari acolo daca ai nelamuriri inainte de a achizitiona piesele.

Din pacate tin sa te anunt ca e posibil ca si restul de piese achizitionate sa nu fie conforme cu ce ai tu pe masina,pt ca ti-au dat si intinzatorul si practic e o piesa care nu iti trebuie.

Numar sasiu WVWZZZ3BZ3P038766

Model Passat limousine

PA

Data fabricatie 16.05.2002

An model 2003

Cod vanzare 3B3031

Cod motor AVB

Cod cutie viteze EEN

Tip transmisie 5S

Dotare  FP

Culoare plafon K1

Culoare exterioara / Cod vopsea K1 / A5E

post-64586-0-34879500-1368079927_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea este ca mecanicu mia zis ca trebuie ala,dar nu a desfacut ceva sa vada sau ceva,mia spus ca are el de ala nou si ca m-il da la jumatate de pret...

De ce nu ma mir? :icon_cheesygrin:

Daca trebuia sa-l cumperi din alta parte, nu-l mai interesa ca-l schimbi sau nu.

Si da, ai amortizor de vibratii la distributie.

Cat despre garantie... stai linistit ca nu-ti garanteaza alt motor daca-ti crapa distributia.

 

Succes!

 

Schimbati domnilor tot, mergeti atat la mecanic cat si la fz. de piese auto si inlocuiti piesele daca nu sunt bune. Doriti garantie, va recomand atunci sa mergeti in service autorizat si nu veti avea probleme, dar si pretul per total va fi cu totul altul!

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Hai chiar sunt curios cand o sa desfaca, daca are sau nu intinzator.

Eu nu stiu sa fie fara intinzator mai devreme de 2004.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se numeste mai exact ,,mecanism tensionare'', Gabi nu trebuie sa se supere! :)



Cosmin - mai precis, chiar 2005.

Modificat de Razvan_SPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La AVB cam asa stau lucrurile:

Pana la numar sasiu  3B-2-500 000 are amortizor

De la numar sasiu 3B-3-000 001 nu mai are amortizor

Daca seria postata de el este corecta WVWZZZ3BZ3P038766 este clar ca masina nu are amortizor

Dupa programul de original masina nu are amortizor

Dupa acte(se considera anul fabricatiei 2003)masina nu are amortizor

Deci 100% daca seria este corecta,motorul nu a fost schimbat ,masina are sistemul de distributie simplu fara amortizor.

 

post-64586-0-16116000-1368085140_thumb.j

post-64586-0-29881700-1368085141_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu am verificat, dar din ce m-am mai documentat eu in timp, asupra acestui aspect - incepand cu 2003 trebuie sa verifici cu atentie ce e in echiparea masinii.... banuiesc ca poate sa fie vb de cele din 2003, care ies cu serie de 2004.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are importanta, desface si vede. daca are oricum trebuie mancat. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da, corect....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!