Jump to content

Schimbarea Distributiei


Boops
 Share

Postare recomandată

Asta iti spune mecanicul dupa demontare,daca mai trebuie ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, sarbatori fericite, stie cineva ceva legat de pompa apa ruville?

ma bate gandul sa schimb distributia in ianuarie si mia fost recomandata ca o alternativa mai ieftina ...

offtopic, stie cineva cum se numeste rola de la alternator, care invarte o curea de accesorii si elicea de la ventilator??? sper ca am explicat bn...

e vb de masina din semnatura...

multumesc numa de bn!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt ok.

rola - fulia de la alternator sau frai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
georgianlaurentiu50

Cate role trebuie schimbate '' Transmisie '' in afara de ceea de servo? - Avb 5+1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam interpretabila intrebarea...

Daca vrei sa lucrezi dupa standardele producatorului, TOATE.

Daca esti pe buzunar de roman... cele care scartaie.

La transmisie e doar o rola. Si mai e una pe cureaua de la clima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

georgianlaurentiu50

Multumesc pentru raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,urmeaza si la passatul meu sa-i schimb distributia,dar cind am dat capacul de la distributie jos am vazut ceva urme de ulei pe acolo.Se poate sa fie de la semeringul axei cu came,si daca este de acolo ,se poate schimba mai usor,cind schimba si distributia,va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca era o intrebare, raspunsul este "da".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos Cosmin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut imi poate spune cineva daca passatul meu are amortizor de vibratii la distributie www zzz 3bz 2e 253522,va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are o rola mica anti-voblaj si o rola intinzatoare, cum se vede si in poza urmatoare:

post-70329-0-66499700-1359667182_thumb.j

Modificat de Berk's
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc baieti,are amortizor de vibratii,am dat jos capacul de plastic de la distributie si l-am vazut.Intrebare,ce se uzeaza la el,trebuie schimbat neaaparat,pentru ca mecanicul care imi face distributia a zis ca daca nu-l schimb nu tot la distributie nu imi da garantie.Ce ma sfatuiti?.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se uzeaza rulmentii din cele doua role. Se poate verifica cu usurinta uzura dupa ce sunt demontate, tinandu-le in mana din dreptul gaurii de prindere si rotind de ele relativ tare. In caz de uzura vei auzi un zgomot de bile de rulment neunse care ruleaza fier pe fier. Sau le poti pur si simplu "scutura" tinantu-le tot din zona de prindere (de camasa interioara), si vei auzi un joc al bilelor intre cele doua carcase. Mecanicul tau nu poate oferi garantie, deoarece, in orice moment ulterior schimbarii curelei, una dintre rolele uzate se poate bloca. Sper ca am fost destul de explicit. Bine ar fi sa faci distributia completa, iar daca ai de ales intre schimbarea rolelor sau a pompei de apa, eu as alege rolele. Si eu urmeaza sa fac distributia saptamana viitoare si asa voi proceda. Zgomotul despre care vorbeam mai sus (in cazul meu) se aude chiar si cand "apleci urechea" in partea din fata a masinii - in dreptul distributiei, nu mai vorbesc daca desfac capacul distributiei. Sper sa faci alegerea corecta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

trebui sa schimb distributia la masina din semnatura  este PD stie cineva cam cat costa manopera ?

Modificat de Corsar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la banii astia presupun, ca e fara pompa de apa...

 

eu am schimbat saptamana trecuta distributia + pompa apa, rola indinzatoare AC, curele accesorii, ulei + filtru, filtru motorina si ma costat 250 ron...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

150-200 este doar manopera, voloarea pompei intra la kit distributie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

250 de lei pentru distributie? Anul asta trebuie sa fac si eu acest schimb si pe aici mi-au spus scoruri mai mari. Cred c-o s-o schimb la Bucuresti anul acesta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai spune si aici cat ti-a fost cerut sa fim si noi informati in legatura cu scoruri extra si low cost 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A nu se face confuzie intre pretul manoperei si pretul pe total inlocuire distributie cu piesele service-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in jur de 200 ron nar fi mult manopera dar am sa fac cateva intrebari pela service pe aici prin zona dr taberei  ca vreau distributia complet schimbata : curele +role+pompa apa+ intinzator absorbant de socuri ala hydraulic si sa vad cum stau cu bani as schimba si curelele la acesorii si rolele ca e cu AC . 

piesele mile adduce un prieten care are magazin si mile da la un pret mai micut si deaia nu stiu ce sa fac sa cumpar un set de blocare distributie e vreo 70 ron si sa ma apuc eu de ia sau sa o duc la service pentru 200 ron as duceo la service dar parca mai mult ma incanta sa o fac eu ca ma uit mai bine ce este acolo ce mai trebui schimbat si ce nu asa in service schimba repede distributia si gata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e chiar asa. Trebuie pusa la punct distributia, sunt niste semne ce trebuie respectate... Faci cum vrei, dar sa nu platesti mai mult dupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cumparat acum set blocare distributie 45 ron sunt cele 3 piese din ELSA care blocheaza rolele si intinzatoru hydraulic acum sa citesc sa vad cand demontez "fata" radiatoarele daca la AC pierd freonu  sau ceva :) am mai facut distributii care erau rupte curelele dar nu la a mea :)) la PD mai am de studiat ca citisem ca ba nu se regleaza avansul si alcineva zicea ca se regleaza mai studiem putin :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se regleaza avansul la PD. Radiatorul AC nu trebuie sa il decuplezi de tot,lasa tevile conectate la el, doar il dai intr-o parte si ai loc berechet sa lucrezi la distributie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!