Jump to content

Schimbarea Distributiei


Boops
 Share

Postare recomandată

am cumparat acum set blocare distributie 45 ron sunt cele 3 piese din ELSA care blocheaza rolele si intinzatoru hydraulic acum sa citesc sa vad cand demontez "fata" radiatoarele daca la AC pierd freonu  sau ceva :) am mai facut distributii care erau rupte curelele dar nu la a mea :)) la PD mai am de studiat ca citisem ca ba nu se regleaza avansul si alcineva zicea ca se regleaza mai studiem putin :)

Salut,

Unde ai gasit setul de blocare distributie? Si eu caut dar nu gasesc nicaieri asa ceva...

Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si la Draper, Yato... etc

 

spre exemplu, uite una de la Draper - au si magazine in Romania http://www.tooled-up.com/product/draper-expert-quality-vw-camshaft-locking-tool/113119/

 

Eu mi-am luat de la Draper, pt motoarele de 1,9 - din pacate am ramas cu ea - nici nu am folosit-o... iar asta noua e CR de 2.0.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFFTOPIC : Un pret f bun pt cele 3 piese Corsar, ai putea sa ne zici totusi de unde ai achitizitionat jucariile? Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi s-a cerut undeva la 400 ron, manopera. Acum nu mi-a zis nimeni ca ar fi mai putin daca as lua piesele de la ei, desi asta ar insemna ca adaosul comercial sa le intre lor in buzunar. Oricum, caut un service unde sa regleze si avansul dupa, sa nu faca totul in graba si sa-mi dea buleala, sa lase greierasi sau sa mai sara din pasii de la demontare, doar de dragul vitezei. Masina mea, banii mei. Nu vad de ce incearca unii sa dea buleala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

emagazinuldescule.ro parca sunt vreo 3 magazine online unde am gasit dar lasatima sa caut sa vad sigur de unde am luat eu si va dau adresa exacta.

luni a zis cami vine vineri sau luni a zis cami vine chitul cam optat pentru colet prin posta romana 8 ron ca nu ma grabesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aici am luat eu http://www.magazinulcuscule.ro/scule/scule-auto/distributie/yato/yt-0632-set-blocare-roti-distributie-motor-diesel-3-buc

alte magazine unde mai erau

http://www.sculeserviceauto.ro/eshop/index.php?ukey=search&searchstring=distributie

la al doile magazine parca era comanda de minim 100 ron

mai e necesar o cheie gen cea de flex cu care se tensioneaza intinzatoru dar sper sa mio faca un prieten la strung :)



totul am sa strang la mana si voi folosi pasta de fixat suruburile pentru ca nam dinamometrica poate voi gasi sa inprumut de undeva sa nu mai dau 200 ron pe ia.

Spunetimi si mie daca stiti : dupa schimb distributie se modifica avansul la PD si unde trbui sa ma uit cu vagcom inainte si dupa schimb ca banuiesc ca se modifica avansul din cele 3 suruburi dela roata dintata de sus mersi.

Modificat de Corsar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata am gasit si cum se regleaza avansul la PD cu vagcom pe un alt forum deci se regleaza dupa schimbarea distributie din cele 3 suruburi si se masoara cu vagcom sa fie cat mai aproape de 0.0 acuma mai asteptam sa se incalzeasca afara :) si sa lom pesele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corsar nu iti trebuie cheie speciala pentru intinzator. Se regleaza f usor cu un cleste de sigurante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dreptate la clestenu mam gandit :)

dar acum sa vad ca cei dela magazinulcuscule.ro miau dat teapa mau sunat azi si miau anulat comanda pe motiv ca nui in stoc dupa ce ma sunasera cu o zi inainte sa le confirm eu comanada . nesimtiti am sai sun maine sa vad din ce motivsi cum pot comanda iar daca nu am gasit la lincos parca 73 ron parca si sa vad daca o pot ridica personal dela sediu din bucuresti ca e aproape de mine pe la autogara militari

Modificat de Corsar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vin si eu cu o intrebare: din moment ce se folosesc sculele de blocare si nu se desfac suruburile de la axul cu came; de ce trebuie pusa la ''punct'' ulterior ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-am facut asta niciodata si nici n-a fost cazul.

Chiar daca se intinde cureaua in timp, practic avansul a fost reglat cu o curea noua, deci cu o alta curea noua va reveni la setarea initiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa gandeam si eu dar am zis sa intreb, poate imi scapa mie ceva. Merci :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puscarie pe viata in haine portocalii cu bila legata de picior. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata in sfarsit am primit setu de blocare distributie tot yato a fost 23-24 euro cu tot cu transport mi la cumparat si trimis cineva din italia ca cei cu magazinele online miau dat teapa :)) dar asta e.

imi vin si curelele conti azi distributie + accesorii sa mai fac rost de ceva bani si sa-mi aduca si role + intinzatoare ina si sa vina vreme frumoasa sa ma apuc de treaba :)

Modificat de Corsar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corsar sa fii pregatit sa schimbi si o rola de la accesorii, in cazul in care ai vro bataie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur cred ca scimb si rolele cu intinzatoru dela acesorii ca e cureaua cam slaba si imi face figuri si pompa de servo din cauza asta se aude fluierat cand iau maxim de volan sper sa nu fie altceva   :))

Modificat de Corsar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal sa faca asa cand iei maxim de volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e normal ca pana asta vara nu facea :) si cand mam uitat am constatat ca cureaua de accesorii era mult mai slaba decat inainte dar nam unblat la ia ca stiam ca fac distributia anu asta si nu avea rost demontez fata de 2 ori am zis ca schimb tot simi iau de o grija inca 4 ani sau 60k :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles ca nu e normal sa faca asa. Asta inseamna ca o curea patineaza pe o rola. Am observat ca intinzatoarele noi care se gasesc sunt parca mai slabe ca cele originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara domnilor ,este prima data cand scriu pe acest forum si sper ca nu am gresit topicul .

sunt pe cale de a imi achizitiona un vw passat 2003, 1,6 benzina si as vrea sa va intreb cam cat ar costa tot chitul de distributie ( role, curea etc ) la acest model ?

va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e chiar topicul potrivit. Pune o intrebare aici de exemplu : http://vwforum.ro/forum/149-oferte-servicii-exclusiv-pentru-membri/ la oricare dintre vanzatori. Sa ai pregatit VIN-ul masinii. Adica seria sasiu. Pentru a-ti spune exact ce ai nevoie pentru masina ta. Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

miau venit astazi curelele Contitech made in Romania  :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare: la schimbarea distributiei, cat de mult conteaza manopera? In conditiile in care ai numai piese de calitate, cam cat de mult poate strica lucrurile un mecanic mai nepriceput care le instaleaza superficial? Daca stai langa el in timp ce lucreaza, sunt anumite lucruri mai importante la care sa fii atent si sa verifici ca sunt facute cum trebuie? Eu am un Golf 4 la care trebuie sa-i schimb distributia, si dupa ce am citit tot felul de comentarii negative despre service-urile din Valcea, nici nu stiu la care sa ma mai duc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat de mult conteaza manopera ? foarte mult - daca nu stie ce face, iti face praf motorul - cam atat de mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!