Jump to content

Adaptor Car Kit Pt. Nokia N70


pegasus
 Share

Postare recomandată

Am adaugat la Octavia mea (de azi intr-o luna cica o si primesc :lol: ), pachetul PT2 - Pregatire telefon GSM (antena, cablaj, input in sist. audio, Bluetooth, fara adaptor specific).

Din cate am vazut pe Briskoda, masina o sa vina cu o chestie ca in imaginea de mai jos, care, cel putin pentru mine, arata super rau.

Dealerul a sustinut sus si tare ca nu vine cu chestia asta montata in bord, dar sincer inclin sa nu-l cred.

Acum am niste intrebari:

1. Stie cineva cum se poate demonta chestia aia fara sa ramana vreo urma?

2. Daca nu se poate demonta, unde pot gasi un adaptor pentru Nokia N70? - daca voi baga telefonul in adaptor, se va activa sistemul hands-free legat la sistemul audio sau voi putea folosi in continuare conexiunea prin Bluetooth?

Daca se va activa sistemul hands-free, pe Maxi DOT vor mai aparea datele apelantului si se vor mai putea controla de pe volan comenzile telefonului?

a.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi s-ar parea normal sa NU vina cu "chestia aia" montata. scrie destul de clar in oferta "fara adaptor specific". sper sa ai noroc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, la asta m-am gandit si eu...

Insa de pe alta parte, adaptorul specific s-ar putea sa se refere la acea parte din kit (ceea ce se vede in imagine este doar "talpa" adaptorului si mufa standard).

Presupun ca peste talpa asta (si evident in mufa aia) se monteaza "adaptorul specific" (care lipseste) pentru telefonul personal (Nokia, Sony, Samsung, etc), adaptor care trebuie cumparat ulterior...

Sper sa ma insel

Later edit: Daca are cineva de pe forum pachetul asta pe (PT2) masina, poate elucidam si noi misterul...

Modificat de pegasus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In brosura de prezentare de la cehi arata o poza (alta decat cea pusa mai sus in topic) cu un telefon ce are acel suport specific...

Nu pot confirma ca este 100% asa la ce ai comandat, insa este singura mentiune despre car-kit din prezentare.

Atasez o captura din pdf, din pacate nu am avut cum s-o decupez corespunzator.

post-7757-1174315233_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este exact ce ziceam.

Talpa cu mufa aia din poza mea este in spate iar partea din fata este specifica pentru telefonul din poza ta, adica Nokia 6310.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intocmai - eu prin "adaptor specific" inteleg interfata dintre suportul din bord (deja montat din fabrica) si telefon, care, fireste, depinde de modelul folosit.

Am intrebat la un distribuitor cunoscut din Bucuresti despre cat costa o astfel de interfata si era cam 90EUR, fara TVA (in decembrie trecut).

Nu era car-kit-ul din fabrica, dar era de la acelasi producator si arata identic (doar montajul nu era asa de discret cum banuiesc ca e cel din fabrica).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pana la urma vine cu talpa aia montata sau nu? :o

Ca pe mine aia ma streseaza ... :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu te asigur ca daca e vorba de optiunea PK2 daca nu ma insel (s-ar putea sa gresesc codul optiunii-nuam catalogul in fata) va veni cu acea talpa. Eu eram cat pe ce sa o comand, dar am optat in final sa nu, cu toate ca (si nu o spun deloc ca sa te consolez) in realitate arata mai bine decat in poze...

Modificat de AML
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AML - am lista de preturi si optiuni in fata si codurile sunt PT1 si PT2... si, intrucat doar acolo apare notiunea de "adaptor specific" e clar ca el va fi montat din fabrica asa cum apare in prima poza din topic.

Dar, dat fiind ca mai sunt cam 7-10 zile (poate mai mult) pana la fabricarea masinii, nu se mai poate schimba optiunea asta daca vrea sa nu aiba suportul acela? Ar merita incercat...

PS: PK2 este... reglajul lombar al scaunelor fata. :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar, dat fiind ca mai sunt cam 7-10 zile (poate mai mult) pana la fabricarea masinii, nu se mai poate schimba optiunea asta daca vrea sa nu aiba suportul acela? Ar merita incercat...

Nu se poate renunta decat la intregul pachet, iar pe mine ideea conectarii telefonului prin Bluetooth la sistemul audio al masinii ma incanta la maxim...

Se pare ca va trebui sa gasesc adaptorul pentru telefonul meu si sa accept convietuirea cu "talpa" :rolleyes:

Later edit: Chiar nu are nimeni pachetul asta deja pe masina? Ma intereseaza si cum se comporta sistemul audio daca telefonul este asezat in suportul de la car kit...

Modificat de pegasus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am optiunea asta, vine intradevar cu talpa cu tot si de demontat poti daca schimbi masca de la CD (nu recomand + ca mai e o gaura pe la imbinarea torpedoului cu cd care nu ai cu ce sa o acoperi)

Partea si mai rea e ca nu exista (cel putin eu nu am gasit) decat adaptoare pentru telefoane fff vechi (in special pentru cele care s-au vandut fff bine si care nu au optiune de bluetooth)

La partea de utilizare e super (cu conditia sa fii singur in masina sau sa nu fie discutii private), o calitate foarte buna a sunetului si in masina si la cel cu care vorbesti.

Mai e o problema cu agenda. La telefoanele Nokia nu sincronizeaza agenda - adica iti apare doar numarul celui care te suna si nu poti vedea agenda in BC (eu am incercat cu Nokia 6680 si E50, unii zic ca merge cu 6310 dar nu am mai apucat sa testez) si am probat cu SonyEricsson K800i, K630, Z800 si Motorola Razor si merge inclusiv cu agenda: vezi numele celui care te suna si poti accesa agenda din BC.

Am mai incercat cu Samsung dar nu mai stiu ce model si a mers ca Nokia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in anul 2007 o astfel de optiune nu prea ar trebui sa mai prezinte interes. in special cand exista bluetooth in oferta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, dar conectarea prin Bluetooth nu este disponibila decat in pachetul asta care contine si talpa...

Catalin B, la cine ai gasit adaptoarele?

Later edit:

Am gasit poza asta pe forum la topicul de Receptie Stream, e o captura de la emisiunea de tuning de pe B1Tv.

Suportul de telefon nu prea arata ca cel din catalogul de prezentare dar ar fi ok, nu stiu insa daca e intr-adevar conectat cu mufa de pe talpa

b.jpg

Modificat de pegasus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi se pare foooarte mare tot ansamblul acela....talpa +adaptor. totusi pare destul de bine "inchegat" in bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu mi-am luat aceeasi teapa ca si pegasus. Acum ca nu mai e loc de dat inapoi - ma consolez ca cam 6310i si sper sa-l pot sincroniza agenda.

Stie cineva pe unde se gasesc "adaptoarele specifice" ? :blush:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce mare tampenie. altii tot din grupul vag (audi) bat moneda pe conectare BT si faptul ca telefonul poate ramane in buzunar tot timpul.

dpdv calitate sunet pe BT nici nu se pune problema sa nu fie ok. folosesc intensiv 2 handsfree-uri bt si sunt foarte multumit.

tip: samsung wep 200 are un sunet foarte bun si o autonomie impresionanta pentru ce chichineata e. si se pupa de minune cu sony ericssoanele mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am comandat bluetooth si am talpa cu pricina. Acum caut adaptor pt 6310i sau 6234. Merge foarte bine cu ambele telefoane si de la ambele a downloadat agenda in memoria masinii. Functie de telefonul pe care il folosesc apare pe maxi dot si agenda din telefonul respectiv. Calitatea sunetului este ok si la mine si la cel cu care se vorbeste. Singura problema intalnita a fost cu 6234 pe care daca il tin langa schimbatorul de viteze se deconecteaza din 2 in 2 minute. Daca il tin pe bancheta din spate sau in buzunarul usii merge ok. Eu caut adaptoare pentru 6310i sau 6234 ca sa folosesc si incarcarea si antena gsm a masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt niste suporturi pentru telefon si la Nokia pe site, este unul cu tot cu mufa de control pentru Nokia 6680 dar nu stiu daca este compatibil Cullmann.

Nokia.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, dar conectarea prin Bluetooth nu este disponibila decat in pachetul asta care contine si talpa...

Catalin B, la cine ai gasit adaptoarele?

La Brady (dealer Skoda) aveau o lista de adaptoare pt diverse modele. - Eu nu mi-am luat.

Referitor la poza e un suport universal de gsm pus peste talpa respectiva cu singurul rol de suport fara conexiuni.

Eu mai pun acolo cateodata GPS - tot la fel fara conexiuni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca pretul este foarte mare pentru adaptoarele de la Brady, in jur de 8 mil. bucata.

Enorm de mult pentru o bucata de plastic si 2 mufe, sa fim seriosi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit lista asta de adaptoare pe site-ul Skoda UK. Ma gandesc ca ar trebui sa fie compatibile cu ale noastre.

Kok poti verifica daca sunt ok codurile?

Ma gandeam sa ne bagam la un Group Buy. Ce ziceti?

Modificat de pegasus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

Am si eu pe masina cea noua acelasi sistem pentru telefon.

Cu nokia 6310i e ok, copiaza agenda, vede apeluri efectuate, pierdute, etc.

Gasesc functional adaptorul pentru ca atunci cand vrei sa formezi sau sa scrii un sms iti trebuie telefonul.

E adevarat ca poti forma vocal daca stii numarul si te descurci in engleza dar asta e altceva. sms trebuie vazut...

Decat 8 mil mai bine un 6310i pentru cei care nu vor sa mai atinga telefonul dar nu vor putea scrie sms-uri sau sa citeasca sms uri sau in agenda sa caute repede pe cineva

SFAT:

M-am pus cate o cifra, doua. in fata celor mai folosite numere caci daca e sa ajungi la P sau F din maxi dot fac cativa kilometri buni cu masina....dand la butoanele stergatorului

Am gasit lista asta de adaptoare pe site-ul Skoda UK. Ma gandesc ca ar trebui sa fie compatibile cu ale noastre.

Kok poti verifica daca sunt ok codurile?

Ma gandeam sa ne bagam la un Group Buy. Ce ziceti?

Eu ma anunt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Brady are lista de handy adapters de Audi, pretul fiind de 788 RON cu tva inclus!!!

La dealerul de unde am luat masina codurile de adaptoare sunt de skoda, ATC 600 0xx (scriu din memorie), iar pretul este de 640 RON tva inclus, la fel ca la Porsche. Oricum toti le iau prin ei :(. Am gasit ceva si pe site-ul skoda din Austria, dar preturile erau cam mari, cred ca pe la 160-170 euro. Cele de pe skoda uk s-ar putea sa fie numai suport, fara cablaraie...

Oricum am testat mai multe Nokia, cum ar fi: 6021,6310i, 6230i, 6280 si Asus P525 - toate astea merg. Qtek s100 nu vrea decat voce Masina citeste datele din telefonul care stie de acces bluethooth la agenda (are un acronim ciudat).

IAr accesul la agenda din tastele de maxi dot este criminal...dai din taste de inebunesti. Nu are posibilitatea de a tine apasat pe o tasta si dupa cateva secunde sa defileze literele alfabetuilui. La ferl si cu comenzile de telefon de pe volan...Daca intri in meniu si in altul mai jos, pentru a iesi in maxidot trebuie sa apesi de cateva ori pe tasta de inchidere apel...

Sper ca v-am fost de folos si coerent :)) la ora asta ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tii apasat pe tasta de navigare prin maxi dot in jos o sa vezi ca sare din litera in litera a alfabetului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!