Jump to content

Probleme cu directia - inlocuire brate


stefison
 Share

Postare recomandată

Dupa greselile facute prin deschidere de topic-uri multiple, mai scrii si cu CAPS LOCK inutil. Pentru asta se primeste warning. Asta e ultimul avertisment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

capete de bara .. sunt primele care cad .. 80 ron buc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimba-le urgent!

cati km au tinut?

s-a mai umblat la ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca trebuie sa le schimbi, cred ca esti convins de raspuns.

Dupa ce le schimbi sa-i faci si unghiul de fuga.

Doar sa fi sigur ca nu mai ai si alte probleme in directie, ca te trimit baietii de la reglat directia inapoi in service sa remediezi si restul de eventuale jocuri pe care poate nu le-ai depistat.

Sa sti ca anumite jocuri pot fi greu de depistat daca nu ai experienta. De regula doi insi verifica o roata. Unul trage, altul tine mana pe articulatie. Cateodata e nevoie chiar de levier. Oricum la service cand schimbi capetele de bara sa-ti verifice si restul (cred ca-i datoria lor sa le verifice chiar daca nu-i intrebi).

Cand vine vorba de directie, eu unul prefer sa merg intai la reglat directia. Automat iti spun ce probleme sunt. Le remediez si apoi ma intorc. Platesc aceeasi banuti si sunt sigur ca nu se vor plange cand revin din service cu problemele remediate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt un om fericit... :) directia e de vis :)) ...am scapat ieftin, doar capetii de bara au fost problema...

180 ron capetii (elvetieni MOOG)+85 ron manopera...

insa mecanicu o bagat mare...rupere la greu cu capetii aia pt ca nu au mai fost schimbati... :)

nu as sfatui pe nimeni sa se apuce singur de aceasta operatiune daca nu are "ustensilele" necesare...(s-a folosit autogen si aparat de sudura... :) ) toata operatiunea a durat vreo 3 ore si ceva...acum drumurile sunt mai sigure ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca ai scapat ieftin si ca drumurile sunt mai sigure :)) .

La reglat directia pe cand?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unghiul de fuga cred ca maine... oare cat costa?

in legatura cu "ieftin" am vrut sa zic ca nu a trebuit sa mai schimb si altceva...

e mult 85 ron manopera la asa ceva? intreb si eu... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte ieftin 85 RON mai ales ca s-a chinuit sa le scoata cu autogenul.

In alta parte ti-ar fi luat mai mult chit ca ieseau din prima si dura juma' de ora.

Si eu am un mecanic care lucreaza ieftin. Doua bascule pe aceeasi parte 50 RON sau schimb cap planetara tot atat.

Un reglat directie aprox 40-50 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ne recomanzi mecanicul tau?(scuze de off topic, da am vrut sa intreb)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vw_boy te rog sa revii cu un post dupa ce-ti faci unghiul de fuga. Sunt curios daca mecanicii de acolo se vor plange si de altele, ca de obicei asa se intampla.

:lol: Ptr. doctorul. E in Ovidiu pe varianta (Constanta) Da. Il recomand. Acolo mi-am facut si distributia cu 250 RON si multe altele in vreo 3 ani. Dupa cum vezi eu sunt din Cta. Nu sunt decat 7-8 Km de la mine pana la service. In cazul tau ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vw_boy mai peste tot e in jur de 500 de mii .. cel putin asa se practica prin constanta :angry: .. eu am facut-o acum 1 luna.. ce bataie de cap a mai fost ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vw_boy mai peste tot e in jur de 500 de mii .. cel putin asa se practica prin constanta :Driver: .. eu am facut-o acum 1 luna.. ce bataie de cap a mai fost ...

nu am facut inca unghiul de fuga... masina se comporta chiar bine...o avut ochi bun mecanicu :huh:

oricum tre sa trec sa fac unghiul la grade sa fie perfect

ce vrei sa spui cu "bataie de cap"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andy g...greseala mea!

am trecut prea in viteza peste profil!

oricum mai ajung prin constanta:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
vw_boy te rog sa revii cu un post dupa ce-ti faci unghiul de fuga. Sunt curios daca mecanicii de acolo se vor plange si de altele, ca de obicei asa se intampla.

:offtopic: Ptr. doctorul. E in Ovidiu pe varianta (Constanta) Da. Il recomand. Acolo mi-am facut si distributia cu 250 RON si multe altele in vreo 3 ani. Dupa cum vezi eu sunt din Cta. Nu sunt decat 7-8 Km de la mine pana la service. In cazul tau ...

Cum se numeste service-ul?

Sunt buni mecanicii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in Hunedoara am gasit la 10.000.000 tot setul de brate fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat pe topic-uri pe aici pe la Passat si tot nu mi-e clar.

Inainte sa cumpar masina am dus-o la verificat pe la motor/suspensii sa vad ce si cum. Acolo mi-au zis ca trebuie schimbate bucsele bratelor, mai ales cea dreapta, fiind f. uzate (janta stramba era f. indoita si proprietarul anterior mi-a zis c-a luat odata o gropa f. tare).

Masina la fiecare groapa zici ca se rupea (un cloncanit puternic). Am schimbat bucsele si doua luni nu s-a mai auzit nimic, dar acuma din nou a inceput sa faca clonc clonc la gropi mai ales la linii de tramvai... Este de mentionat ca am suspensiile cam duse... Oare o avea vreo legatura cu ce se intampla? Oare s-au strciat bucsele din nou?

Va multumesc frumos si Hristos a inviat :D

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ah si am uitat sa zic ca daca pe loc fac stanga-dreapta rapid se aude un clonc in fiecare directie. Mi s-a sugerat (de catre Vw_boy mersi mult) ca ar fi capetele de bara. Any comments?

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ca nu ai schimbat toate bratele ... Exact asa cloncanea si la mine si am inceput sa schimb cate unul ca poate poate .... abia dupa ce am schimbat tot (inclusiv capetele de bara) am scapat complet de probleme. Nu poti sa iti dai seama de cat de uzate sunt bratele daca nu le desfaci. Montate pe masina stau suficient de tensionate ca sa nu poti sa realizezi cat de uzate sunt bucsele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci am schimbat bucsele bratelor si mecanicu a zis ca bratele sunt OK... maine sunt programat la Porsche sa-mi schimba pompa de servofrana si ii intreb cat ma costa sa-i mai faca un test de amortizoare/suspensii, brate totu... Sa stiu o treaba macar. Din ce mi s-a spus de catre mecanici s-ar putea sa fie totul de la amortizoare care s-au inmuiat.

S-a lasat pe masina in fata, miscand de ea si se balansa destul de mult deci... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine se aude un clonc dar nu mereu.. mi se pare ca e pe spate .. pe fata am schimbat toate bratele .. capete de bara .. pe sptate s-a uitat mecanicu si a zis ca nu e nimik .. acum nu stiu .. daca ii dai de cap sa imi spui si mie.. thx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina la fiecare groapa zici ca se rupea (un cloncanit puternic). Am schimbat bucsele si doua luni nu s-a mai auzit nimic, dar acuma din nou a inceput sa faca clonc clonc la gropi mai ales la linii de tramvai... Este de mentionat ca am suspensiile cam duse... Oare o avea vreo legatura cu ce se intampla? Oare s-au strciat bucsele din nou?

Va multumesc frumos si Hristos a inviat :rolleyes:

Or fi rulmentii din capatul amortizoarelor; pe asfalt nu e nimic iar pe piatra cubica e masina de cusut ?

Adevarat a inviat:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi tuturor pt raspuns :lol:

Deci azi am mers 40 km in oras fara muzica cu un prieten care se pricepe in dreapta :rolleyes: Mi-a zis ca pur si simplu crede e de la amortizoare ca au vazut 100k km in Romania... Masina face clonc nu la gropi ci numai la gropi repetate. Pe piatra cubica se mai aude din cand in cand cand e pe cate o groapa mai mare dar in rest e ok. E doar obositor caci masina nu amortizeaza prea mult socurile.

Daca ma las pe ea cand e oprita pot incepe f. usor balans... Cred ca trebuie sa schimb amortizoarele. Iau unele sport :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda amortizoare le-am pus in stand by pana gasesc ceva cu adevarat misto si la un pret bun :salut: , nu vreau sa ma grabesc aiurea pana nu prospectez piata :D

In legatura cu acel cloncanit m-am dus la mecanicul in care am cu adevarat incredere (service daewoo de pe mosilor) si mi-a zis dupa un test drive si o urcare pe rampa ca sunt de vina capetele de bara. Am fost si-am luat de la Volksparts rpd si maine mi le pune pe masina. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in Hunedoara am gasit la 10.000.000 tot setul de brate fata

Daca nu e cu suparare, poti spune si de ce firma sint produse?

LE: stiti cumva un service bun pentru diagnoza de suspensie sa nu fie cazul sa ajung intr-o situatie "stai ca nu a fost asta" ?

Modificat de claudiup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amortizoare m-am interesat si cica bilstein ar fi foarte bune mono tube alea si eibach am vazut pe forumuri in germania si america ca si-au pus foarte multi pe passaturi in schimb ei au drumuri. Cat ai dat pe capetele de bara? Cred ca trebuie sa le schimb si io.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!