Jump to content

Probleme cu directia - inlocuire brate


stefison
 Share

Postare recomandată

Am gasit la 1800ron tot kit-ul. Deci, cutia trebuie sa contina o holograma, bratele sa contina sigla cu bufnita + LMO, iar marca (VW, audi) trebuie sa fie polizata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa. Si 1800 e ok. Eu le-am luat cu 1850 parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin peste o saptamana cu feedback-ul. Momentan cele superioare + capetele de bara sunt cam praf, iar la cele inferioare (OEM) doar bucsele sunt duse.
Cosmin, recomanzi si schimbarea bieletelor de directie ? Sau sa vad cum se comporta si dupa iau o decizie? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti recomand sa schimbi TOTUL. Adica tot ce ai in kit.

Bieletele eu inca nu le-am schimbat. Si nici nu dau semne de oboseala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta voi schimba totul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin, astazi am ridicat kit-ul de suspensie lemforder si nu sunt multumit de ce am gasit in cutie si anume: bucsa de la bratul curbat e o bucsa simpla, nu e hidrolagarsi nu are materialul ala aditional. Bratele pe care vine telescopul nu au sigla audi, nici macar nu sunt polizate, plus ca bufnita nu pare a fi ca originalul pe toate bratele. Tu cand ai luat kit-ul, bucsa mare e cu hidrolagar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vladinsky, exact asa a venit si kitul meu...sper si eu sa fie OK

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cati km ai facut de cand il ai montat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

950 Km  :10[1]: Am montat saptamana trecuta. Sunt foarte curios si eu cat o sa tina faimosul Lemforder. Sincer eu cand am desfacut cutia am fost dezamagit eu ma asteptam la ceva spectaculos. In fine bratele demontate au fost originale Lemforder. Sper sa tina si astia macar 1 an 2. Asta inseamna la mine cam 60-70 mii de Km. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu cand ai luat kit-ul, bucsa mare e cu hidrolagar?

Nu. Tot asa era ca in kitul tau. Si cele de pe masina tot asa is. Nu inteleg cum ai vrea sa fie.

Intr-adevar pe ale mele macar scria LMF + sigla VW/Audi polizata.

Poate mai schimba si ei modelul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mă înspăimîntati!!Si eu vreau cât de curând să schimb toate bratele si deja sunt in ceată... Se vand bucse hidrolagar LMF ptr bratul inferior cu in jur de 100 de lei bucata, iar la setul de brate nu seamănă acele bucse cu cele de la bratele originale de pe masină?Păi, cum vine ăsta?Iar dacă nici siglele nu apar pe brate ce facem?Le mai cumpărăm?...Cei ce au schimbat brate LMF ne pot spune cum diferentiem clar un set original LMF de unul făcut ...pe dreapta la intrare in București?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ale mele sunt cu bucse normale si le am pe masina de peste 100.000km fara nici cea mai mica bataie. Bratele de pe masina erau tot cu bucse simple si in cate seturi am schimbat, am gasit doar acelasi tip de bucse.

Inca n-am vazut hidrolagare la Passat B5/B5.5.

Poate or fi vreo noua varianta proaspat aparuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am înteles Cosmin.Încă nu am desfăcut să văd exact cum arată acea bucsa, dar am citit că asa îi spune acelei bucse de la bratul inferior.Dar bratele ce ar trebui să aibă marcat pe ele?...Că am mari retineri să dau bani pe niste brate pe care să nu fie nici macar o gravură,o stanta,ceva acolo,un semn distinctiv, desi magazinul este de talie nationala, dealer mare de piese auto,nu butic de piese de colt de bloc...

Modificat de mishulake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cele pe care le-am schimbat eu prin 2009 parca bucsa bratului inferior spre spate era din doua bucati, nu mi s-a parut ca ar fi simpla, cred ca era cu hidrolagar. Nu am luat set, ci pe bucati..., bratele, nu bucsele separat.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva care se ocupă cu piese ne poate lumina...Acum ceva timp mi s-a spus că ar trebui s himbate acele bucse si stiu că la magazinele de piese se numea bucsa hidrolagar si costa totusi foarte mult ptr o bucsa, in jurul la 100 de lei...

Valioglu, bratele aveau ceva stantat pe ele, să stiu barăm după ce să mă ghidez ca să nu cumpăr ceva bombe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici vad ca bucsa aia e din 2 materiale. 

Dar astea sunt TRW.

Eu nu tin minte sa fi avut asa ceva cand le-am schimbat.

 

IMG_20120818_164445.jpg

IMG_20120820_174124.jpg

 

Astea sunt componentele ale unui kit Lemforder.

Ale mele aveau aceleasi inscriptii doar cel de VW/Audi polizat (si vad ca au aceeasi bucsa oscilanta la bratul-tirant).

 

$_57.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa sunt bratele pe care le-am pus. Erau cu bufnita pe ele, sigla vw polizata. Poate le-au schimbat intre timp, ale mele inca tin dupa 70 de mii de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit si poze de la ultimul Passat operat. Merg fara probleme.

Bucsa oscilanta e simpla:

 

44511859JHe.jpg

44511862rSK.jpg

44511858Dsk.jpg

44511860xRv.jpg

44511861nAa.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e mai ok sa ceri un certificat de conformitate sau ceva fisa tehnica de la magazin, ca sa stai cu un morcov mai mic? Garantie? Etc?

Modificat de Mishutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garantie o sa-ti dea oricum. Acordarea ei in caz de probleme... mai greu. Ceva mai mari sanse la montarea intr-un service autorizat.

Certificat? Se vor uita la tine ca Gutza la opereta si-o sa te asigure ca ei nu aduc decat marfa de calitate, nu se pune problema. In romanica totul e relativ si discutabil.

Asa ca daca nu are macar insemnele marcii, mergi mai departe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult tuturor pentru poze si lamuriri.Acum stiu sigur ce să cumpăr să nu mă "prajesc" ...Mi se părea si mie cam dubios să iau ceva chiar fără nici un fel de siglă, landmark... O să mai caut si TRW ,dar în câteva magazine de piese mari mi-au spus că nu au set TRW, că vin doar la bucată, iar LMO fără însemne nu cumpăr nici la jumate de pret...O să încerc să le cer să-mi facă un pret pe fiecare bucată in parte ptr TRW...Astea acum le mai schimb si cred că vor tine cât va mai avea masina zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca v-am promis ca revin cu feedback-ul,
Liniste totala in masina. Era si culmea, tot kit-ul schimbat sa se mai auda ceva. Testat pe teren cu drum de tara, treapta 2, viteza de 20-30km/h. 
Totusi, analizand mai bine elementele componente ale setului de brate, am observat ca bucsa de la bratele inferioare - fata, exact bucsa pe care vine prins telescopul e fabricata in ROMANIA, cealalta, unde vine prins bratul de jug e made in Spain. Pe toate celelalte bucse nu scria nimic care sa faca referire la tara de origine. Ca sa nu mai zic ca acele brate inferioare fata nu au nimic "polizat" pe ele, chiar daca scrie LMO + bufnita. Bine...nu ca celelalte or fi avut vreo sigla audi sub partea polizata :unsure: 
Sper sa nu mai umblu la partea de suspensie in urmatorii 50kkm, macar :rolleyes: 

Merci pentru sprijin si promptitudine colegilor!
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut astazi am primit si eu setul de brate qwp in pachet am gasit master sport germany .  Comparativ cu cele originale care au fost trw de la primul pana la ultimul si au tinut 300 000 dupa care cu troncanit si joc am mai mers 150000 . Din punct de vedere al constructiei arata bine nu sunt mai subtiri sau mai groase nu sunt deformate nu au bavuri sau defecte de turnare . Burduful de la pivoti este zdravan si elastic fixat bine cu sigurante nichelate bucsele bratelor par foarte bine turnate fara urme de resturi din turnare si alte imperfectiuni . Am si un set de suruburi tratate anticoroziv care par sa fie identice cu cele originale . Am dat 800 ron pe setul complet si sunt foarte curios cum vor tine pe masina tinand cont si de jantele de 17  :D . nu ma astept la minuni dar nici nu cred ca vor pica prea curand . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil nu vor tine, desi arata la fel nu este deloc acelasi lucru, aspect pe care l-am constatat multi dintre noi anterior..., facand aceeasi greseala. Nu conteaza cat de groase sunt sau cum arata, pivotii isi fac joc in nuca, fara sa se deterioreze burdufele...

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!