Jump to content

Efectul ''panza De Paianjen''


4abc
 Share

Postare recomandată

Daca doriti evitarea panzei de paianjen spalati masina des si NUMAI cu apa,iar la stergere evitati miscarile circulare si folosirea carpelor sau a lavetelor de 2 lei.

Drive safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cosmin brici

    9

  • 4abc

    9

  • d-rive

    5

  • recoil

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

mi-am permis sa fac o trimitere catre 2 poze:www.magazinpiese.ro ca sa vedeti inainte si dupa utilizarea polisului sonax so 207300(pt vopsea mai putin alterata-zgariata,adica mai noua )sau SO 208300(pt vopsea mai alterata). Va recomand protejarea vopselei ulterior cu ceara(gama profi-line sau extreme..).

Modificat de dan26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am dat masina cu ceara solida, marca Sonax. Surpriza mare... nu raman urme albe pe ornamentele de plastic, pe chedere, am dat pe stopuri, pe numerele de inmatriculare, pe toata masina cu exceptia geamurilor iar efectul panza de paianjen s-a redus mult. Inainte de a da cu ceara am folosit tot de la Sonax solutie pentru lustruit si ceruit pe culoare. Mentionez ca culoarea este negru metalizat,( foarte sensibila) Rezultatele au fost peste asteptari. :)

post-13347-1183228765_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

De unde ai cumparat-o?

Pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am o dacie 1995 iar azi o vand. Acum vreo 3 zile i-am facut un polish manual cu solutie lichida de culoare (aproape culoare masinii) dupa care am folosit ceara solida (de fapt are consitenta unei inghetate la vreo 2 minute dupa ce ai scos-o din frigider). Rezultatul a fost uimitor. Zgaraieturile se mai observau dar daca voiai sa le vezi de aproape. Vazuta de la cel putin 2 metri ziceai ca acum a fost scoasa din salon.

Problema e ca acum am si o masina noua care a fost ceruita din fabrica. Ceara s-a scurs si a inceput sa apara aceasta panza de paianjem. Pe aceasta masina inca nu s-a pus carpa ci doar piele de capriora (dupa spalare). Din timpul procesului de lustruire cu ceara la Dacie am observat ca trebuie sa lasi sa se usuce ceara si apoi sa lustruiesti cu o carpa de bumbac care sa nu lase scame. La aceasta masina noua daca aplic ceara si o las sa se usuce dupa care incep lustruirea (cu miscari circulare) nu se va accentua panza de paianjen? Ce fel de ceara sa folosesc ca imi doresc sa nu fac mai mult rau decat bine; tin la masina asta. E indicata ceara lichida care se pulverizeaza? Sau sa merg pe ceara solida? Culoarea este rosu nemetalizat. Va rog sa imi dati un sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu este urmatorul: aplici ceara solida cu ajutorul buretelui aplicator ce se gaseste de obicei in cutia cerei cu miscari circulare ( atentie, masina sa fie f curata, fara praf pe ea). Dupa uscare stergi masina cu o laveta de MICROFIBRE! Laveta face toti banii. Eu am luat de la Billa. e vreo 7 lei. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!