Jump to content

Efectul ''panza De Paianjen''


4abc
 Share

Postare recomandată

Am strabatut toate topicurile legate de ingrijire auto insa nu am gasit nimic concludent despre acest lucru.

Culoarea masinii mele este '''albastru''' (nu stiu exact denumirea) :) si mi se pare sensibila(pe cat de linistitoare pe atat de sensibila :) ).Obisnuiesc sa o spal la cea mai buna spalatorie din oras unde este si super scump :) .Astazi dupa ce am spalat-o am lasat-o in soare si am observat ca s-au format pe ea asa zise ''panze de paianjen'''.Mentionez ca nu a fost polishata niciodata ci doar data cu ceara de vreo 2 ori.

Ideea ar fi cum sa scap de acest efect care de altfel se observa doar in soare,si unde imi recomandati sa merg (spalatorie/service expert) :)

Si cum sa evitam aparitia acestui lucru...

Va multumesc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cosmin brici

    9

  • 4abc

    9

  • d-rive

    5

  • recoil

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sunt fost posesor de masina bleumarin pearl effect.

Una din conditiile achizitionarii unei alte masini a fost "sa nu fie o culoare inchisa". Asta ptr ca oricat de bine o spalau tot mai ramaneau ceva urme si "panza aia de paianjen" nu a iesit complet nici cu mama polish-ului. Si chiar daca iesea destul de bine tot reaparea dupa ceva timp.

In primul rand ca trebuie spalata cu spuma activa. In al doilea rand cand se sterge se foloseste numai piele de caprioara sau macar ceva ff apropiat, si se evita miscarile circulare. Trebuie sa faci "scoala" cu cei de la spalatorie si sa stai pe capul lor sa fi atent sa nu foloseasca peria, sa o stearga cum ziceam mai inainte evitand miscari circulare,... Pentru mine a fost un stres sa stau mereu pe capul lor in loc sa-mi savurez cafeaua si tigarea in barul spalatoriei. Hehe acum nu se mai fumeaza in unele baruri de spalatorii ca de ... sunt prea mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu scapam de acest lucru folosind polishul...abraziv(deterioreaza din cate stiu SAU neabaraziv(nu stiu daca exista) :) :)

Culoarea e un albastru deschis... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apoi,... de cate ori sa o polishezi ca dispare lacul. Tot ce cred ca se poate e sa ai mare grija la spalat si sa mentii "panza de paianjen" sa fie cat mai estompata.

:) Sa nu te trezesti intr-o zi cu vreun boschetar care te asteapta langa masina mandru si plin de speranta ca doar ti-a spalat masina. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciudat, ca la blue graphit pearl effect la mine nu se observa nimic, ba chiar sunt incantat de vopsea tocmai pt ca nu se observa. dar o spal din 3 in 3 luni, astia la spalatorii sunt periculosi rau.

Modificat de c6t9
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine m-ar interesa solutia...ce sa ii fac sa nu se mai vada ca in fond nu e tare deranjant nu se vede ca pe negru dar....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai ce sa-i faci. si, desi si eu sufar la o zgarietura, astea-s nimicuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la spalatorie mi-au zis ca un polish neabaraziv ar fi solutia.Masina are un an si 7 luni si o spal odata pe sapatamana si nu a fost polisata niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am mai facut polishari in trecut si nu toate au fost reusite. incearca pe o bucatica mica, stiu ca o perioada se estompeaza efectul, dar in timp nu e o solutie. insa daca asta te sacaie asa tare, intai incearca p eun spatiu restrans, eu preferam aripa spate dreapta, daca patea ceva, o vedeam mai rar :)

una peste alta depinde unde-l faci si nu tine mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma sacaie asa de tare (abia am observat ieri :) ),si se vede numai la soare pe unele portiuni...dar stii cum sunt pretentiosii si in plus mi se pare o culoare superba si as vrea sa se vada frumos...mersi oricum de raspunsuri..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de scapat nu vei scapa niciodata de ele, singura solutie, ca sa ameliorezi totusi aspectul vopselei este sa o polishezi cu un polish de calitate de la Sonax de exemplu, dupa mai multe polishari se vor mai atenua, nu exista masina pe lumea asta fara acele mici cerculete, la unele se vad mai tare, la altele mai putin, asta e, incearca sa te obisnuiesti cu ideea :) daca vrei sa nu mai ai asa ceva sa iti iei o masina cu argintiu deschis si ai scapat :P, cu toate astea eu am o masina neagra metalizat de 8 ani si sunt multumit de aspectul ei, daca vrei iti pun poze, acum am comandat alta masina tot neagra :D

Precizez ca masinile mi le spal singur acasa, in curte, am curatator cu presiune Karcher si folosesc detergenti de calitate, polisharea o fac la masina odata la cca 3~6 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la un moment dat ma uitam pe francezi, pe m6, si uite ce am descoperit. un fel de ceara care iti reda stralucirea si protejeaza vopseaua. vezi cum pui mana pe asa ceva.

http://www.m6boutique.com/M6E/FR/FicheProd_AAMH.html

Aceste produse sunt disponibile (daca imi aduc aminte bine) in Cora Militari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi cine este "Star Auto" ... :)

OT: Mi se pare totusi foarte util pentru continuitatea topicului si a discutiei sa nu dam quote la tot postul anterior. Mersi ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am "sapat" si eu destul de mult pe tema cerculetelor. Ca sa scapi de ele operatiunea ar fi urmatoarea:

-un polish semi-abraziv urmat de unul foarte putin abraziv apoi un glaze si apoi ceara solida. Ca sa o intreti, inafara de spalarea corespunzatoare glaze cam de 3 ori pe an si ceara aplicata frecvent. La spalarea cu spuma activa stratul de ceara se reduce simtitor, asa ca trebuie alicata ceara cam dupa 2,3 spalari. Multa lume nu ceruieste masina iarna datorita frigului, dar iarna ceara are cel mai mult de suferit in urma exfolierii datorate temperaturilor scazute.

Si acum ceva ustensile ce garanteaza reusita: pasta 3M, si o masina de slefuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la un moment dat ma uitam pe francezi, pe m6, si uite ce am descoperit. un fel de ceara care iti reda stralucirea si protejeaza vopseaua. vezi cum pui mana pe asa ceva.

http://www.m6boutique.com/M6E/FR/FicheProd_AAMH.html

http://www.performance.com.ro/produse/gs27...m_titanium.html

http://www.performance.com.ro/produse/gs27...film_diams.html

aruncati un ochi aici pt prezentarea video a produselor. Eu am vazut gs27 diam's si titanium in Real sibiu in jur de 100 roni. Parerea mea: e vb doar de marketing si nu bag mana in foc pt astfel de produse. In caz ca vedeti testul facut cu gs27 titanium pe mercedes tineti cont ca vopseaua de pe vw nu se compara cu cea de pe mercedes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oameni buni, nu va lasati impresionati de tot felul de produse miracol, cumparati un polish si o ceara de calitate de la SONAX, AREXONS etc si o sa fiti mai mult decat multumiti, folosesc de ani de zile produse de intretinere a vopselei si astea sunt singurele care au confirmat, restul=multa vrajeala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este chiar vrajeala, este un strat de lac mai subtire... din ce in ce mai subtire... evident prevenirea se face mult mai usore decat repararea!

ceruiti dupa fiecare spalare!

putin antrenament nu strica si va fereste de paienjeni!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-ai inteles gresit VEKAU :P am zis ca produsele astea miracol prezentate la TV sunt cam vrajeala, tot cele clasice fac legea, nu am zis ca sa dai cu ceara masina e vrajeala, dimpotriva :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaa, cred ca nu am fost explicit.

ma refeream strict la polishare ca la o ultima varianta... nedorita, dar...

evident ca ceruirea este sfanta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci eu folosesc un polish de la SONAX care este extrem de putin abraziv, are mai mult functie de curatare a vopselei de diversi agenti poluatori, bird shit si chestii de genul asta, deci repet, nu este abraziv, sunt foarte multumit de el, exista si polishuri cu functie abraziva dar nu recomand, stratul de lac este ffff subtire la VAG. Mai folosesc un regenerator de lac de la AREXONS si caut sa cumpar si o ceara SONAX, cu produsele astea imi mentin vopseaua ca noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda! unii zic ca este polish. dar daca nu este abraziv se poate denumi mai corect degresant, care are exact functiile pe care spui le indeplineste.

curata ceea ce este pe lac, nu ceea ce a strapuns suprafata acestuia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de fapt acelel produse se numesc glaze-uri. Bun, si cum scoatem cerculetele de pe masina cu astfel de produse? Ce spui tu d-rive curata doar suprafata lacului de depuneri nu remediaza zgarieturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor eu tot nu m-am lamurit..sincer.. :D :D

Pana la urma care ar fi procedura ''''pas cu pas'' ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!