Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

Am și eu aceeași întrebare ca KryGod_RO. Aș aprecia un sfat din partea colegilor mai experimentați.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa atinga, puteti sa puneti linistiti.

4mm nu conteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.am o dilema,poate ma ajuta si pe mine un coleg care a mai pus dimensiunile astea pe passat b5.am cumparat jantele si am comandat si cauciucurile cu dim.225/55/17.am vrut cu balonul mai mare sa nu simt asa rau gropile si sa protejez jantele dar acum stau si ma gandesc daca imi incap sub aripa din cauza balonului.jantele au et 35 sau 30 nu se vede prea bine, sunt cu buza lata si pe fata ies un cm in afara.asta am observat cand le am probat cu cauciucuri de 215/45/17.am vazut ca ramane destul loc si m am gandit sa pun cu 55.astept raspuns de la voi si va multumesc.

post-103292-0-08516900-1379945983_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata intr-adevar urat cu 45. Poate ca 55 are balonul mai mare, dar nu cine site ce. Eu mai mult mi-as face probleme ca datorita latimii mai mari (10mm) sa nu atinga in interiorul aripii la curbe. Si mi-ar fi frica la fiecare bordura cu buzele alea iesite in afara asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel 55% iti va da peste cap vitezometrul, nefiind masuri omologate VW. De asemenea poti avea probleme cu RAR-ul/politia - mai slabe sansele.

Dar din punctul meu de vedere ET nu e bun deloc, de la pietricelel iti va face praf arcada la aripi

 

PS: nu am mai vazut un passat asa de cocotat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai de unde pietricele la drumurile noastre?la noi drumul este neted si fara pietricele :icon_confused: ...mai repede cu bolovani :lol: !!! in legatura cu et ai dreptate cand le am pus pe masina si am vazut ca pe fata ies 1 cm in afara la asta m am gandit si eu plus ca v a arunca mult pietris si pe portiera.cat despre cocotat eu am ridicat o asa,mai un pescuit mai un drum la tara...si am zis ca e mai bine mai sus decat cu ea pe burta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ufff , nebunie , lamuriti-ma si pe mine asupra urmatorului fapt : 

 

Passat B6 3C , am avut jante pe 18 , 8J , ET 44 , 235/40/18 ...... vreau sa imi cumpar jante pe 16 , 7J , ET 40 pe care sa pun cauciucuri 215 / 55 / 16 , se potrivesc sau nu ? Concret .

 

Multumesc . Intreb pentru ca jantele sunt de Audi . Alta intrebare ar fi daca se potrivesc la dim. gaurii butucului ?

Modificat de Tilea Gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca-ti merg cu et 40. Vor fi iesite in afara. Daca jantele vin de pe un audi 8k nu-ti merg-difera inelul de centrare-iti va trebui flanse adaptor.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie flanse, prinderea fiind aceeasi 5x112. Trebuie doar inel de centrare de la 66,6 cat au jantele de Audi A4 b8 sau A5 la 57,1 cat este butucul de VW.

Daca sunt jante de Audi mai vechi se potrivesc fara probleme.

 

Nu vei avea nicio problema cu ET-ul. Sunt cu 4mm mai iesite de la ET, dar si cu 25mm mai inguste decat cele de 8. Asa ca per total vor sta mai in interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta dintre cele doua latimi, asa cum a spus si Ego, este de 1 inch, adica 2.54 cm.

Aceasta dimensiune se distribuie in mod egal atat pe interior cat si pe exterior, deci cu noile jante vei fi cu 12.5 mm mai departe atat de aripa, cat si de caroserie (janta va veni cu 12.5 mm mai in interior fata de aripa si cu 12.5 mm mai spre exterior fata de caroserie) noua janta fiind mai INGUSTA.

 

ET-ul mai mic inseamna ca noua janta va fi mai in exterior cu 4mm fata de cea veche.

Per total, noile jante vor fi cu 8.5 (-12.5+4.0=-8.5) mm mai la interior decat cele vechi fata de fata aripi si cu 16.5(+12.5+4.0=16.5)mm mai la exterior fata de caroserie.

 

Latimea cauciucurilor pare (si chiar este) buna pentru latimea jantelor(215mm si 7"). Profilul cauciucurilor il poti verifica cu calculatoarele de pe net, dar cred ca deja ai facut asta in ideea de a pastra diametrul exterior al rotilor (masurat de la centul jantei la exterioriul cauciucului).

 

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DUN cand ai facut referile la inchi te-ai treferit la J ?, incerc sa prind niste chesti , frumosa lamurire si la ET , multumim 

Modificat de bn12cos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Notatia 7J se refera la doua lucruri:

7 - este latimea jantei masurata in inch

J - este profilul jantei.

 

Nu am sa iti dau niste link-uri acum, dar ele apar pe topicul asta. Pe paginile catre care duc link-urile alea vei gasi imagini schematice care te vor lamuri intr-o oarecare masura despre profilul jantelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Am un Golf 5 din 2004 1,9TDI 105CP cu jantele alea urate "Wellington" pe 15 6,5J ET 50, si as vrea sa le schimb cu unele pe 18 (nu e batut in cuie inca) sunt cele de S8 cred, nu stiu exact-cele cu multe spitze cu logo-ul mare in mijloc(L.E: sunt cele de la profil). Am gasit pe 18'' ET 45 si 8J-nu am cumparat nimic inca. Studiind acest topic, deduc ca noile jante, cele pe 18 vor fi mai spre exterior cu 5mm decat cele actuale, corect? ... sau acest calcul se ia in considerare numai atunci cand J-ul celor 2 tipuri de jante este la fel? L.E: "Recitind postul mi-am dat seama ca am gresit, pt ca noua janta de 18 va iesi in exterior cu mult mai multi cm, pt ca si janta e mai lata, cu 1,5inchi, nu? deci per total va iesi in exterior cu ~2,4cm, nu? pffff...enorm."

Din decodarea VIN-ului reiese la: "Shock absorption, chasis, front___G02__Front shock absorption" ceea ce ma gandesc ca inseamna ca nu am amortizoare sport, nu? asta va duce la un "frecus" intre anvelopele pe 18'' si partea de caroserie(aripa, contraaripa)? ..mentionez ca 90% din timp circul doar eu in masina, restul de 10% inca o persoana sau inca maxim 2. Is constient de faptu ca 18'' duce mai repede la distrugerea directiei si ca in carte am omologare pe maxim 17'', dar na, sacrificii pentru un look mai deosebit :D

Multumesc pentru eventualele raspunsuri.

Modificat de wlad_cu_w
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare ! 205/40/R17 pe janta de 8,5J credeti ca e o problema? cauciucul sta mai intins...am vazut la cineva din franta aceste dimensiuni montate... gasesc persoana care sa monteze aceste cauciucuri pe jantele respective? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ufff , nebunie , lamuriti-ma si pe mine asupra urmatorului fapt : 

 

Passat B6 3C , am avut jante pe 18 , 8J , ET 44 , 235/40/18 ...... vreau sa imi cumpar jante pe 16 , 7J , ET 40 pe care sa pun cauciucuri 215 / 55 / 16 , se potrivesc sau nu ? Concret .

 

Multumesc . Intreb pentru ca jantele sunt de Audi . Alta intrebare ar fi daca se potrivesc la dim. gaurii butucului ?

 

Gabi, eu acum pe masina am jante pe 16" de Audi A6 - 7J ET42 5x112 si se potrivesc pe masina ta.

Ca idee uite aici jantele pe care le am acum:

 

http://www.jante-originale.ro/jante-originale/audi/103-jante-originale-audi-a6-4f-7jx16-inch-et42  - pe care le voi opri pentru iarna iar noile jante cumparate de la tine pe 18" pentru vara.

 

Toate cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumoase , poti sa imi trimiti o poza cu masina sa vad cum arata ? Sunt extrem de nehotarat in ceea ce priveste urmatoarele jante , oscilez intre 17'' cu 225/50/17  si 16'' cu 215/55/16 , pe 16 sunt mai ieftine cauciucurile .................

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Tocmai mi am luat 4 jante pe care scrie 6jx15h2 et 38 pt golf ul 4 ...vanzatorul m a asigurat ca se potrivesc...sunt oare ok? Distanta intre prezoane mi a zis ca e 5 *100...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina pe care vrei sa le montezi este un Golf IV, atunci raspunsul este da. Jantele au parametrii nativi ai modelului Golf IV.

Ai grija la dimensiunea cauciucului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi cer scuze am postat de pe telefon si nu am mai putut edita...ingrijorarea mea se trage de la faptul ca e  ET37 nu ET 38...si din ce am vazut pe net pe ET 37 distanta dintre prezoane e 5 X 112?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-au nici o treaba una cu alta. Cei doi parametrii sunt independenti, putand fi combinati in orice fel de producatorii de jante. Iar diferenta dintre ET 37 si ET 38 este de doar 1mm. Jantele pe care le-ai luat tu, ET 37, vor sta cu 1mm mai inafara fata de cele montate de VW pe masinile care vin din fabrica cu roti de 15".

 

Nu-ti mai face griji. Cauta-ti anvelope.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Testeaza o janta pe masina prima data.

 

S-ar putea ca sa fie jante de Passat B5.5, ca alea au au ET37. Iar daca sunt de Passat nu potriveste la gauri. Testeaza ca nu e mare lucru, iti ia 5 minute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de sfaturi...Am testat acum...din pacate nu pusca la prezoane ....cred ca sunt 5x112...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Tocmai mi am luat 4 jante pe care scrie 6jx15h2 et 38 pt golf ul 4 ...vanzatorul m a asigurat ca se potrivesc...sunt oare ok? Distanta intre prezoane mi a zis ca e 5 *100...

 

Multumesc de sfaturi...Am testat acum...din pacate nu pusca la prezoane ....cred ca sunt 5x112...

 

Cine e vanzatorul? De curiozitate... :)

 

Ori a facut-o din nestiinta.... sau mai rau de atat ...ti-a dat tzeapa!!

Trebuia sa probati daca nu erati siguri.

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a fost o confuzie din partea vanzatorului, ...dar a fost amabil si mi le-a schimbat azi cu dimensiunea ET38...cred ca sunt 4 jante originale luate de pe roti  de rezerva de golf 4...375 ron am dat pe ele...

multumesc de sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic
  • Bebeee unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!