Jump to content

Masina nu prea are stabilitate la viteza mai mare


FlorinD
 Share

Postare recomandată

Nu prea stiam unde sa pun chestia asta, poate nu tine neaparat de octavia..dar cum am octavia...am zis sa pun aici.

Am cu masina deja 4000 km, si am inceput sa turez si pe la 3000. La turatia asta am cam 150 km/h. Am observat ca mergand pe autostrada, pitesti sau spre cta, la viteza mare nu mai simt masina foarte stabila. Daca mai bate si putin vantul, se formeaza niste curenti de simt ca zbor de pe strada, si intru in parapete.

Am trecut peste prima obervatie (am zis ca o fi vantul foarte puternic), dar deja ultima oara aveam 140 si parca mergeam cu un tico. Cand treceam pe langa un tir pur si simplu cred ca se deplasa masina spre tir cam 20 cm. Este absurd. M-a intrecut o dacie super nova la 140, ca eu nu puteam sa merg mai tare.

Nu prea cred ca este de la masina, am mers cu octavia 1 (1.8T) si cu 220km/h si statea super lipita pe sosea. Ce sa fie?

Mentionez ca am pachet drumuri grele (si octavia 1 avea), si am cauciucuri matador (din fabrica). Eu tind sa cred ca e de la cauciucuri. Poate confirma cineva?

mersi.

Modificat de FlorinD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 143
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • FlorinD

    10

  • iontab

    10

  • BLiTZ

    8

  • remmusycc

    8

eu am facut un drive test cu o octavia dotata cu 1.9 TDI, fara pachet de drumuri grele. Nu mai stiu ce anvelope avea, dar nu erau matadoare. Viteza maxima a fost 150 iar masina m-a "frapat" prin stabilitate si tinuta buna de drum - comparand cu o O1.

comportamentul viratoriu mi s-a parut neutru si am avut sentimentul ca masina sta foarte bine pe sosea.

s-ar putea deci sa fie de la anvelope si/sau pachetul de drumuri grele.

Modificat de adso
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am O2 cu pachet drumuri grele si cauciucuri matador si am mers cu ea cu 210. Masina a fost foarte stabila, n-am avut nici o problema, nici cand depaseam tiruri. Oricum orice masina la viteze mari devine mai usoara si cand bate vantul aceasta treaba se simte la directie, dar daca ai destiula experienta si cunostinta in ale condusului nu o sa pierzi controlul, parerea mea. Inainte aveam un Megane care la 190 cand depaseam tiruri pe autostrada se simtea, dar ajustam directia si totul era ok. Cred ca aproape la orice masina se simte acest lucru mai mult sau mai putin, pentru ca tirurile sparg altfel aerul si cand treci de ele intalnesti mai multa rezistenta, masina brusc intra in frecare cu mai mult aer. Nu stiu daca ai inteles ce vreau sa spun dar chiar nu stiu cum sa explic altfel. In fine, masina mea merge ok si la peste 150 si cand bate vantul si cand depasesc tiruri, asa ca eu zic ca din punct de vedere al stabilitatii O2 e chiar ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca este de la atat de la cauciucuri cat mai ales de la pachetul de drumuri grele.Explicatia: masinile dotate cu aceasta optiune au garda la sol mai mare de unde rezulta, la viteze mai mari, un fenomen de aeroplanare, daca ii pot spune asa.Cauciucurile,daca sunt corespunzatoare, nu fac decat sa mai atenueze din fenomenul care,oricum, ramane.I-am mai auzit si pe altii cu pachet de drumuri grele ca nu li se "aseaza" masina prea bine la drum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presiunea in pneuri trebuie sa fie 2,2 bar!!!! Ai grija cu ce manometru "calibrat" o verifici! Cand soseste masina din fabrica vine cu 3-3,5bar in roti, poate au uitat sa iti faca presiunea la inspectia de predare! :nono:

Cheers!

P.S.: Stii ce fain

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi dau seama ce poate insemna pachetul de drumuri grele la masina, si la viteza mai mare, dar cealalta octavie avea acelasi lucru, si mergeam in mod normal cu 160-180, si o mai ciupeam si pe la 200. Si a fost super stabila de fiecare data. Cu 406 am mers cu 190, cu passatul am mers cu 180, etc....

Insa cu masina de acum, daca intru ceva mai tare pe piatra cubina intr-o curba......iar simt ca "fuge" ....incepe sa topaie din cauza pietrelor si cand iau curba parca da sa fuga....

curios...

later: blitz > acum am vazut postul tau...pai sa stii ca topaie ca dracu. O fi de la asta, voi verifica diseara. multam mult

Modificat de FlorinD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ti se intampla si in oras sunt de acord cu Blitz,presiunea este prea mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No, sa dai un feedback dupa ce verifici, sunt foarte curios daca am "nimerit-o" dar dupa simptome, cam la presiune m-a dus gandul, mai ales ca am si vazut pe pielea mea de nenumarate ori cum ii sa mergi cu rotile "beton" ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi dau seama ce poate insemna pachetul de drumuri grele la masina, si la viteza mai mare, dar cealalta octavie avea acelasi lucru, si mergeam in mod normal cu 160-180, si o mai ciupeam si pe la 200. Si a fost super stabila de fiecare data.

Nu compara O2 cu O1. O2 are garda mai sus decat O1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cu masina din semnatura, am mers max. 190 km/h in Austria...nu s-a miscat nici un cm in stanga sau in dreapta. Stabila.

Anvelope de 16 inch, si presiune ca la carte.

(si da, am pachet de drumuri grele)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu nu am probleme de stabilitate insa cu jantele de tabla pe 15 si cauciucurile de iarna nu treceam de 140-150 pentru ca nu o mai simteam la fel de bine. cu jantele si cauciucurile de vara R16 am ajuns si la 200 si simteam masina lipita de sosea. chiar nu credeam sa fie asa mare diferenta de stabilitate intre 15' si 16'.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, ziceti ca de la roti poate fi in mare masura...

Am fost ieri la un peco dar nu aveau cele necesare, asa ca voi incerca astazi direct la o vulcanizare . Voi scrie aici ce presiune aveam, si sper sa fie asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei o vulcanizare buna poti incerca la Autozone (www.autozone.ro) pe Calea Fratii Buzesti, langa noul sediu Generali. De la Piata Victoriei mergi pe linia de tramvai, la un moment dat o sa ai pe dreapta un McDrive Rock'n'Roll si un bloc mare de sticla cu sigla Generali pe el, iar peste drum de acestea este vulcanizarea de care iti spuneam. Eu de 3 ani merg numai la ei si sunt foarte multumit. Eventual poti sa-ti faci si o umflare a rotilor cu azot. Eu de 3 ani de cand merg la ei, si cu fosta masina Octavia 1 Combi si cu actuala VW Passat B6 imi umflu rotile numai cu azot. Chiar ieri am trecut pe la ei sa-mi fac o verificare de presiune (care, daca ai azot, e gratis) si dupa 2 luni si jumatate nu s-a modificat presiunea nici un pic.

Despre stabilitate si pe Octi si pe VW am avut si am pachet de drumuri grele si am mers cu 200 km/h fara probleme, nu am simtit nici o neregula. De obicei viteza de croaziera pe autostrada la mine e 150 km/h, dar, uneori, daca se poate, ii mai dau cate o talpa. Si masina se comporta foarte bine. Asa ca sfatul meu este sa incerci, pentru inceput o echilibrare a rotilor si o presiune corecta in ele, iar daca treaba nu se rezolva te sfatuiesc sa schimbi cauciucurile. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu, atunci cand te ia vantul de la tiruri sau de la natura inseamna ca nu stai bine cu amortizoarele...stiu ca sunt noi (ma rog ar trebui, ca la noi totul este posibil ;) ), dar nu cred ca are vreo legatura cu tipul de cauciuc si presiunea lui intr-o astfel de situatie cand simti ca zbori de la curenti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

El reclama ca e instabila pe A1. Din cate stiu eu A1 e plina de denivelari si acolo e problema; si daca e vant lateral sa stii ca se simte la mers cu viteze maricele, indiferent de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe A1 sau A2 eu nu am sezizat asa ceva.

deci ceva-ceva o ;) fi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Taviuta mea sta PERFECT pe drum la orice viteza, am tren de rulare sport, va aruncati toti pe pachetul asta de drumuri grele fara sa intrebati nimic de ce fel este ala sport, sunt colegi de forum care au mers cu mine in masina si au ramas impresionati de ce fel se poate comporta o Taviuta 2 cu tren de rulare sport si pneuri de 225 latime.

Nu stiu de ce tot alegeti pachetul asta de drumuri grele daca mergeti cu masina preponderent pe asfalt... stiu ca sunt gropi dar si suspensia standard face fata la ele, ca sa nu mai zic ca a mea suspensie sport este brici, nu am probleme de confort sau alte chestii, e un pic mai dura dar garantat mai confortabila decat aia de drumuri grele... in fine, fiecare alege ce vrea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este de la presiunea in roti , am fost si eu azi si am verificat, aveam in fiecare roata in jur de 2,7 - 2,9, am crezut ca la livrare au verificat ei presiunea. Imi blestemam zilele ca am luat drumuri grele. Am facut presiunea ca in carte ( de fapt capacul de la motorina) si deja s-a imbunatatit foooooooooarte mult comportamentul, nu mai simt fiecare groapa si sta mai bine in curbe, inainte de a face presiunea parca pleca cu totul in curbe pe lateral, acum e alta viata. Diseara o scot si la drum intins.

Cauciucurile sunt Bridgestone Turranza pe 16".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat rotile, aveam 2.7 pe fata si 2.5 pe spate.

Am observat o oarecare modificare spre bine, dar este posibil sa fie doar in mintea mea. Voi vedea de luni cadn merg la munca, pe drumul cu piatra cubica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut aceeasi senzatie ca si @FlorinD, dar nu cu Passat-ul din semnatura(de care sunt foarte multumit la stabilitate).

Saptamana asta am primit ca masina de serviciu O2, de 105CP, dar fara pachetul de drumuri grele. A trebuit sa plec ieri la Buzau...deci drum bunicel, insa plin de camioane. Desi n-am mers foarte tare(max. 110-120km/h), atunci cand depaseam un "mastodont" masina avea un recul destul de puternic. Am fost cam dezamagit (e prima oara cand conduc in afara orasului o O2) deoarece inevitabil compar cu un drum facut cu Variant-ul meu(e adevarat- e posibil sa fie mai greu...n-am acum datele Octaviei dar passatul are aprox 1.550 kg).

Datorita sfaturilor voastre, voi verifica si eu repejor presiunea in roti..poate cine stie, asta-i buba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Taviuta mea sta PERFECT pe drum la orice viteza, am tren de rulare sport, va aruncati toti pe pachetul asta de drumuri grele fara sa intrebati nimic de ce fel este ala sport, sunt colegi de forum care au mers cu mine in masina si au ramas impresionati de ce fel se poate comporta o Taviuta 2 cu tren de rulare sport si pneuri de 225 latime.

Nu stiu de ce tot alegeti pachetul asta de drumuri grele daca mergeti cu masina preponderent pe asfalt... stiu ca sunt gropi dar si suspensia standard face fata la ele, ca sa nu mai zic ca a mea suspensie sport este brici, nu am probleme de confort sau alte chestii, e un pic mai dura dar garantat mai confortabila decat aia de drumuri grele... in fine, fiecare alege ce vrea...

Mie imi place de 10 ori mai mult suspensia zuper sport (e o idee mai dura ca la sporline, cum probabil e la o2) decat fosta suspensie "confort". Toti care au mers cu ambele masini au zis ca asta e "mai misto". Chiar si la gropi imi place mai mult. ( e mai dura.. dar mai putin zgomotoasa... parca)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

190km ,4 persoane+portbagaj incarcat la maxim, se tine bine masina...am pachet sport;masina e stabila si la vant,pacat ca e zgomotoasa si ca "vantul trece prin masina"

@NetFlow dc mergi pe distante mai mari de 3-400 km te doare spatele...nu pt toti e bun pachetul sport :)

(mi-e rusine de unii moderatori de pe forumul O2-protest)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deloc. Am mers mai mult intr-un sigur drum si e chiar super ok. Am venit cu un prieten de la cj la bz, ne-am oprit de 2 ori pe drum sa bem un suc, si cand am ajuns la bz ne parea rau ca s-a terminat drumu :)

Scaunele de pe gt sunt scaune normale cu suport lombar si tot tacamul. Asta a fost unul din motivele pt care am preferat gt fata de gti. (scaune mai bune de drum lung).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) @dylly, daca ai de impartit cu cineva ceva fa-o pe PM, sa pui asemenea chestie cu (mi-e rusine de unii moderatori de pe forumul O2-protest!!!) crezi ca iti face vreo onoare?

poate ca exista o problema, poate ai sau nu ai dreptate, insa pentru unul nou care vine pe forum si vede o asemenea chestie... deci eu nu am avut niciun conflict aici cu nimeni si pe alt forum sunt interzis pe 999999999 ani si sa stii ca ma doare undeva foarte departe in fata.... pentru ca aia mi-au facut asta, esti aici din pasiune pentru masini si nu pentru a te rafui cu cineva, invata sa fii domn si sa lasi de la tine daca e cazul :)

Ti-am spus toate astea in calitate de galatean, te astept sa ni te alaturi la intalnire duminica daca se tine, pe faleza in parcarae la lic. de marina. Sper sa ma intelegi corect.

Daca un moderator gaseste ca mesajul meu trebuie sters nu am nimic impotriva si imi cer scuze pentru off-topic.

Sa revenim la subiect, NetFlow, nu inteleg ce vrei sa spui cu suspensie super sport, la Octi stiu ca numai asta sport exista, pot sa zic ca este foarte bine setata, exact atat cat trebuie sa fie sportiva dar sa nu fie dura sau sa zdruncine, sunt foarte multumit de ea :) Scaunele fata sunt bune, cel putin pentru fizicul meu, chiar imi plac si dupa drumuri lungi nu ma doare spatele si nici nu ma simt obosit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suspensia de la GT e mai dura ca la SL (golf5). Banuiesc ca la tine suspensia e la fel ca pe sportline.. deci cred ca la mine e o idee mai dura.. Insa si asa mie imi place enorm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!