Jump to content

Greierasi


raduking
 Share

Postare recomandată

Eu, cand sesizez un astfel de greieras ii bag putin burete dintr-un mouse-pad si tace :) (acolo unde se poate).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Ma gandeam eu ca n-a mai scris nimeni pe aici, ca de, ne impacam si cu insectele pasagere ca sa fie bine sa nu fie rau! :) Deci, pentru cei care se plang de scartaieli in zona trim-urilor de pe plansa de bord, e foarte util un spray cu silicon, din ala de bord, ordinar, ieftin, dat exact pe incheieturi, unde se freaca plasticele, si apoi surplusul sters cu carpa.Eu fac treaba asta cam o data pe luna. Nu se mai aud scrasnetele alea cand mai dai peste damburi sau alte denivelari. In schimb am un zdranganit asa ca o vibratie sub scaunul din dreapta, cand nu sta nimeni pe el (70% din timp)...nu reusesc sa imi dau seama ce se aude ca daca ii schimb pozitia nu mai face un timp, pe urma iar o ia razna si ma innebuneste de cap...poate stie cineva despre ce e vorba pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai grija la zgomotul din dreapta, poate fi ceva grav :lol:

Acum serios, tot auzeam si eu ceva in dreapta mea inspre usa, o vibratie. Ma tot sacaia. Azi facea, maine nu, inca 2 da 3 nu....ce mai de vis. Am pus sotia sa asculte la usa pe unde se aude si mi-a confirmat ca se aude din zona boxei. Vina mea ca i-am spus ca eu aud de acolo si ea, sa scape de gargaunii mei, mi-a confirmat desi nu era sigra ca de acolo e. Cand, intr-o zi ce sa vezi, auzeam iar acea vibratie(pe acceleratie) si nu stiu cum mi-a venit ideea ca, exact cand se auzea am pus mana pe ochelarii pusi in spatiul de depozitare de pe plafoniera(care era deschis din cauza marimii ochelarilor) si STOP zgomot. Nu erau asezati bine bine. Asadar zgomotul din drepta in/spre usa era mult mai aproape. Te poate pacali usor cand esti la volan.

Poate ai si tu ceva pus acolo :cool:

Modificat de Caal-Shto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se aude cand nu sta nimeni pe scaunul din dreapta.. cand sta nu se aude.. e posibil cand sta cineva pe scaunul din dreapta sa aiba centura pusa. deci sa se auda de la priza centurii... baga centura cand nu e nimeni si vezi daca se mai aude.

Modificat de jetta li
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat. nu e aia. se aude de sub scaun, am uitat sa precizez...

@Caal-Shto : o fi vreun duh nemtesc de-ala :icon_thumright: . Nu am nimic prin zona si crede-ma ca am vreo 2-3 luni de cand ma sacaie. Iar cu boxa/ fata de usa am rezolvat-o cu burete si cu loctite de etansare...o fi senzorul de presiune al scaunului?

Modificat de obsess3d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caal-Shto, sa stii ca si la mine face zgomot suportul de ochelari cand e deschis. Intotdeauna scartaie usita cand sta deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

obsess3d - si eu am acel greieras care se aude DOAR cand sunt singur in masina, cand este asezat cineva in scaun nu mai face! Am incercat cu centura, cu schimbatul pozitiei scaunului si nimic, nu am depistat ce poate sa faca zgomotul ala.

Cert este ca atunci cand face si pun mana pe scaun, zgomotul dispare. Ciudat ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai sunt oare si altii la care suna centura de siguranta a pasagerului din dreapta atunci cand sta libera spanzurand in dreapta? La mine se atinge partea metalica de plasticul care mascheaza stalpul atunci cand masina face balans de la gropi sau denivelari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si la mine face la fel. Nu am gasit nici o solutie...invizibila pentru chestia asta. Daca ai vreo idee...in afara de a o tine cuplata tot timpul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am un passat b6 limuzina din 2006 si ma confrunt cu o problema.Se aude un scartait la roti, in special la roata din drteapta. Mai exact cand trec peste niste denivelari se aude un zgomot de parca ar freca ceva. S-a mai confruntat cineva cu vreo problema asemanatoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scartait sau fasait? Daca este fasait = amortizor, nimic defect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine pe fata cand trec peste acele praguri pentru limitarea vitezei, se aude ca si un pat vechi pe arcuri care scartie...bucse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai fain e cand scartaie, si baietii de la service nu stiu de unde... atunci ce schimbam?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 1 an si ceva cand am adus masina de afara puteam sa trec peste orice denivelare nu se auzea si nu se simtea nimic.

Astazi, dupa 1 an de mers prin Bucuresti parca am o caruta, numai greierasi si face plasticul ala in toate felurile.

Am mai multi undeva pe la torpedou, cum trec peste o denivelare canta intro veselie :). Am unul care il aud chiar la urechea stanga, cred ca sunt niste cabluri ceva in stalpu de acolo, se aude cam pe unde e prinsa centura in punctul de sus. Mai am unii prin spate, parca si scaunul de la sofer face niste scartieturi. Ma dispera.

Bine, de la un timp mi se pare ca e prea sensibila la gropi, se poate sa se fi dus dracu bucse ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este fasait, ci un scartait gen 'PAT VECHI PE ARCURI' Acest zgomot dispare atunci circul pe ploaie sau cand drumul este umed, plin da apa.... Scuze pentru intarziere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Nu este fasait, ci un scartait gen 'PAT VECHI PE ARCURI' Acest zgomot dispare atunci circul pe ploaie sau cand drumul este umed, plin da apa.... Scuze pentru intarziere!

salut!

ti se aude de la bucsele de bascula! dupa ce le schimbi o sa se rezolve. vreo 700 RON toata povestea (sunt 4, doua cu doua)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai pai sa vi la mine in oras sa mergi 3 luni nu mai mult ca o sa spui ca te arunci cu masina dupe pod :( . Eu schimb bucse ,bielete, flanse si rulmenti amortizor de 2 ori pe an . Ce sa faci drumurile din romanica.

Modificat de viktor25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva dintre voi vreun zgomot, gen bazait constat undeva la 2000 rpm (intre 1800 si 2100 rpm) in orice treapta ?

Daca, da de unde vine si care-i solutia (daca exista)...

Eu am un astfel de zgomot si vine de undeva din spatele torpedoului pasager, mai exact intre spatele consolei centrale si spatele torpedoului...

Si ma seaca rau, ca la anumite melodii acopera inclusiv sound-ul :(

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal!

In partea dreapta spate sau poate undeva pe la mijloc se aude un scartait numai cand trec peste o denivelare, chiar si cea mai mica. E asa de enervant zgomotul pentru ca se apropie de un "fluierat" si nu stiu ce face asa.Am tot cercetat eu zona dar n-am gasit nimic.

Stie cineva ce poate sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In partea dreapta spate ?

Nu cumva tu auzit pompa de motorina... :huh:

Aia mai avea un obicei prost

Este expres prezent doar la denivelari ?

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar pompa de motorina scartaie? si numa cand trec peste o denivelare? e ca un fluierat, un chitait de soricel :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

veau sa-mi schimb plasticele de pe bord imitatie fibra de carbon (am varianta trendline la passat) - care scartaie cateodata destul de suparator cu piese din aluminiu (am inteles ca astea sunt pe highline). In felul asta sper sa scap de scartaitul ce apare la gropi sau denivelari in bord. Stie cineva unde as putea sa gasesc aceste piese din aluminiu si cam la ce pret se invart? Se potrivesc la trendline?

PS La dezmembrari nu am gasit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa le schimbi pentru ca scartaie, mai bine stai linistit. Scartaie la fel si celelalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt un pic in ceata: acele piese sunt intradevar de aluminiu pe highline si scartaie ? imi vine greu sa cred asta. Am mai vazut la un comfortline trimmere care erau tot plastic (imitatie fibra de carbon) insa erau argintii (ca si cum ar fi fost de aluminiu). Evident ca alea se comportau la fel ca ale mele ca doar era tot plastic. Pe mine ma intereseaza daca exista de aluminiu si daca scartaie si alea...Danmatyas tu ai de aluminiu si ma sfatuiesti sa nu le schimb ca si acestea scartaie? Mersi anticipat

PS Daca schimbarea lor nu e o solutie atunci va rog sa ma ajutati si sa-mi dati o idee ce se poate face cu acestea. Se pot "capitona" cumva? Cine ma poate ajuta cu asta? Ele nu scartaie f tare insa eu sunt cu "pasarici" la mansarda si nu suport deloc scartaituri prin masina.

Modificat de muresansergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate si la clasa premium scartaie, dapai la passat. Eu am sportline dar am impresia ca sunt la fel ca cele de pe highline. Nu stiu daca alea scartaie sau imbinarile plasticului. Mai scartaie cand e rece, dupa ce se incalzeste masina isi mai revin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!