Jump to content

Greierasi


raduking
 Share

Postare recomandată

pinguinuldestepa

Imi scartie bordul in partea dreapta. In ultimul timp am fost nevoit sa merg pe un drum extrem de prost. Stie cineva unde se afla suruburile care prind bordul? As vrea sa le strang dar nu stiu unde se afla si nu vreau sa ma duc la service pentru ca ma scot din sarite "meseriasii".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sub trim-ul ce "impodobeste" bordul. Nu cred totusi ca asta e cauza scartaielilor. Mai degraba trim-ul, pt ca e prins cu niste cleme de plastic in metal si se sprijina de niste picioruse de cauciuc pe dedesubt. La mine cel putin, dupa ce l-am pansat bine cu banda dublu adeziva si buretei pe dedesubt, a tacut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinguinuldestepa

Nu are legtur am stat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-e cam frica sa mai umblu ca cine stie ce mai misc pe acolo. In principiu fortezi clemele in care e prins trim-ul , incepand din partea dreapta. Trebuie avut grija sa nu se zgarie plasticul moale al bordului, deci o rigla de plastic rigid, ceva. Apoi se se scoate usor din cleme, si mai trebuie atentie la partea din mijloc, la zona trim-ului ce incadreaza butonul de avarie, pentru ca cele doua parti (cea cu ceasurile si cea din dreapta) au muchii care intra sub el. Deci trebuie putin fortate prin indoire, fara frica ca nu se rup. Asta e pt partea dreapta, se scoate bucata, si apoi in partea stanga se incepe de la margine, si trebuie avut grija ca trim-ul ce contine si geamurile ceasurilor de bord se sprijina pe niste picioruse de cauciuc. Ar fi bine sa fie recuperate si repozitionate inainte de montare inapoi.Apoi, se ia banda dublu adeziva, se lipeste pe burete ( e bine sa fie mai gros buretele si mai dens, ca sa nu se taseze excesiv la montare), si se lipeste printre cleme, astfel incat sa nu jeneze la fixare. Se monteaza la loc, si prin presare un pic fortata pe burete, se obtine o etansare care te fereste de zogomote si alte scartaieli prin zona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dragi colegi, pana acum o sapt eram fericit ca masina mea nu avea greierasi. Eh, de ieri vreau sa spun ca am vreo 3-4...

1. Compartimentul din partea soferului, in stg volanului, jos, sub comutatorul farurilor. Se misca usita lui, si zangane de la vibratiile motorului si toate imperfectiunile drumului

2. Usa pasagerului spate stanga, in dreptul boxelor(cel putin asa cred eu din ce puteam trage cu rechea in mers). zanganit continuu si foarte stresant mai ales cand mergi pe criblura sau ultimul tronson de A2 spre bucuresti din placi de beton

3. Idem 2 doar ca pe partea dreapta.

4. Ceva pe la bord, cred ca suportul navigatiei, dar asta nu e defect la masinii de fabrica, ca sa zic asa.

A mai patit cineva asta? Daca da, dati-mi si mie ceva solutii va rog!! Ca ma scot din minti si la service sigur nu ma ajuta cu nimic. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scriam undeva, intr-un alt topic, ca aveam probleme cu troncanitul pe la usa din stanga, undeva prin dreptul ledului de la inchiderea centralizata. Cel putin pe acolo se auzea. Am rezolvat problema azi.

Usile se regleaza din acel cadru metalic in forma de U, sau nu stiu cum sa ii zic. Unde se prinde ciocul balamalei de la usa in acel fier prin pe masina in doua suruburi inbus mari. Mi-a desfacut azi mecanicul meu acel cadru de la fiecare usa si l-a mai strans spre interior. Cei drept usile sunt la linie cu caroseria, se inchid mai greu, adica sa dai putin mai tare cu ele, zgomotul lor acum se aude ca o usa de la o masina noua din scosa gata din fabrica.

De fiecare data cand plecam putin mai tare de pe loc, sau schimbam din 1 in 2 sau in 3, sau cand puneam frana usor, tot imi pocanea ceva stresant prin usa. Cred ca am desfacut plafonul ala de 3-4 ori in ultimele 2 luni si tot degeaba. Nu se auzea 1-2 zile, dupa care din ce in ce mai tare.

Deci e bine sa va reglati usile sa vedeti ce fain se inchid. Nu e gluma.

Stima :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut si bine v-am gasit ....

am rezolvat problema cu greierasul 'zonaitul' care se auzea la 2000ture ... in mijlocul bordului , sa va spun acum cum :

am schimbat azi uleiul la masina si ma uitam pe sub ea .. sa vad ce mai e pe-acolo , era de la toba era iesita prima parte din locul unde ar trebui sa stea ea ... mai exact imediat dupa catalizator are un suport cu 2 tepi care intra exact in 2 gauri de silicon , la mine erau iesiti si tepii aia 2 zornaiau direct pe caroserie .

incercati si vedeti si voi ...

salutare numai bine ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi, pana acum o sapt eram fericit ca masina mea nu avea greierasi. Eh, de ieri vreau sa spun ca am vreo 3-4...

1. Compartimentul din partea soferului, in stg volanului, jos, sub comutatorul farurilor. Se misca usita lui, si zangane de la vibratiile motorului si toate imperfectiunile drumului

2. Usa pasagerului spate stanga, in dreptul boxelor(cel putin asa cred eu din ce puteam trage cu rechea in mers). zanganit continuu si foarte stresant mai ales cand mergi pe criblura sau ultimul tronson de A2 spre bucuresti din placi de beton

3. Idem 2 doar ca pe partea dreapta.

4. Ceva pe la bord, cred ca suportul navigatiei, dar asta nu e defect la masinii de fabrica, ca sa zic asa.

A mai patit cineva asta? Daca da, dati-mi si mie ceva solutii va rog!! Ca ma scot din minti si la service sigur nu ma ajuta cu nimic. Multumesc anticipat.

1 - lipeste cu banda dublu adeziva 2 bucati de burete (cel folosit la etansari de usi/geamuri, este si negru) de o parte si de alta a usitei astfel incat sa se inchida un pic fortat. Asta e cam tot.

2 si 3 - Hmm, trebuie repozitionate si re-stranse fetele de usi. Cel mai bine apeleaza la un mecanic. Eu asa am facut si nu mai zornaie nimic pe acolo.

4 - e trim-ul, fata aia de plastic sau de ce o fi ea de pe langa cd/navi. asta sincer n-am gasit nici o solutie eu, dar au rezolvat-o la reprezentanta, cand am facut revizia. nu stiu totusi ce i-au facut dar se vede si se si aude ca s-a intepenit. Sper sa ramai totusi la astia, ca la mine am mai umblat si la (multe) altele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...)

2 si 3 - Hmm, trebuie repozitionate si re-stranse fetele de usi. Cel mai bine apeleaza la un mecanic. Eu asa am facut si nu mai zornaie nimic pe acolo.

(...)

poti detalia un pic procedura ca tot te vad in tema :Driver:

nu de alta dar cred ca fii nevoie sa-mi fac si eu o astfel de "operatiune" la masina din semnatura si sa fiu in tema :icon_thumright:

:somnmare: safe

Riddler

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma nu am facut-o eu personal, de fapt n-am pus mana deloc, dar am stat cu omu' si ce a facut: a scos fata de usa din suruburi si de pe ghidaje, cu grija la cabluri, dupa care i-am aplicat pe marginea tablei un fel de mastic, avea el o chestie Loctite cica de etansare, asa ca o sfoara, si dupa aia hopa sus cu ea, stransa calumea in suruburi, si sincer, n-am mai avut treaba , ma gandeam sa fac treaba asta si pe fata, dar nu am mai apucat din diverse motive (principalul ar fi ca nu ma deranjeaza ceva, inca). A, si inca ceva, am slabit usile din balamale si le-am mai deplasat un pic spre inapoi, pentru ca mi se parea ca si de pe acolo se aude un zdranganit, mai ales cand inchideai/deschideai alte usi, aveam senzatia ca nu se inchideau bine. Cam asta a fost tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ma deranjeaza din ce in ce mai tare insectele din usile fata!! Cum as putea sa scap de ele pentru totdeauna?...de insecte!...nu de altceva!!! -_-

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna intrebare, eu am "rozatoare" prin bord, in special in dreptul torpedoului, ca l-am demonat de vreo 3 ori si tot nimic :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma deranjeaza din ce in ce mai tare insectele din usile fata!! Cum as putea sa scap de ele pentru totdeauna?...de insecte!...nu de altceva!!! :(

jos cu fetele de usi, si vorbeste cu un mecanic priceput sa iti "panseze" marginile lor cu un material moale etansant, care sa nu mai permita vibratiile (gen Loctite asa ca o sfoara lipicioasa). Sau cu buretei, dar o sa fie cam vizibila treaba (macar nu mai fac zgomot), eu asa am facut in prima faza,dupa aia am gasit un vecin de treaba cu un service bun, si i-a aplicat smecheria cu Loctitul. Asta presupunand ca iti vibreaza de la bas sau pe drumuri denivelate.

@ Riddler: e inselator zgomotul ala, nu e de la torpedou, e de la faptul ca bordul nu face corp comun cu coloana centrala, sunt 2 bucati diferite (vorbesc de partea inferioara), care insa nu sunt etansate intre ele cu nimic. Trebuie putin contorsionism, dar cu niste burete sau spuma de-aia de asezi parchetul pe ea (neagra de preferat) se pot face niste mici minuni cu soarecii. Eu am folosit un material de dopuri pentru urechi, pentru ca in momentul in care il bagi in interstitiul ala se dilata si e mult mai buna etansarea. Dar sa stii ca n-am reusit decat sa il diminuez, pentru ca probabil n-am ajuns la toate zonele unde se freaca plasticele alea. Oricum tot e ceva. A, si sa nu incerci cu cauciuc, ca e mai mare nenorocirea, ai senzatia ca mai are putin si iti cade bordul in brate, asa scartaie...off, plasticul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta presupunand ca iti vibreaza de la bas sau pe drumuri denivelate.(...)

Daca "vibratia" aia suna a zumzait sau bazait de diverse insecte atunci inseamna ca am si din astea :))

Le-am descoperit in seara asta mai bine cand am vizitat un minunatul orasel Rasnov, unde strazile seamana cu valurile dunari :(

jos cu fetele de usi, si vorbeste cu un mecanic priceput sa iti "panseze" marginile lor cu un material moale etansant, care sa nu mai permita vibratiile (gen Loctite asa ca o sfoara lipicioasa).

a, daca ma duc la mecanic oarecare, ii explic ce vreau, oare ma poate ajuta sa scap de "insecte" :blah: ?!

@pupif2000: sa-ti completezi in profil orasu' din care esti, asa in caz ca suntem din acelasi oras facem front comun si declaram razboi rozatoarelor si insectelor ;)

:D safe

Riddler

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a, daca ma duc la mecanic oarecare, ii explic ce vreau, oare ma poate ajuta sa scap de "insecte" :offtopic: ?!

Nu prea merge asa, trebuie vorbit cu cineva care chiar se pricepe la masini, nu orice ageamiu de duminica. La asta am ajuns printr-o cunostinta, are un service mic, dar plin tot timpul de X5, Merturi si alte oratanii (culmea, se mai strica si astea...). Deci trebuie un pic de informare intai...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Mai are cineva la fel?A gasit cineva o solutie prin care l-a eliminat?

In general zgomotele din spate sunt generate de clemele care prind partea din spate a plafonului... trebuie impinse putin sa intre mai bine. La fel, poate fi chestiile de care tragi ca sa rabatezi bancheta, care joaca.

Salutare, tacanitul de la volan l-am avut si eu, am miscat de 2-3 ori volanul in inaltime si l-am pus pe urma in forma initiala si nu mai facea....

Era o gluma... Tacanitul eram eu :))

Oricum multe din zgomote s-au estompat sau au disparut misterios, altora le-am gasit sursa... Nu multumita celor de la service :salut: care mi-au spus ca e normal sa lucreze caroseria si sa faca diverse zgomote enervante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am scapat de 5 greieri schimband trim-urile interioare din clasicul "carbon-optic" aka carbon-scartaitor cu unele din aluminiu-periat :D

De alti greieri am scapat punand intre piesele in dreptul clemelor de prindere cheder cauciucat pt usi :lol:

Au mai ramas 2 greieri, unul tip "zumzait" care e prezent doar daca tin masina intre 1800 si 2100 rpm in orice treapta de viteza undeva in zona torpedoului si unu in fata de usa de la sofer ;)

Sa prind 1 zi libera de la examene si aplic metoda colegului obsess3d pt fata de usa sa vedem rezultatele :8:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu am avut un zgomot in partea din spate care ma exaspera. Se auzea de parca ceva se desprinsese si batea in caroserie. Initial am crezut ca vibreaza ceva pe dedesubt. Dupa repetate ascultari si ciocanituri am izolat zgomotul in interior, undeva in stanga spate, in portbagaj, intre captuseala si caroserie. M-am enervat si am desfacut captuseala. Am gasit un cablu de alimentare liber, cu o mufa montata in cap, care la denivelari batea in caroserie. Nu stiu la ce foloseste, ce accesorii pot fi alimentate in portbagaj cu acel conector. L-am fixat cu un colier de plastic si s-a facut liniste.

:huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea cu cablurile le-am rezolvat cu diverse bride, alt zgomot de la tapiterie (ma rog, muchia de deasupra stopului de frana de pe luneta - loveste plasticul in stop) rezolvat tot cu banda dublu adeziva pe dedesubt (atentie sa nu o scapati ca mine inauntru, pt ca muchia e curbata si e gol in interior), polita din spatele locurilor din spate, lipita de tabla ca incepuse sa vibreze, dar cu zumzetul ala din zona centrala-torpedou, hmm, nimic pt ca nu e permanent zgomotul si nu reusesc sa identific ce provoaca vibratia. Am 28000km si parca sa zic ca intrezaresc putina liniste in masina...

Schimbarea trim-ului imi pare si mie o varianta buna de a mai omori orataniile. In ceea ce priveste zgomotul din fata, astept sa vad ce parere are si colegul Riddler despre sursa...

Modificat de obsess3d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare....

am si eu un "greierasi" la motor se aude cand sunt in relanti.. nu se aude mereu cateodata da alteori nu... care ar fi problema???? cand ma dau jos din masina parca s-ar auzi in stanga rotii deasupra aripi, mai bine zis intre aripa stanga-fata si motor,,, cand sunt in interior si apas ambreiajul (la relanti) parca isi schimba "vocea" motorul... mentionez ca apare astfel de zgomot numai la relanti, in schimb nu am probleme, masina trage.

multumesc anticipat celor ce imi vor da raspuns... (as merge la reprezentanta... dar astia rup la bani, asa ca mai bine ii dau o lada de bere celui care imi gaseste "buba" :D )

ms inca o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci in spate pe plafon este ceva ca un fel de capac care acopera becu de la frana. Vreau sa il iau jos sa vad ce ii acolo ca se aude un zgomot. Am incercat sa trag de el da mi-e frica sa nu il rup. Multumesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa tragi de el , eu mi-am pus folie acum 3 saptamani si baieti de acolo au tras pur si simplu de el , iese mai greu dar iese !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa tragi de el , eu mi-am pus folie acum 3 saptamani si baieti de acolo au tras pur si simplu de el , iese mai greu dar iese !

poti sa il dai jos dar nu ajuta prea mult doar asta. ce se aude de fapt este o vibratie care apare pe drumuri mai denivelate deoarece intre stopul de frana, bucata aia de tapiterie si geam (luneta) exista un mic luft care permite vibratia. deci, daca il dai jos indeasa-l cu ceva: burete, carpe, etc, pentru ca pe interior este scobit si permite asta. Asa am scapat de un zdranganit in zona aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare....

am si eu un "greierasi" la motor se aude cand sunt in relanti.. nu se aude mereu cateodata da alteori nu... care ar fi problema???? cand ma dau jos din masina parca s-ar auzi in stanga rotii deasupra aripi, mai bine zis intre aripa stanga-fata si motor,,, cand sunt in interior si apas ambreiajul (la relanti) parca isi schimba "vocea" motorul... mentionez ca apare astfel de zgomot numai la relanti, in schimb nu am probleme, masina trage.

multumesc anticipat celor ce imi vor da raspuns... (as merge la reprezentanta... dar astia rup la bani, asa ca mai bine ii dau o lada de bere celui care imi gaseste "buba" :) )

ms inca o data.

Din pacate se pare ca nu e un greieras.Zgomotul metalic care apare in dreptul rotii din dreapta si care dispare cand apesi ambreiajul inseamna volant ''pe moarte''! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Mai traieste topicul asta? :)

Am si eu un greiere la usa din dreapta fata, se aude cand dau muzica mai tare, haraie rau, daca trag putin de partea de jos a usii (portiera inchisa) nu se mai aude. Ca si cum ar vibra marginea la spatiul ala de depozitare. Mi-a aparut asta dupa ce mi-au schimbat geamul (ca mi-au spart masina). inainte nu facea asa...

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!