Jump to content

Greierasi


raduking
 Share

Postare recomandată

pinguinuldestepa

Salut

Am obs p forum ca multa lume are probl asta k si mine de altfel.

Aici ma refer la zgomotele(greierashii)din interiorul masinii si ma gandeam ca cei care au "omorat" din ei sa spuna cum au reusit.

Eu d ex am CL si decorul (soft grey cred ca se numeste) e un fel de fibra de carbon face niste zgomote ingrozitoare.Maine ma duc sa-l schimb cu cel de aluminiu .Pe langa asta la vibratii mai imi fac zgomot usile d p partea dreapta .Doar eu conduc masina si imi este cam greu sa identific sursa zgomotului.

Deci se mai confrunta cu asa ceva si cum ati rezolvat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai buna rezolvare ar fi sa ne mutam toti in Germania. Acolo ca prin minune masinile nu au greierasi, la noi cu drumurile astea nenorocite e normal sa apara tot felul de zgomote in timpul rularii.

Unii greierasi dispar de la sine, la fel cum apar. Daca ai unul care canta mai tare ca altii strange suruburile sau ce e pe acolo, da cu putin ulei siliconat etc, in functie de natura si zona zgomotului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinguinuldestepa

e lasa ca daca traiam in germania nu se mai deschideau topic-uri cu serviceuri si servicii si alte chestii din astea.dar traim in romania si ne confruntam cu probleme legate d asta :) :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am o alta problema, minora din pct meu de vedere dar nu stiu ce ar putea fi. Atunci cand dau muzica tare, imi vibreaza usa dreapta spate pe interior. Ce ar putea fi desprins? Nu as vrea sa umblu sa dau fata jos pt un lucru ca asta pt k traim in Romania si service-urile nu sunt cele mai bune din lume :lol:

Any idea?

Modificat de champion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinguinuldestepa
i. Atunci cand dau muzica tare, imi vibreaza usa dreapta spate pe interior. Ce ar putea fi desprins

Any idea?

am un prieten care are aceiasi prob la o oct2 combi.a fost la service si i-au zis ca din cauza vol si a basului ii vibreaza usa si nu au ce sa-i faca ,ca daca isi comanda alt sisem audio usa era altfel.deci nu cred ca poti face ceva in afara sa nu mai dai la maxim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o solutie foarte practica :) dar sistemul audio este cel din fabrica si usa la fel :lol: oricum nu este o problema atat de mare. Tnx anyway :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurul zgomot care a aparut dupa aproape un an, este in gura de ventilatie din partea stinga a soferului, atunci cind merge ventilatorul. In rest masina este foarte bine ,,legata,,.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu muzica se rezolva orice greieras :icon_thumright: si eu am unu care a aparut tot pe drumurile noastre pitoresti, am facut greseala sa ma duc cu passatu la manastiri in nordul moldovei, cine a fost la agapia stie ce vorbesc...mare greseala.

de acolo mi se trage un greieras dar daca dau muzica pe la vol 10 deja dispare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinguinuldestepa

Bine ideea e sa-i elimini.Am incercat si eu solutia cu muzica dar imi sta p creier si ma ofic rau d tot cand stiu ca am dat o gramda d banii si imi scartaie masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am un greieras de la km 6 de cand am luat masina. pe piatra cubica se aude ceva in bord care freaca de plansa de deasupra bordului.

@pinguinul...... OT: te rog renunta la limbajul gen mirc (d p , sh tz etc) aici pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toti avem greierasi....bineinteles, si eu....asta e....n-avem ce face :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinguinuldestepa

Da ma, bine! Eu rog un moderator sa inchida topicul ca m-am lamurit.

Modificat de pinguinuldestepa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte curios ca sunt asa multi cu zgomote prin masina, la mine nu se aude nimic. Liniste deplina si pe drumuri rele si pe drumuri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinguinuldestepa

Am schimbat ornamentele.Zgomotul nu a disparut dar macar am aflat sursa.Daca are cineva nevoie de ornamente soft silver-comfortline sa ma contacteze! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce le-ai schimbat ? cit a costat ? Cine a facut schimbarea? A facut-o multumitor? Care e sursa zgomotului ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinguinuldestepa
Cu ce le-ai schimbat ? cit a costat ? Cine a facut schimbarea? A facut-o multumitor? Care e sursa zgomotului ?

Schimbat ornamentele de plastic care vin standard pe comfortline (bord+ consola centrala) cu cele de aluminiu care vin p highline.

Cele vechi erau mai zgomotoase.Astea sunt mai silentioase si arata mult mai bine dar mi se pare scump .Toate ornamentele au costat 1200 lei + manopera 120 d lei.S-au schimbat la Cardinal Motors Constanta.Surprinzator si pentru prima oara sunt multumit de serviciile lor(probabil pt ca am facut scandal).Zgomotul de la usa din dreapa mai este .Nu au reusit sa-si dea seama de la ce e.In spate zgomotul facut cand trec peste denivelari sau merg pe drum prost e cauzat d tabla "de sub luneta",din spatele banchetelor.S-a chinuit un baiat de la tinichigerie p acolo dar degeaba.A uns-o , l-am inchis in portbagaj si l-am plimbat nimic.M-am reprogramat p 3 oct sa le las masina o zi intreaga sa vada c pot face.

Modificat de pinguinuldestepa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am un tacanit intre volan si scaunul soferului. Citeodata e deranjant dar cit timp va fi masina mea nu se va rezolva :lol: :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee cum se demonteaza gurile de aerisire! Am un greiere mare de tot acolo! Se deplaseaza la viraje precum o bila care se rostogoleste pe o suprafata poroasa! Daca stau in dreapta parca vine din partea stanga, daca sunt la volan o aud din partea dreapta! Mai nou mi-a atras atentia copilul ca se aude de undeva de sus, de la plafoniera!

Modificat de popica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Paul L : in acelasi loc e si la mine. nu e mare deranj, dar totusi mi-as dori sa nu mai fie.oricum, fiind o problema generala nu cred ca e ceva dezastruos..

Modificat de champion
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tzacanitul e in acelasi loc la amindoi trebuie sa ne intilnim sa ne impartasim experientele. :( Odata la intilnirile din Ploiesti. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinguinuldestepa

a mai aparut unul.cand plec tare si franez brusc se aude un clinchet la scaun.ca atunci cand il misti si se fixeaza el .deja m-am cam saturat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deja m-am cam saturat

Nu cred ca trebuie sa privesti lucrurile chiar atat de drastic. Din pct meu de vedere noul Passat este o masina foarte buna, fiabila, cu un design exterior si interior extraordinar, este si o limuzina de lux dar si o masina sport in acelasi timp. Nu cred ca din cauza catorva "greierasi" trebuie sa renunti la ea sau sa spui ca nu e buna.

Acum depinde intr-adevar si ce masini ai avut inainte, daca ai avut BMW, Mercedes, Lamborghini sau mai stiu eu ce e normal sa fii pretentios si orice lucru cat de mic sa te supere. Dar cred ca atunci cand ai ales masina nu te-ai uitat dupa cat mai putini "greierasi" . Ai vrut o masina puternica (vad ca ai 150 CP), frumoasa (este) si nemteasca (exista o vorba: lasa-i pe italieni sa faca pizza, pe francezi sa faca parfumuri si pe nemti sa faca masini :lol: ).

Este doar o parere, sper ca nu te-a deranjat. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinguinuldestepa

D c sa ma deranjeze ?Pana la urma pt asta e forumul asta .Sa ceri sfaturi si pareri .Nu sa facem p interesantii.

In privinta mecanicii nu am nici o problema jos palaria.Si da, asa este ai descris- exact c vroiam .Si eu sunt de parere ca masinile nemtesti sunt cele mai bune.Dar nu ai mers cu masina mea sa vezi cum se aude.Am descpoerit ca scartaitul acela enervant(si se aude tare nu sunt o persoan foarte pretentioasa)se aude din spatele bordului in dreptul locului din dreapa.Se aude si cu muzica tare.Cred ca tot o tabla cum e cea din spate.Apropo si acolo, daca stai p bancheta din spate ,este iritant sa-ti scartaie ceva in cap intruna.

Si acum a aprut si aia cu scaunul. Am incercat toate variantele.L-am mutat l-am zgaltait ...degeaba.

M-am gandit sa renunt la ea dar am leasing.Si daca gasesc p cineva sa faca preluare tot pierd bani.Ma gandeam sa o dau p asta sa-mi iau tot passat :lol: :P dar 2.0 tfsi si cu altceva de cat am eu p ea.Imi place si asta dar nu inteleg d c tre sa nimeresc eu mereu masina care are probleme :lol: .Asa s-a intamplat cu toate p care le-am avut :P

Oricum cand o duc pt scartaitul din spate ii pun sa-mi demonteze bordul sau sa faca c stiu ei dar sa nu se mai auda.Daca o rezolv imi schimb nick-ul in "greierashu' " si ma proclam expert =))

Va salut!!!! :hainoroc:

Modificat de pinguinuldestepa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!