Jump to content

Despre Airbag


mihai2206
 Share

Postare recomandată

  • 7 months later...

Buna ziua . am o fabia din 2003 . care a avut de mult timp airbagul sofer sarit , calculatorul de airbag a fost pierdut . Am pus airbag bun . calculatorul l-am luat din dezmembrari  cu acelasi cod dar fabia de pe care a fost luat cred ca a avut si airbag la pasager . erorile care apar sunt > nu gaseste airbag pasager , comutator si becul pentru pasager . Am codarea anterioara din logurile vechi , dar nu pot schimba cu vcds   . Am urmarit tutoriale , nu da eroare dar nici nu modifica valoarea   . Codarea care ar trebui este  12372  iar eu am  12371   . codarile din tutoriale sa fie numai pentru calculatoare de airbag  noi ? Multumesc 

VCDS.jpg

20220706_135652.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nu poti recoda calc vechi.

Doar citit soft din calc vechi cu programator si rescris in cel achizitionat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am apelat la un prieten si am citit  bin din airbag  cu Vvdi  . Poate cineva sa imi spuna ce trebuie schimbat ca sa fie pentru un singur airbag nu doua . Fabia mea are un singur airbag iar calculatorul (din dezmembrari) vrea pe al doilea , bec , si intrerupator si masina nu are .  Am atasat binul  dar am schimbat extensia in .txt  ca nu acepta site . Am pus si un  print scren cu binul deschis cu un editor .

.Multumesc

Screen Shot 2023-07-08 at 22.30.25.jpg

airbag eeprom1.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai bine citesti eeprom din calc tau de airbag si stergi crash data.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/8/2023 at 10:35 PM, cocioaba said:

Am apelat la un prieten si am citit  bin din airbag  cu Vvdi  . Poate cineva sa imi spuna ce trebuie schimbat ca sa fie pentru un singur airbag nu doua . Fabia mea are un singur airbag iar calculatorul (din dezmembrari) vrea pe al doilea , bec , si intrerupator si masina nu are .  Am atasat binul  dar am schimbat extensia in .txt  ca nu acepta site . Am pus si un  print scren cu binul deschis cu un editor .

.Multumesc

Screen Shot 2023-07-08 at 22.30.25.jpg

airbag eeprom1.txt 512 B · 1 download

Nu este suficient 

 

Ce erori ai stocate pe modulul original? Poate reusim sa il reparam pe acesta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai am calculatorul original , ca stergeam crash  . Incerc sa pacalesc airbagul ca are comutatorul  on/off  si becul  . Pentru al doilea airbag am reusit cu o rezistenta de 2.2 pe pini 31-32 . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, hai sa postam in aria Fabia.

Cand am timp, caut sa vad daca vreun soft ok extras.

Ce cod are calc cumparat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

De câteva zile mi sa aprins becul de airbag în bord. Am facut o scanare cu vcds și am eroarea de mai jos. Cum as putea sa rezolv?

Mulțumesc 

Screenshot_20230830_163224_Gallery.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da jos airbag volan, curatat contactele, pinii, dupa care vezi daca se sterge. Daca nu, verificat spira volan, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!