Jump to content

Despre Airbag


mihai2206
 Share

Postare recomandată

super, sper sa se rezolve si la mine, eu nu am incercat inca sa scot mufa ca nu am VAGCOM sa scot eroare si nu o sa imi dau seama daca am facut ceva sau nu. asa ca trebuie sa ajung la mecanic si incerc atunci si va anunt. o sa iau cu mine si un spray de contacte sa le curat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

multumesc pentru sfat am curatat mufele de la scaunul din dreapta, am sters eroarea, totul perfect. multumesc inca o data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Are cineva idee cum pacalesc al doilea igniter de la airbagul soferului.

Am schimbat volanul si in loc de cel stock cu patru spite am pus un multifunction cu 3 spite. Partea proasta e ca airbagul vechi avea 2 capse, pe cand cel nou are o capsa. Totul merge perfect, numai ca am eroare airbag, iar pe vag imi da "driver airbag - second igiter fault". De sters nu se sterge cu VAG-Comul si nici controlerul nu merge recodat ptr. 1 singura capsa de detonare.

Am inteles de la cineva ca e posibil sa il pacalesc cu o rezistenta de o anumita valoare?

Stie cineva ceva?

Masina este Passat 3C 2.0 TDI fab. 01.2006

Multam mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie, dar aceste lucruri nu se spun in public, am mai spus, se scot bani din treaba asta. Te mai intereseaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles ca ma intereseqaza. Astept un PM.

Modificat de dm76ro
Nu mai da QUOTE la mesajul anterior. Foloseste ADD REPLY sau FAST REPLY. Multumesc.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

mda... am patit-o si eu.

Mi s-a aprins martorul de airbag dupa ce am fost cu ea la spalatorie. :-/

E careva disponibil in Cluj pentru o diagnoza/stergere eroare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica mufele de sub scaun. Mai mult ca sigur de acolo este. Dar tie nu ti le-au schimbat pe garantie? Din cate imi aduc eu aminte, era o nota de service prin 2008.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi s-a intamplat si mie astazi, cand am plecat de la spalatorie.

ma bucur ca exista acest forum, ca am rezolvat imediat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica mufele de sub scaun. Mai mult ca sigur de acolo este. Dar tie nu ti le-au schimbat pe garantie? Din cate imi aduc eu aminte, era o nota de service prin 2008.

hm... nu stiu sub care scaun.

Am avut o actiune in service cu martoru de airbag da nu stiu exact ce s-a efectuat atunci (parca era ceva cablu... da nu stiu unde)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tragi scaunul la maxim in spate o sa observi o "usa de vizitare" a mufelor, mergi pe traseul cablului care iese de acolo si o sa mai gasesti sub scaun alta mufa, verifica daca este bine mufata.

Daca nu stergi eroarea cu vag-ul nu o sa iti dispara avertizarea din bord, indiferent daca mufele sunt bine clipsate!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Hora_ce, ti s-au schimbat mufele de sub scaun la actiunea respectiva. De la ele e toata problema asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat de eroare la airbag

am schimbat ieri casetofonul original cu o clona RNS 510 si toate bune si frumoase pana cand am pus mufa de la indicatorul de AIRBAG PASAGER on sau OFF

este drept ca am dat si scaunul pasagerului la maxim in spate brusc, si dupa toate cele spuse pe acest topic ar trebui sa verific si mufele de sub scaun.

Este posibil sa fi facut o greseala? am pus contactul sa verific clona fara mufa de la indicator cuplata si mi-a dat eroarea AIRBAG FAULT, si de atunci tot nu imi dispare.

PARERI? mufa din bord s-a stricat sau este de vina cea de sub scaun - asta o verific maine, dar ce fac daca e ok? trebuie musai sa merg la service?

Mersi

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e obligatoriu sa se fi stricat o mufa (cea de sub scaun), in cazul tau chiar cred ca n-are nimic. Tu cand ai demufat martorul de la airbag ai intrerupt unul din circuitele sistemului si de-aia iti apare "airbag fault". Eroarea se sterge numai cu Vag-com ( sau eventual la reprezentanta). Pe viitor, cand mai umbli la ceva legat de airbag...e mai indicat sa deconectezi bateria...

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

colegi, inca ceva, am incercat sa anulez , de fapt sa sterg eroarea de airbag si nu pot :beerchug:

postez eroarea care imi apare:

Address 15: Airbags Labels: 3C0-909-605.lbl

Part No SW: 3C0 909 605 P HW: 3C0 909 605 P

Component: 01 AIRBAG VW8 033 2522

Revision: 13033000 Serial number: 003CWPKHA0RH

Coding: 0012337

Shop #: WSC 46116 123 84733

1 Fault Found

01218 - Side Airbag Igniter; Passenger Side (N200)

001 - Upper Limit Exceeded - MIL ON

in diagnoza (folosesc 812) dau "clear codes" se sterge si intr-o secunda apare iar, si tot asa, nu pot sa sterg eroarea, mentionez ca am mai avut alte erori, am intrat pe fiecare si am reusit sa le sterg, insa cu "airbag fault" nu pot.

va rog sa ma ajutati cu sfaturi.

multumesc.

Log_WVWZZZ3CZ6P105180.txt

Modificat de colvalcea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca e un contact prost in mufa de la airbagul din scaunul pasagerului. Mufa e sub scaunul pasagerului. Curata contactele mufei cu spray si incearca dupa aia. daca nu se rezolva, se verifica pana in mufa. daca pana acolo e bine se taie mufele si se leaga pe direct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa o sa fac, credeti ca e nevoie sa curat mufele si de la scaunul soferului, cam cat costa un astfel de spray (sper sa nu fiu off topic) si il gasesc la piese auto, da?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc al bundy. mai am o intrebare, fiindca am mai multe mufe sub scaun :blink: cumva mufa de airbag are culoarea galbena? eu am scoso si pe aceea am bagato la loc, mai e una cu multe fire, e neagra, am scoso si bagato la loc si apoi am incercat cu vag-com sa anulez eroarea si nimic, tot nu merge. o sa iau si un spray sa curat mufele si apoi mai incerc.

urati-mi bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, este mufa galbena.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat, intradevar era mufa galbena.

multumesc pentru sfaturi si daca pot sa va ajut si eu cu vreun sfat, va stau la dispozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , vin si eu cu o problema . am schimbat centrala de airbag 3C0 909 605 J , aveam eroarea central defective . si acum asta noua nu merge sa o codez cu codarea veche 0012340 . pana la urma am codat cu 0012343 . dar imi da defect la senzor inpact bara . masina nu are asa ceva deci codarea nu este buna . dupa index imi sugereaza 12345 dar nu merge nici asta . imi sugereaza cineva o codare buna ? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai respectat intreaga procedura de recodare? Adica introdus ultimele 2 caractere de la index si apoi sa apara codarea? Ai introdus ceva si la workshopcode si la importer.?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat , cu indexu nu m-a ajutat . am reprogramat centrala . ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Inseamna ca e un contact prost in mufa de la airbagul din scaunul pasagerului. Mufa e sub scaunul pasagerului. Curata contactele mufei cu spray si incearca dupa aia. daca nu se rezolva, se verifica pana in mufa. daca pana acolo e bine se taie mufele si se leaga pe direct.

@al bundy, mi-a aparut iar eroarea cu airbag:

1 Fault Found

01218 - Side Airbag Igniter; Passenger Side (N200)

001 - Upper Limit Exceeded - MIL ON

am curatat cu spray si tot degeaba, ce sa mai fie? ce inseamna upper limit exceeded - mil on?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca s-a depasit limita superioara a rezistentei admise si s-a aprins martorul indicator. Vezi ca sunt 2 mufe sub scaun, una in podea si una legata de scaun, le-ai curatat pe amandoua si ai mai strans pinii mama la ambele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!