Jump to content

Despre Airbag


mihai2206
 Share

Postare recomandată

am si eu de cateva zile problema cu "airbag fault".

Se poate o poza cu mufa sau o schema, ca sunt multe mufe sub scaun, as vrea sa incerc sa misc mufa, sa vad daca rezolv problema!

Are cineva placerea sa ma ajute cu o scanare gratuita? (passat b6, 2006, 2.0tdi 4 motion)

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca misti de mufa si ii intaresti contactele, (mufa este una galbena) tot nu faci nimic fara stergerea erorilor cu VCDS, odata trebuie sa vezi unde e eroarea si dupa ce o remediezi trebuie stearsa.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am patit-o si eu cu "airbag fault"..

Poate cineva sa-mi spună:

- ca sa am acces la mufe trebuie sa demontez scaunele?

- cum desfac mufele sa le curat sau sa le strâng un pic?

- mufele au vreo siguranta (am tras un pic de ele asa cum am putut -e greu de ajuns la ele- si nu s-au desfacut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa demontezi scaunele

Inceasca doar cu spray de contacte. Daca nu merge, intarite iun pic...si daca nici asa, eliminate mufele si puse pe direct.

Au siguranta...apasa pe ea. Se vede, pe lateralul mufei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, Florin!

Legat de nota de service prin 2008 stie cineva amanunte? Daca a fost, mai e valabila?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut am un passat din 2008.de ceva timp mi s-a aprins martorul de la airbag, iar computerul imi afiseaza airbag fault.am fost cu masina la un service,mi-a zis ca airbagul lateral de la sofer este de vina.nu era scoasa vreo mufa de sub scaunul soferului. nu a stiut ce sa-i faca.mi s-a spus ca e posibil sa fie intrerupt vreun fir de pe lateralul scaunului.

ma poate ajuta cineva cu un sfat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se strang contactele din mufe, sau se taie si se pun pe direct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai sfant si mai simplu le tai ca nu umbli des pe acolo.

Daca vrei totusi mufa eu as recomanda mufe de alimentare de calculator. Sunt pe toate drumurile si sunt bune daca nu se desfac prea des

Eu dupa ce le-am intarit sters de trei ori am pus pe direct

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

salut!

am si eu problema cu airbag-ul scaun sofer passat B6 2006

precizez ca am mufele anulate, puse pe direct de porsche. A vazut si pronet legaturile si zicea ca-s facute ok

ideea e ca am stins martorul ala de vreo 4 ori anul asta, cu banii de i-am dat la stins airbag imi luam interfata :))

offtopic...are vreo legatura la pripriu cu reglajul lombar? (au ceva fire in comun) nu mai culiseaza sus-jos, doar pe orizontala...

 

poate cineva sa ma ajute sa nu se mai aprinda si sa si functioneze in regim normal?

 

multumesc, astept raspuns!

Modificat de Valentin R.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce eroare apare? circuit deschi sau scurt la masa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceva de genul circuit imperfect...nu detin diagnoza, sunt novice in domeniu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci cam greu sa-ti spunem ce sa faci. Pot fi fire in scurt sau intrerupte. Dupa ce stim eroarea exact iti spunem ce sa faci sau mergi la unul din colegii priceputi de pe forum. II gasesti in aria de Prestari Servicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

am si eu problema cu airbag-ul scaun sofer passat B6 2006

precizez ca am mufele anulate, puse pe direct de porsche. A vazut si pronet legaturile si zicea ca-s facute ok

ideea e ca am stins martorul ala de vreo 4 ori anul asta, cu banii de i-am dat la stins airbag imi luam interfata :))

offtopic...are vreo legatura la pripriu cu reglajul lombar? (au ceva fire in comun) nu mai culiseaza sus-jos, doar pe orizontala...

 

poate cineva sa ma ajute sa nu se mai aprinda si sa si functioneze in regim normal?

 

multumesc, astept raspuns!

 

cel mai probabil, ai un contact imperfect acolo unde ti-au pus firele de direct. Trebuie desfacut si refacute legaturile.

 

reglajul lombar - mai are obiceiul sa se strice.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare cu scuzele de rigoare daca s-a mai discutat:

pot umbla la fire sa refac legaturile, cu bateria conectata, are vreo legatura? poate sa afecteza ceva, sa sara ceva?

 

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate dar nu se recomanda.

Mai ales cand e vb de airbag.

Ba mai mult este o procedura prin care se recomanda descarcarea electrostatica inainte.

Drive safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact - tocmai de asta se recomanda sa deconectezi acumulatorul inainte, sa nu ai surprize - declansari accidentale .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se face descarcarea electrostatica?

se recomanda sau nu cositorirea firelor (personal mi se pare o idee buna)?

de unde iau si eu tub termocontractabil?

 

multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tub termocontractibil - la magazinele cu electrice/electronice - sunt multe pe str. Maica Domnului.

 

cositoresti -  cartea zice ca nu - oricum, daca pui letcon electric pe firele alea, poti avea sansa sa declansezi airbag-ul....

 

legi bine, tragi termocontractibil pe ele, matisezi, prinzi firele cu soricei .... si cam atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate declansa airbag-ul, chiar cu bateria scoasa??

ce actiune poate sa desfsoare letconul acolo? ...curios..nu contrazic, asa o fi, de aia si intreb, poate multi considera asta ciudatenie...

are vreo importanta ce izolir band folosim sau e chestie doar de estetica?

 

multam!

Modificat de Valentin R.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate utiliza o banza izolatoare panzata, Tesa sau altceva.....

 

airbag-ul, pentru declansare are nevoie de impuls electric. Folosind un letcon electric risti acest lucru.... si in al doilea rand, de la vibratii, la finalul zonei cositorite, de la vibratii, in timp se poate rupe firul.

 

se poate utiliza un letcon pe gaz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bune informatii!
multam! sper sa ne foloseasca tuturor...

cu bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil sa ai un airbag pasager sarit/lipsă, din exterior sa nu vezi nimic (adică bord intact) și să nu iti apara eroare in bord?

Stiu ca sunt unii "smecheri" care bubuie masina, o repara, si inlocuiesc plansa de bord dar airbag-l nu.

 

Nu de alta dar am masina luata second hand si cand am văzut o discutie cum ca unii inlocuiesc plansa si nu pun airbag la loc hmmmmmm, totusi nu e logic ca airbag-l sa fie sărit si sa nu apara bec eroare airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ca este posibil. Le masluiesc prin inlocuirea airbag-ului cu o rezistenta. In felul asta, pacaleste sistemul, care vede rezistenta .... deci nu stie ca nu are airbag.

 

am gasit o grama de masini asa... ultima - un Leon 2011....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ca este posibil. Le masluiesc prin inlocuirea airbag-ului cu o rezistenta. In felul asta, pacaleste sistemul, care vede rezistenta .... deci nu stie ca nu are airbag.

 

am gasit o grama de masini asa... ultima - un Leon 2011....

Cum aflu daca are airbag-l la locul lui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cea mai sigura metoda dar nu inseamna ca e si cea mai usoara, este sa verifici fizic, adica sa vezi acolo "punga" cu acei conectori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!