Jump to content

Despre Airbag


mihai2206
 Share

Postare recomandată

Ma ajuta si pe mine cineva cu o informatie....Dupa ce am cumparat masina am constatat ca centura de la sofer are capsa sarita si pusa o rezistenta , care probabil a cedat si sta aprins airbag-ul in bord.

Nu am reusit sa gasesc pe sh centura la culoare( bej) si vreau cumva sa sting martorul din bord.

Aveti idee ce valoare trebuie sa aiba rezistenta ,care sa pacaleasca computerul ,pentru a scapa de eroarea de airbag?

Multumesc.

Sau poate stiti vreo centura sh , bej de vanzare. :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imposibil sa nu gasesti... mai cauta.

 

rezistenta capsei este pana in 3ohmi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate anunturile de dezmembrari le-am contactat...nimic... Ori negre, ori nu mai sunt....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am desfacut modulul de clima la passat b6 sa ii schimb ledurile albastre. Cand am montat inapoi am pus contactul fara sa bag mufa de la becul din rama de la navigati care arata airbag-ul. Nu se mai stinge airbagul din bord. Ce sa fac? Se reseteaza singur sau trebuie pe calculator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sal stingi tu cu calculatoru...daca ai vag

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vag/com/vdcs/alt tester.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am gasit o postare similara pe acest topic, de acum cativa ani, dar care nu are raspuns pe topic. Ma intereseaza daca se poate inlocui la passat b6, airbag-ul cu 2 capse, cu unul cu o capsa. Volanul este cu 3 spite si comenzi audio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se poate.

 

pentru al doilea igniter, se pune o rezistenta pe circuit, pentru a nu avea eroare pe modulul de airbag.

 

totul o sa fie perfect functional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru raspuns, dar mai exact care este primul si care este al doilea? iar valoarea rezistentei poate fi aleasa in functie de valoarea masurata pe airbag-ul cu o capsa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit intre timp o discutie pe alt topic, unde se recomanda o valoare de 3,3 ohmi a rezistentei, dar nu este clar care sunt pinii 3 si 4 ai mufei care intra in spirala. cei aferenti mufei varzi, sau portocalii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salut. 

La scanare apare că patronul pirotehnic sofer are limita superioară depășită. Martorul airbag este aprins si nu am nici claxon... Sa fie spirala? Un sfat pentru rezolvarea problemei?

Mulțumesc. 

15745016210574474374144122528024.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spira se verifica cu multimetru. Curata contactele la mufa, întărește pinii, etc, la airbag volan și vezi dacă se șterge eroarea 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă nu merge nici claxonul, da. Se poate reface.....sau înlocuiești. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut, 

Dupa ce am schimbat instalatia masinii, am urmatoarele erori pe airbag (masina era uk 2008 si am pus 2006 europa - conversie)

 

00590 igniter 2 for passenger airbag (N132) 000 - MIL ON

01224 control module does not match vehicle 000 - MIL ON

 

Nu gasesc nicaieri care e acel N132, e aibagul mare de sub plansa de bord sau crash senzoril din bara?

Apoi in bara am vazut ca sunt doua locuri de montat acel senzor, langa far si fix pe mijloc langa broasca capota - conteaza unde vine pus?

 

Mufa de la airbag din fata a fost taiata (asa mi-a trimis-o omul) si am 2 fire in aer rosu/gri si galben/mov fix langa mufa de la far.

am gasit un senzor cod 3C0909606B si mufa aferenta cu cei doi pini, fix aceleasi culori 

 

Si inca ceva, eroarea 01224 e din cauza acelui senzor, codare gresita sau trebuie si alt calculator?

 

Multumesc

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este al doilea igniter de la airbag pasager, cel aflat sub plansa de bord, la pasager.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai airbagul meu are o singura mufa acolo sub torpedou si mai e aia care duce la switchul on/off

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atasez niste poze cu airbagul, din ce stiu sunt 2 modele, eu asta il am

si poza cu senzorul care cred eu ca lipseste, acolo am firele taiate

 

plus poza cu senzorii sunt 2 modele unul cu B in coada unul fara, banuiesc ca sunt la fel 

 

20201209142151gswy4.png

PXL_20201128_105841106.jpg

PXL_20201209_122708666.jpg

Modificat de z3dulik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am si eu nevoie de ajutor. Am montat scaune de B7 pe B6 si nu stiu cum sa leg firele de la airbag. Culorile sunt diferite. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Legi pin la pin....1 la 1...2.la2...3 la 3. Important e ca masa, maro...sa legi tot la maro.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Intrebare: daca nu am avertizare de centura pusa inseamna ca nici airbag-ul nu va functiona? sau e posibil sa dezactivezi martorul de centura?

 

Masina in cauza Passat B6 CBAB 2010 DSG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Martor dezactivat, mufa centura scoasa sau switch centura defect

Nu are treaba cu functionarea airbag ului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n

 

E vb la toate centurile (nu stiu daca B6 E5 avea martori si pt centura spate) dar imi aduc aminte ca am avut fulia-spirala volan rupta si fostul propietar a dezactivat martori, oricum nu mergea claxon deci mi-am dat seama din prima.

 

Verific daca e dezactivat martorul, fac pariu ca umblase si pe acolo.

 

PS: sti sa imi zici unde caut martorul cu VCDS?

 

Mci !

Modificat de cxr2test
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Martorul din ceasuri, la 17 instrumente, la codare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm, era dezactivat, activat, all good.Mci Florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!