Jump to content

Relantiul Foarte Mic Si Consum De 12 Chiar 13%in Oras


tunet
 Share

Postare recomandată

consuma foarte mult pentru un motor asa mic 1.2 64cp totusi sunt 3pistoane? ce pot face?

am 19260km ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Lol... foarte tare!!! Eu, cu GTI, am consum de 11-12 in oras... Acum am 10,2 consum mediu la mai bine 3000km facuti (in jur de jumatate, facuti afara, dar mers destul de tare). Asta e, tot timpul se crede ca daca este motor mic (chiar foarte mic, exemplu esti tu) se va avea si un consum mic. Gresit, pentru ca acel motor foarte mic pe care tu il conduci (zilnic, presupun) merge la un regim mai... alert decat unul un pic mai mare... mai ales ca este benzina si trebuie condus intr-un regim mai turat, ca, de, cuplu si putere sunt undeva mai sus... Si tot timpul, la un regim de mers normal (pentru cei din trafic) va fi un chin sa te tii dupa ei... sau poate nu, de aici consumul :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acuma, nu ca as avea eu 1.2 :P dar nu vad nici un chin sa te tii dupa unii care merg cu 20km/h :)

e intr-adevar teapa motorasul asta mic....dar nu chiar la nivelul descris de tine :argue: :)

si mie imi arata in fiecare dimineata computerul de bord 11-12 consum pana la servici, dar nu cred ca e foarte relevant...e totusi o distanta mica (vreo 5 km). E adevarat ca am o medie de vreo 8km/h :wub: dar in 5 km nu cred ca apuca sa calculeze consumul f exact....

noaptea in oras (cand nu stiu cum se intampla dar toata lumea se grabeste :) ) consuma vreo 7.5...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal ! Sie eu am un polo de 1.2 model 9N . Iarna asta o luat numai 10% . acum a scazut la 8 % . Scaderea a fost dupa ce am descoperit ca trebuie sa il conduc undeva intre 200 si 2200 ture ; cel mai mult consuma la turatie de sub 1500 cad tre sa ia benzina sa nu se innece. Ma gandeam sa verific sonda Lambda (asa s-o fi chemand) dar nu stiu cum . :)

Tre ' sa invatz sa scriu ! :) Sorry !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog ,totusi nu mai folosi "tz",etc,adica limbaj de tip "irc".

In privinta motorasului de 1.2l, el ar trebui sa consume urban in jur de 9l/100km.Masina fiind cam submotorizata,orice mica anomalie in functionarea motorului duce la un consum crescut, mai mult decat simtitor.De aceea conteaza daca filtrul de aer este curat,daca benzina este buna,daca...daca....

Tineti minte ca testele se fac cu masini cu toate filtrele noi,cu combustibili la standarde,etc.Deci nu va mirati de realitate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc mult pentru sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc,chiar va multumesc si astept sa-mi transmiteti cand puteti testa masinuta mea ?daca se poate dupa Sfintele Pasti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!