Jump to content

Despre mersul la aspiratzie


MishuL
 Share

Postare recomandată

Daca e pe bune, in iunie cand plec la Zwickau gasesc un TIR de sa mearga cu 90 si m-am scos! :)

toate tirurile pe autostrada merg cu 90km/h ptr ca sunt limitate.;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar m-am intors de la moshie dar n-am mai gasit "locomotiva", pe urma colac peste pupaza am lasat mashina cam o ora si am uitat sa tai gazul, si cand am revenit- ditai balta sub mashina si consum general inclusiv pierderea: 14 litri in 140 km, deci min 4 litri irositzi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am uitat sa tai gazul, si cand am revenit- ditai balta sub mashina

pai ce la trabant curge pe afara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trabi n-are ppa de gaz, alimentarea e prin cadere, ca la motoare, asha ca daca uitzi sa tai gazul si s-a proptit o mizerie in poantou curge, da pe dinafara si face balta sub mashina... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

forumist tacut
toate tirurile pe autostrada merg cu 90km/h ptr ca sunt limitate.:P

teoretic... poate :)

dar nu o data m-am trezit cu tir la stanga mea, cand eram deja pe banda nr. 2 :D ...; daca mai era tir si la dreapta... se cam facea intuneric :lol: (poate de aia scot cateodata consum sub 7% si nu-mi explic :lol: ).

sincer... nu shtiu toate legile de aici... ma stradui sa nu calc stramb si mai intreb pe ici pe colo (scoala soferi aici si permis jerman nu am de gand sa fac).

Io am vazut autostrazi fara limita deloc... si locuri cu restrictii.

si inca una tare... tocmai am vrut sa skimb rotile de iarna si sa pun de vara...; mi-a spus un prieten ca graba asta costa aici pe bune 40 de euro amenda si 1 punkt la dosarel/permis. e bine de stiut pentru cine vine la plimbare...; am inteles ca se pot pune cauciucuri de vara dupa Pashti si numai daca nu ninge :P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles ca se pot pune cauciucuri de vara dupa Pashti si numai daca nu ninge ;).

cretinoizii ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator

La masinile noi, desigur marci Premium, am impresia ca doar la cele cu cutie automata, exista un sistem se cheama Adaptive Cruise Control cu care setezi distanta fata de masina din fata (desigur intre anumite limite si in functie de viteza respectivului, in nici un caz 6-7m-cazul lui Mishu ;) ) Dupa ce ai setat asta masina pastreaza distanta fata de masina respectiva in functie de viteza acestuia. Trebuie doar sa te tii de covrig. Cand ai calcat frana sau ai accelerat sistemul se decupleaza. Nu e chiar mers la aspiratie, transpiratie sau inspiratie :(;) . O sa ma documentez zilele astea si va spun exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mei, da' io nu pricep... :)) CE? cauta topicul asta la Tehnic? :) Ce....Are tehnic? :D Zic si io...Voi ce... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e vorba de "tehnica" mersului la aspiratie, ce nu pricepi... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu ca musca'n lapte aducand o explicatie in plus lui Liviu

Cum zicea si tovarasul RG este vorba de "tehnica" de a merge la aspiratie...

Dar eu vin in completarea lui si spun ca mai este vorba si de cum prietenul mare din fata prinde cate o piatra sub roata sa si o arunca cu 2 m/s daca nu mai mult direct in masina sau parbrizul tau...deh si aici vine "tehnica" de a sti sa eviti pietrele...trebuie sa fii mai rapid decat ele si sa reusesti sa le eviti.Daca reusesti esti ok...daca nu ai pus-o.

Acum ai inteles? De asta tot dezbat e cu interes aici :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AHAAAAAA. :) pai asa mi s-a intamplat mie aku fo trei anisori pe drumu' la mare in spate la tiru' cu fiare vechi si-i cadeau lu' ala tablele din masina, bucati de fiare. noroc ca era pe la 60 la ora :) ...evitam...ca le vedeam, da' aia din spate..in plin cu motoru'..( :) sau mishu oprea sa le stranga sa mai scoata un ban).//De fapt ce ziceti voi nu e tehnica, e tehnologie..Ca la facut o piesa.. :) .Proces tehnologic, tehnologie... :scratch: .TEHNIC inseamna suroabe, pese, pulii de motoare, table caroserie...PESE! sa pui manutzile pa ele....alea doo.... manutzile..E? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate tirurile pe autostrada merg cu 90km/h ptr ca sunt limitate.:scratch:
Io am vazut autostrazi fara limita deloc... si locuri cu restrictii.

Este vorba de niste dispozitive montate din fabrica pe repectivele vehicule, dispozitive care le limiteaza viteza la 90 km/h. Nu e vorba de restrictii legale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ahaaa... :lol: De aia nu mergea ala din fatza mea cu mai mult cand a depasit o coloana de vo 5 kilometrii... :D Si io cu farurile aprinse in spatele lui.. :lol: .si aia care ma vedeau si-si faceau cruce... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba de niste dispozitive montate din fabrica pe repectivele vehicule, dispozitive care le limiteaza viteza la 90 km/h. Nu e vorba de restrictii legale.

Asa e, nu are nimic limitatorul cu restrictiile legale. De exemplu, in Italia limita pe autostrada e de 80 Km/h pentru camioane.

Asta nu inseamna ca nu poti regla limitatorul sa taie gazul la o viteza dorita, de fapt e un aparat electronic&mecanic care intrerupe alimentarea la o anumita viteza.

Ca fapt divers, la modelele mai vechi, limitatorul avea o siguranta separata. Pt ca multi o scoteau, la camioanele noi, pe aceiasi siguranta au montat mai multe sisteme electrice a.i. daca o scoti nu prea mai poti merge, intrerupe multe sisteme vitale.

Ca sa nu mai vorbesc de siguranta tacografului, care vine sigilata din fabrica.....

Dar cum totul e electronic, comandat de un eprom, sunt multi baieti destepti care cu un PC si programelul corect, pot seta datele din centralina camionului a.i. sa poata limita viteza unde vor muschii lor.....

Exista si un sistem cu telecomanda care o data actionat schimba toate datele epromului iar viteza si inregistrarile tacografului sunt la discretia soferului, un asa sistem costa cam 500 Euro. E foarte bine facuta treaba, va garantez! Mai ales ca aceiasi telecomanda cupleaza si alarma masini a.i. sa nu bata la ochi la un eventual control....

Pt interesati informatii pe PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AHAAAAAA. :) pai asa mi s-a intamplat mie aku fo trei anisori pe drumu' la mare in spate la tiru' cu fiare vechi si-i cadeau lu' ala tablele din masina, bucati de fiare. (...)mishu oprea sa le stranga sa mai scoata un ban

Rade ciob de oala sparta!

Am vazut si eu fiare pe A2 cand mergeam spre Lehliu, problema e ca daca mergi cu 80-90 la ora si vezi fierul, opreshti dupa f'o suta de metri si nu renteaza decat daca ar fi un fier baban, nu juma' de chil-un chil, si nu-i cazu'...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine, mei da' daca vezi ca kade si kade si kade si..... :somnmare: merji mai piano...si...Da' nu e mereu asa...cand se nimereste... :lol: nu se poate..sau vitzeversa. :offtopic: Asta daca nu ti-a caz. tie(lui...) in barbriz piesa.... :) cazuta.. ca at. treb. sa oprea... :somnmare: No?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!