Jump to content

Aparat De Presiune - Cu Apa


WRC
 Share

Postare recomandată

la fel,s-a vb si despre "bidonas" vs. lancea CYC la 50euro.

fiferenta de pret intre ele inseamna si dif de rezultat. depinde pe ce aarat o vei folosi.

ca raspuns la intrebarea ta,este ok cat de cat dar este mai bun cel la 50 euro. ce presiune ai la aparat,cum vrei sa o folosesti...in fc de nevoile tale ne dam seama ce ar fi mai bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat pana la urma Sthil re 108 cu 650 RON la promotie. Cei 8 metri de furtun sunt suficieti sa te invarti pe langa masina, varf rotativ, evantai si bidon de spuma. Isi face foarte bine treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa-l folosesti cu placere. are bidon de spuma sau bidon de detergent?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wrong post.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as vrea sa il folosesc pep un aparat bosch aquatak 10.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am tot aquatak 10 sau 100. Folosesc lancea karcher cu spuma activa dar! Simpla spumare si jet nu ajunge pt a avea masina curata pt ca nu e destuk de puternic jetul.eu dau si cu manusa de microfibra pe masina.

In concluzie la aparatul tau nu merita sa iei lancea de 50euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca nu am luat unul ieftin si cu performante slabe cum am vrut initial. Am mai vazut la lucru cateva dinastea si credeam ca merg bine pana l-am luat pe asta actual care spala. Sincer nu cunosc diferenta intre spuma si detergent. In indicatii apare cuvantul detergent. Eu am bagat in bidon spuma activa si face frisca pe masina dar si consuma multa. Am incercat si cu sampon cu ceara cu aceleasi rezultate bune. Am spalat chiar si covoare cu detergent lichid + limpezire si raman impecabile.

Pentru cei care urmeaza sa isi cumpere un aparat cu presiune sa urmareasca sa aiba cat mai mare presiunea dar si cantitatea de apa/ora la banii de care dispun.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In bidonas pune detergent cu apa,pt a face diluarea recomandata de producator.

Calcukeaza cata apa trece prin bidon pt a-l goli,apoi in bidon pui detergent cu apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles.

@Muale:Si face spuma cat de cat? sau asemanator cu lancea cu care a venit el?ms

Modificat de golf416
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta intre bidonul standard si asta este robinetul ce regleaza amestecul de aer pt a obtine spuma.

Bidonul inclus este pt a sampona masina doar.

In ambele cazuri recomand sa nu fie spuma activa singuta solutievde spalare decat in cazul masinilor putin murdare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si spuma iese, sau e prea mica presiunea la acest bosch sa iasa ceva cat de cat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spuma iese ok. era pe forum si un filmulet cu lancea in actiune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut acel filmulet, insa vroiam sa aflu cu acest bosch cum se comporta, daca are suficienta presiune. ms de info

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aparatele astea functioneaza si din galeata sau doar legate la retea?

Nu prea am chef sa cobor un furtun de la etaj.

Din posturile de mai sus sa inteleg ca prin bidonul pt sampon pompa baga apa?

In acest caz as incerca cu ceva de genul compresor de aer prin acel bidon.

Multumesc pt. raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge si din galeata sau bidon, trage apa si asa.

din bidonul cu spuma trage, nu baga apa, la un moment dat ramane gol, nu plin de apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A adaptat cineva noul foam lance de la karcher(cel cu reglaj) la un bosch?

O parere despre aceast alance daca are cineva, merita cumparat sau mai bine cel la 50e este mai ok?

Eu am adaptat butoiasul cu reglaj de la karcher (cel gri, mai inalt) la un Bosch. Merge excelent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e de preferat sa fie legat la apa,deja pleaca cu o anumita presiune.

decat furtun,preferi sa cobori galeti cu apa?

in bidon bagi tu apa si spuma,sa il umpli (daca vrei) pt a obtine,impreuna cu ce curge pe teava, diluarea necesara.

aparatul trage ce e in bidon si amesteca,pe teava cu apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am luat eu azi:

Masina de curatat cu inalta presiune Skil 760 - 215 lei - http://www.instalstore.ro/produs_galerie.php?cod_produs=2541

Daca vretzi pun luni-marti filmulet.

Nu stiu cum sunt alea de mai multi bani dar eu sunt multumit la pretzul asta.

Modificat de neuradu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu vermorelul a aplicat cineva pana acum spuma activa sau cu un pistol de vopsit cu compresor? As vrea sa il itreb cat de gros iese spuma. ms

Modificat de golf416
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai,foloseste pistolul cu compresor,iese cea mai groasa spuma.

ideal,spuma se da dintr-o butelie cu aer comprimat ca sa iasa ok...cu borcanelul pe aparat e propulsata de apa si nu cu asa mare forta.

cu vermorelul...cel mai slab dintre toate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un aparat Black and Decker si pt ca am fst neglijent si l-am lasat in curte peste iarna a crapat furtunul si are cateva ciupituri mici unde sare apa si in plus pierde si pe la lance apa asa ca am ajuns de mai mult ma ud eu decat masina

. Ma poate ajuta cineva, am vreo sansa sa gasesc pe undeva tot sistemul de furtun+lance? Ma refer la tot ce pleaca din aparat. Daca da, pe unde gasesc?

Se potriveste la mufarea in aparat si alt furtun+lance de la alt producator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit sa imi iau aparatul la care de ceva timp visam: Karcher HD 6/16 4M plus.

ce sa va zic, e mare diferenta de calitate intre cele de hobby si cele profesionale.

am folosit pana acum un K 7.21, avea 3000w, forta mare, dar nu se poate compara cu cel profi.

am facut doar o mica proba cu el, astept sa se murdareasca masina si revin cu impresii dupa ce o voi spala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
bbogdanmircea

Mi-am luat eu azi:

Masina de curatat cu inalta presiune Skil 760 - 215 lei - http://www.instalstore.ro/produs_galerie.php?cod_produs=2541

Daca vretzi pun luni-marti filmulet.

Nu stiu cum sunt alea de mai multi bani dar eu sunt multumit la pretzul asta.

Salut, si eu m-am uitat la acest aparat si as fi foarte interesat de el, mai ales ca are pompa din aluminiu. Din pacate este destul de mititel iar presiunea nominala este pe masura in jur de 70 de bari.

Poti sa postezi cum te descurci cu el? Cum sunt accesoriile esti multumit de el?

Ca si alternativa la acesta ar fi cel mai ieftin Karcher cam tot la aceiasi bani dar are accesorii mai putin si pompa din plastic deci nu stiu daca merita.

Chiar astept un raspuns de la tine, sunt foar te interesat cat de multumit esti de acest aparat.

Pentru cei care postati puteti sa mentionati si in ce conditii folositi aparatele pentru ca vad o mare diferenta sunt unii care isi permit sa ia aparate mai profi de la 1000 de ron in sus, si mai jos suntem noi amarastenii care vrem ceva ieftin, dar nici degeaba sa-l luam nu am vrea parca...

De asemenea astept si un raspuns de la colin, care spune ca nu conteaza atat de mult presiunea si debitul aparatului ci modul in care speli masina...

Pe mine m-ar interesa un asemenea aparat pentru spalat masina acasa, tocmai ce a fost vopsita si nu as vrea ca baietii de la spalatorii sa refaca panza de paianjen cu lavetele lor magice pline de nisip.

Plus ca la un aparat pana in 100 de euro asa cum spunea si Muale, daca mai pui si costurile spumei s-ar putea ca in 2 ani sa iti scoti investitia la cat de scumpe sunt spalatoriile.

Cam astea ar fi optiunile mele in ce priveste aparatele de spalat mai affordable asa, daca poate cineva sa-si dea cu parerea?

------------------------------------------------------------------------------------------------

CURATITOR PRES F.INC K2.38M+T50 - Scule - Echipamente pentru curăţare la DD MAN

Cum vi se pare acest K2.38 MT ca si raport pret calitate? Vad ca are si acea chestie rotunda care banuiesc ca e pentru spalarea cu presiune a suprafetelor lucioase de exemplu faianta gresie ciment mai stiu eu ce?

CURATITOR PRESIUNE FARA INCALZIRE K2.14 1.671-565 - Scule - Echipamente pentru curăţare la DD MAN

Dar acesta cel mai ieftin cum vi se pare?

Vad ca diferenta de presiune intre cele 2 nu este foarte mare, totusi unul este aproape dublu la pret fata de celalalt.

De unde apare o diferenta atat de mare intre ele?

Am vazut recent prin Selgros tot asa la oferta un aparat de asta de spalat Skil tot asa la un pret bun pana in 300 de ron, scria mare pe cutie ca pompa este din aluminiu si ar trebui sa fie foarte fiabila. Sa inteleg ca la altele pompa este din plastic?

Product details | Skil Garden / Productcatalogue

Cred ca daca e sa dai un ban macar sa iau asta cu 20 de bar si alte smecherii ce o mai fi avand acolo, daca nu iau primul Karcher sau Skilul ala si stiu ca am luat ceva ieftineala. Celelalte de mijloc nu vad cum s-ar merita pentru ca presiune fac to 10 bar dar au debit oleaca mai marisor.

Asa o fi?

Am vazut tot acolo pe instalstore niste aparate de astea de spalat de la Makita care stiu ca e firma japoneza super serioasa, ce parere aveti oare merita daca e la acelasi pret cu Karcher?

Makita HW101 se numeste si pare mai smecher decat un karcher la aceiasi bani

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Lavor Power 15 pare peste Makita si Skil

L-am mai gasit si pe asta la promotie la 320 RON.

Ce parere aveti?

Portofelul imi spune SKIL, creierul imi spune Makita iar inima imi spune Lavor.

Sariti cu pareri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdane, cum spunea si colin, depinde cum speli masina. Daca tot zici ca ai vopsit-o ( :offtopic: indruma-ma daca ai scris pe undeva unde ai vopsit si cat a costat operatiunea :offtopic: ) eu zic sa treci la spalarea manuala cu metoda doua galeti cu o manusa de blana de oaie sau de microfibre. Dupa cum ziceai si tu, e mare pacat sa o duci la spalatorie, mai ales asa proaspat vopsita, e o crima pentru lac si vopsea. Aparatele mai ieftinache n-o sa te ajute daca vrei sa speli masina fara atingere, eu iti garantez ca murdaria va ramane acolo, iar cand ai sa o stergi de apa o sa-i faci niste zgarieturi de toata frumusetea datorita particulelor de nisip pe care aparatul cu presiune impreuna cu spuma activa nu le va inlatura in totalitate. Eu iti recomand sa-ti cumperi un aparat cu presiune pe care ti-l permiti pentru a inlatura murdaria grosiera, spalare contraaripi etc si pe urma o speli cu manusa cu metoda doua galeti. Chiar si cu un aparat foarte performant (si cu un pret pe masura) tot nu o sa inlaturi in totalitate murdaria care va zgaria lacul in momentul cand stergi/tamponezi masina de apa.

Modificat de MariusAP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!