Jump to content

Aparat De Presiune - Cu Apa


WRC
 Share

Postare recomandată

am schimbat si eu recipientul de spumare Karcher. Aveam bidonasul mic galben fara robinet de reglaj si ala nu imprastia spuma cum trebuie. Am luat cel mare gri cu robinet. In el pun spuma activa nediluata si pe masina se depune un strat grosutz de spuma care curge mult mai incet de pe ea. Practic din neagra masina se face alba pentru 1-2 minute, ceea ce inainte nu reuseam cu recipientul mic. Diferenta se simte si la clatire, ramane mult mai putina mizerie pe laterale-jos, mizerie pe care o dau jos cu manusa de microfibra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recipientul galben este pt a sampona masina! NU pt spuma activa. in recipient eu pun cam 150-200 lm de spuma,restul apa pt a face diluarea recomandata pe eticheta de 1:20. dar si cu spuma,tot dau cu manusa peste masina. nu am avut curaj pana acum sa o clatesc direct

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am cumparat initial recipientul mic galben la recomandarea unui vanzator de la Karcher. Sau nu stia ala care e diferenta dintre spuma activa si sampon, sau le statea de prea mult timp pe stoc si s-a folosit de mine sa il mai scad... Cu bidonul nou, cele mai bune rezultate le obtin cu spuma nediluata. Am impresia ca aparatul Bosch + adaptorul de lance Karcher baga mai multa apa decat lancea Karcher simpla. N-am facut masuratori, spun asta doar din experienta proprie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti face masuratoare destul de simplu. dai apa fara lance,din pistiol,intr-o galeata. in felul asta aflii debitul de l/minut. apoi vezi cati l de apa trec prin aparat pt a goli reciepntul unui bidon intreg de 0.6l daca nu ma inseala memoria. si asa aflii in fc de eticheta de pe spuma,cat pui in bidon solutie pura ca pe masina sa iasa raport de 1:20

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am arestat si eu o duza de facut spume (pt 68 leuti) si sint foarte multumit;

dupa ce am udat masina am dat 2 ture cu spuma si apoi clatita bine; nu am sters deloc masina (a fost o spalare de testare a duzei) si nu a ramas nici o pata pe ea, exceptie plafonul unde nu am insistat pt ca la scurt timp a inceput o mica ploaie....

spuma activa nu am diluat-o, iar de calitate inca nu stiu ce sa zic pt ca nu am cu ce sa compar, momentan :P

spuma e made in ROmania :)

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am cumparat recent un set de spumare profesional ca cele care se folosesc la spalatori, destul de scump 300 de ron dar merita fiecare leut face o spuma foarte groasa care are timp sa actioneze pe masina nici nu ii nevoie sa frec deloc masina pentru ca duce toata mizeria si plus de asta are un consum foarte redus de spuma activa ,il folosec impreuna cu un aparat marca karcher K5.91

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"set de spumare profesional" din ce stiu si am vz la spalatorii este format dintr-o butelie cu aer comprimat care sufla direct spuma pe masina. nu un borcan ce se ataseaza la aparat de spalare. chiar si de 300 lei (presupun ca ai luat ceva de la autobright sau asemanator)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"set de spumare profesional" din ce stiu si am vz la spalatorii este format dintr-o butelie cu aer comprimat care sufla direct spuma pe masina. nu un borcan ce se ataseaza la aparat de spalare. chiar si de 300 lei (presupun ca ai luat ceva de la autobright sau asemanator)

nuuu ce spui tu ii nebulizator care se foloseste cu aer comprimat ce am acizitionat eu ii de genu acesta http://www.casesigradini.ro/cauta/oferte/lance-spumare ca de pe acest sit din poza foarte util

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva daca la Karcher varianta profesionala exista o lance de spumare care sa faca spuma bine?

eu la ora actuala am un K 7.21, un aparat foarte bun la valoarea lui, si un bidon de 0,6l de spuma activa.

cu acestea ma descurc binisor, reusesc sa spal masina fara sa o ating cu nimic gen perie, burete, manusa, etc, dar dureaza mai mult ca la spalatorie.

de aceea ma gandesc serios sa vand K 7.21 si sa trec la varianta profesionala HD 6/16, tot de la Karcher, cel mai tare la 220V.

are cineva de aici un aparat profesional sa ma ajute cu ceva informatii privind accesoriile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva daca la Karcher varianta profesionala exista o lance de spumare care sa faca spuma bine?

eu la ora actuala am un K 7.21, un aparat foarte bun la valoarea lui, si un bidon de 0,6l de spuma activa.

cu acestea ma descurc binisor, reusesc sa spal masina fara sa o ating cu nimic gen perie, burete, manusa, etc, dar dureaza mai mult ca la spalatorie.

de aceea ma gandesc serios sa vand K 7.21 si sa trec la varianta profesionala HD 6/16, tot de la Karcher, cel mai tare la 220V.

are cineva de aici un aparat profesional sa ma ajute cu ceva informatii privind accesoriile?

ceau referitor la intrebarea ta daca exista si de karcher un set de spumare pentru aparatele profesionale modelul acesta: http://www.kaercher.ro/ro/Produse/Profesio...p;showall=1.Iar in legatura cu 6/16 daca ii pentru tine personal nu merita sa scoti atatia bani din buzunar ity recomand 5/15 la promotie cu ocazia a 75 de ani de cand ii firma Karcher pe piata la un pret avantajos de 2045 ron +TVA fata de 4300 ron +tva cat costa HD 6/16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nuuu ce spui tu ii nebulizator care se foloseste cu aer comprimat ce am acizitionat eu ii de genu acesta http://www.casesigradini.ro/cauta/oferte/lance-spumare ca de pe acest sit din poza foarte util

exact de asta vorbeam si eu si ziceam ca nu am vz la spalatorII sa foloseasac asa ceva ( "si eu am cumparat recent un set de spumare profesional ca cele care se folosesc la spalatori,")

@adifox,lancea aia de 50-60 euo merge si la al tau si face o spuma mai groasa in comparatie cu bidonul original de 0.6l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din moment ce m-am decis sa trec la versiune profesionala, imi va trebui varianta aratata mai sus de colegul@kool_andrey, care sa fie compatibila noului aparat.

@kool_andrey: daca renunt la K7.21, care are un motor de 3kw, 160 bari si 600l/min, trebuie sa trec la o varianta la care sa simt o diferenta de putere, iar in cazul 5/15 nu cred ca ar avea mai multa forta, ci doar o viata mai lunga.

e adevarat ca e o suma maricica, dar ma gandesc la o investitie pe lunga durata(sau poate chiar pe viata). asa am o masina de spalat Miele, care nu vrea sa imbatraneasca :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti sigur ca cea galbena e mai bun a decat cea de 50euro?

de potrivit se potriveste pt ca se vinde cu adaptor pt ce aparat ai. iar spuma produsa cu aparate mai slabute decat ce vrei tu sa cumperi este una f buna (cauta rezultate pe youtube).

oricum mi se pare o investitie destul de serioasa...speli masina saptamanal,sunt 40 lei pe luna. 6 milioane pe an (daca speli in fiecare saptamana si iarna-mai dificil). plus apa,curent,spuma...in 8 ani ti-ai scos investitia :D (daca speli saptamanal!)

chiar merita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal in legatura cu setul de spumare al meu face spuma foarte groasa va recomand ca sa il reglati sper pozitia minim, intradevar ii consumul mai mare de spuma dar sa diluati spuma inainte de a o turna in recipient de spumare , eu o diluez 1:3 si folosesc spuma activa de la nerta ,iar in legatura cu aparatul colegului nostru K7.21 ii diferenta mare intre modelul pe care il deti si HD 5/15 ,deoarce K7.21 nu face real 160 de bari iar ca sa fi convins exista spalatori la mine in oradea , mai mici dar care folosesc acest model si au randament

ininte sa nu uit sa iti raspund si la intrebare daca exista diferenta intre cel galben si cel care il folosesc eu, singura diferenta ii de cuplaj atata tot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci se poate folosi si la cele profesionale, din cate am inteles au mai multe mufe de adaptare...atunci mai rentabil e cel de 50 euro.

aparatul HD 6/16 l-as lua nu ca sa scutesc bani, sa nu merg la spalatorie din cauza asta, dar nu suport sa imi fie zgaraiata masina de altii, asa cum am patit de multe ori.

calculul la in cat timp scot banii nu-l fac, chiar daca am 2 masini, dar cu acst aparat mai puternic decat K7.21 sper sa pot spala masinile mai repede si fara sa ating cu burete, perie sau carpa masina.

reflectez... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite cum e...sunt adaptoare in fc de aparat.

masina tot o atingi cand o usuci,altfel raman urme de la picaturi. de spalat o poti spala cu atingere cu o manusa,ceva. daca ai sampon si eventual 2 galeti.

post-66542-1284319557_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare adaptorul ala merge si pt black & decker ? sau ma poate ajuta cineva cu o solutie ? vreau si eu alta lance de spumare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu,intreaba la nr de tel din poza.

(a nu se lua drept reclama,eu nu am cumparat bidonul ala ca e prea scump,eu nu il cunosc pe vanzator)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci se poate folosi si la cele profesionale, din cate am inteles au mai multe mufe de adaptare...atunci mai rentabil e cel de 50 euro.

aparatul HD 6/16 l-as lua nu ca sa scutesc bani, sa nu merg la spalatorie din cauza asta, dar nu suport sa imi fie zgaraiata masina de altii, asa cum am patit de multe ori.

calculul la in cat timp scot banii nu-l fac, chiar daca am 2 masini, dar cu acst aparat mai puternic decat K7.21 sper sa pot spala masinile mai repede si fara sa ating cu burete, perie sau carpa masina.

reflectez... :(

sal daca esty chiar interesat de HD 6/16 ity fac un pret bun astept raspuns :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kk maine vin cu oferta cu un pret bun, da ma intere daca ai nevoie si de set de spumare care costa separat adaptarea pe tija 470

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PowerWash pare a fi spuma activa, cel de la Turtle doar sampon cu ceara. N-am folosit nici unul dintre ele, dar dupa eticheta, m-as orienta spre PowerWash.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kk maine vin cu oferta cu un pret bun, da ma intere daca ai nevoie si de set de spumare care costa separat adaptarea pe tija 470

Trimite-mi si mie o foarta de pret cu adaptor pt bosh ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva idee de spumant pentru black & decker ? seamana enorm prinderea de la bosch si karcher cu prinderea de la mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!