Jump to content

Ulei In Lichidul De Racire


lexus
 Share

Postare recomandată

  • Replies 113
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    15

  • lexus

    7

  • JGD

    7

  • CARLOZDRE

    6

Da va multumesc pentru informare dar am uitat sa spun ca termoflotul a fost suspendat dar tot acelasi simptome face 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci eu merg pe garnitura de chiulasa. Presiunea uleiului e mai mare decat a apei, astfel ca uleiul trece relativ usor in apa, daca are pe unde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut colegi.

Am o problema cu un passat din 2007 cu motor de 2.00, la care a fost schimbata garnitura de chiulasa iar dupa asta a inceput sa intra uleiul in apa la inceput putin iar cu timpul tot mai mult am suspendat termoflotul iar nu s-a remediat problema. am dat jos iarasi chiulasa am du-so la verificat unde nu a gasit nici o neregula am montat la loc iar dupa cca 40 de minute iarasi a aparut uleiul in apa. ieri am verificat termoflotul dar nu de acolo vine problema.

Ce poate sa fie de vina, cineva a mai avut probleme de asemenea?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut colegi de unde pot cumpara și eu garnituri pt Termoflot golf 4 tdi alh

2001.? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la orice magazin de piese auto

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut baieti ! Am o problema la care nu reusesc sa ii gasesc rezolvarea. La un Passat Variant din 2000 , 1.9 TDI AJM , acum 2 luni am observat ceva ulei in lichidul de racire. Nu ma grabesc sa schimb garnitura de chiulasa , cumpar termoflot nou, il montez, fac schimbul de ulei + filtru nou, toate bune si frumoase. Acum 3 zile , mi se aprinde martorul de ulei in bord. Verific uleiul .. era la jumatate. Ma gandesc ca poate a inceput sa pape ulei , ma conformez cu ideea si cumpar 1L de ulei pt completare. Aseara plec cu masina .. un drum de 3 km. Mi se aprinde martorul de la apa si imi spune sa opresc, verific vasul si surprizaa .. tot uleiul era in vasul de apa. Verific joja , niciun gram de ulei in baie. Sa fi cedat garniturile de la termoflot sau termoflotul (mentionez ca la termoflotul vechi garniturile erau de vina) sau e de vina garnitura de chiulasa ? Parerile mecanicilor auto sunt impartite. Precizez ca imi baga caldura fara probleme , iar apa nu trece de 90 grade. De asemenea, nici nu am gasit urme de spuma in ulei. Daca se poate  .. un mic sfat va rog. Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Azi mașinuța mi-a făcut o nouă surpriză plăcută.

 

Garnitura de la termoflot sau chiulasa?

 

Nu am alte simptome, nu am antigel in ulei, totul merge corespunzător, nu sunt sunete anormale.

 

LE: Să schimb răcitorul cu totul ori doar garnitura, dacă considerați că este acesta de vină? La mine este cel original, neumblat la el.

 

WhatsApp Image 2023-02-26 at 13.02.19.jpeg

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbi termoflotul cu cele doua garnituri aferente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat azi cu marca ”NISSENS”. S-a potrivit fără probleme. Din păcate chiar dacă s-a spălat instalația, tot a mai rămas puțin ulei in interior. Cred că la vară incerc să bag niște oțet s-o curăț mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

 

1.9 AVF 2002

Eu am schimbat termoflot-ul tot nissens , (PREVENTIV dupa ~300k km cu masina) cu garnituri noi si nu inteleg de ce imi curge mereu pe la garnitura de sus.

Am pus alta garnitura noua si jos si sus  si la fel. sa fie ceva spart sau ovalizat termoflot-ul ??

A mai patit cineva ?.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 6 ore, EEXCALADE a scris:

nissens ,marca AM de slaba calitate 

Ce recomandări calitate preț? 

Mulțumesc pentru răspuns! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OE 

Doar asa stii sigur ca nu e de acolo daca problema persista

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!