Jump to content

Merita reviziile la reprezentanta Skoda?


delya85
 Share

Postare recomandată

Vreau sa va spun ca astazi mi-am cumparat filtrele din targ de la Vitan (aer, polen, ulei si benzina), plus uleiul ... 291 roni, in total. Impreuna cu un coleg am mers la o rampa aflata in apropiere, si le-am schimbat ... Va intreb, de ce sa dau 800-900 roni la reprezentanta ?? Masina a iesit luna aceasta din garantie ... revizia trebuia s-o fac in decembrie (la an) sau la 30.000 km (acum am ~26.900 km). O sa merg sa fac ITP-ul in 1-2 saptamani, si asta e tot (...) japca mult prea mare la reprezentantele astea ... anul trecut am facut revizia de 15.ooo la brady, si la 2 luni am schimbat filtrul de polen pt ca necesita acest lucru; ma intreb, oare ei l-au schimbat ?? In factura asa scrie ... Sa se fi imbacsit chiar asa de tare cu praf (!!!) in 2 luni de iarna ??? Hotie pe fata ...

Iti cumperi un set de torx-uri, tot ce trebuie sa schimbi, si te apuci de treaba ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am o intrebare / rugaminte: puteti sa imi recomandati un service pentru revizia periodica la o Octavia 1 1.9 tdi, cu 170.000 km (distributia e schimbata la 160.000km)? Desi am schimbat uleiul si filtrele acum 3000 km, mecanicii au uitat sa reseteze service-ul din bord si este foarte enervant. De asemenea, se aburesc geamurile si mi-a spus un amic ca ar fi filtrul de polen de vina... sau poate zapada din masina, care s-a topit si acum incepe sa se evapore. Oricum as vrea sa merg la un service recomandat de alti colegi, eu nu sunt asa priceput si mai ales fiind vorba de masina lui tata, nu am chef sa ma bag... Multumesc

Modificat de 1octav
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici cum se procedeaza cu intervalul de service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am incercat toate variantele alea si am impresia ca acel buton nu se invarte... un service ok imi puteti sugera? Cred ca este bine sa ii fac o revizie de iesire din iarna.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste si tu ACEST TOPIC sau, alegi DE AICI in urma discutiilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fim seriosi .... poate merita ptr cineva care o mai are in garantie si nu are de ales ..

In schimb pentru noi restul care suntem in stare sa invartim o surubelnita si sa facem un schimb de ulei singuri ori un schimb de filtru de combustibil .... cred ca 500 roni ramasi intre diferenta de reprezentanta si homemade zice totul .

Apoi o revizie se poate face frumos si la un service particular unde tot este mai ieftin si nu cred ca este diferenta de dotare sau pregatire (am vazut-o pe pielea mea) .

Fie chiar si pentru o persoana care vrea s-o pastreze bine in eventualitatea ca o va vinde , nimeni nu va lua in calcul ca masina a trecut numai pe la reprezentante . Mai bine pastrezi absolut orice chitanta sa poti face dovada schimbului pieselor sau reviziilor la timp .

Din pacate in tara noastra cand nu esti experimentat sau nu te informezi bine la inceput , trebuie sa-ti iei cateva tepe sa te inveti minte . Adica mai cu alte cuvinte reprezentantele au preturi exagerate nejustificate si dupa ce treci pe la ei se mai intampla sa constati ca ai dat o groaza de bani degeaba . Oare cand vom fi si noi la nivelul celor din W ? Cand vom zice.... " ah ma duc la reprezentanta nu ma duc la ghiorghita la service ca cei de la repr. sunt experti " ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am stat ff. mult pe ganduri sa scriu cele ce urmeaza ,dar ceea ce se intampla in romania prin service nu prea e bine .Eu avand posibilitatea de a verifica toate pasajele facute de un posesor de skoda sau ww prin reprezentante autorizate, am observat tertipuri de facturare a clientului .Diferentele de pret, Romania - tarile europene este de 100 eur. in plus ! Eu nu zic sa nu va faceti reviziile la reprezentante, dar sa cereti explicatii pt. toate operatiunile facute la masina , ce apar in factura. Este de datoria tehnicianului de la receptie sa va spuna tot ceea ce s-a facut la masina .

Scriu aceste randuri pentru ca un bun amic ,a facut revizia de 30.000 ,in garantie ,dupa care la 2 saptamani masina iese din garantie ,nu mai functioneaza radioul ,merge la reprezentanta ,i se percepe taxa de 50 roni pt. diagnoza ,si i se comunica ca trebuie sa faca actualizare centralina radio, operatiiune ce trebuia efectuata in cadrul reviziei .Un drum in plus , timp pierdut si explicatii nefondate din partea celor de la service!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scriu aceste randuri pentru ca un bun amic ,a facut revizia de 30.000 ,in garantie ,dupa care la 2 saptamani masina iese din garantie ,nu mai functioneaza radioul ,merge la reprezentanta ,i se percepe taxa de 50 roni pt. diagnoza ,si i se comunica ca trebuie sa faca actualizare centralina radio, operatiiune ce trebuia efectuata in cadrul reviziei.

Gresesti. Trebuia sa i se faca update-ul de radiocd la revizie DOAR DACA atunci cand a dus masina pentru revizie a RECLAMAT si defectiunea radiocd-ului iar in urma diagnosticarii tehnicianul de service sa fi constatat necesitatea update-ului. Altfel NU se face niciun update de software in cadrul niciunei revizii pentru ca nimeni nu poate intui la revizie ca se va defecta un radio peste 2 saptamani.

Vis-a-vis de afirmatia cu suta de euro in plus: pune-ne aici ceva concret te rog. O revizie din UE si una din RO. Adica o revizie de 30k unde schimbi cam toate filtrele ajunge pe la 800RON, sincer ma foarte indoiesc ca in Austria de exemplu consta doar 400ron (aka 100EUR) in conditiile in care sare binisor de cativa zeci de euro numai ora de manopera (am informatii NECONFIRMATE ca ar fi undeva la 40-60E/ora).

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In urma unei diagnoze VAS, se vede varianta de soft de pe orice modul de pe masina. Dac producatorul a scos un soft mai nou pentru un modul, atunci exista si o actiune pentru service si sunt obligati ca in garantie sa faca acest update fara costuri din partea clientului, iar dupa garantie sa aduca la cunostinta acestuia ca exista un update si atunci ramane la latitudinea clientului daca il face sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum bine zici; daca exista actiune, OK, daca nu, nu sunt obligati sa faca nimic.

Mai mult, din cate inteleg eu din spusele lui mariuss99, prietenului lui i s-a defectat radioul si asta nu cred ca s-a datorat softului initial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In urma unei diagnoze VAS, se vede varianta de soft de pe orice modul de pe masina. Dac producatorul a scos un soft mai nou pentru un modul, atunci exista si o actiune pentru service si sunt obligati ca in garantie sa faca acest update fara costuri din partea clientului, iar dupa garantie sa aduca la cunostinta acestuia ca exista un update si atunci ramane la latitudinea clientului daca il face sau nu.

Cristi, mai mult decat atat: INDIFERENT daca masina este sau nu in garantie, actiunile de orice fel ale fabricii trebuie efectuate fara costuri pentru client, fie la prima intrare a masinii intr-un service de reprezenta (indiferent pentru ce motiv) fie este poftit clientul la service pentru efectuare. Intotdeaua i se va aduce la cunostinta clientului natura actiunii.

Daca exista pe masina vreo actiune care implica resoftare sau de orice alta natura, acest lucru se va sti 100% inca de cand i se face comanda masinii, indiferent pentru ce motiv intra in service. Dar daca nu exista, iar clientul NU reclama o problema anume, atunci nu te apuci de tampit sa cauti update-uri la toate controllerele masinii. Daca insa clientul reclama o problema anume atunci da, te apuci si scormoni documentatia, versiuni de soft bla bla....

In alta ordine de idei, cum zice si Nelu, foarte putin probabil sa se fi defectat datorita softului.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!