Jump to content

Merita reviziile la reprezentanta Skoda?


delya85
 Share

Postare recomandată

Dupa iesirea din garantie putem face schimbul de ulei si filtre la orice service de masini straine.(Reviziile periodice)

merita sa mai platim in plus ,pentru faptul ca mergem la o reprezentanta ,care face acelasi lucru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta depinde de tine.

La service skoda ..... singura "garantie" e ca aia stiu masinile ca pe buzunar .... ma rog .... ar trebui sa le stie. Dar pentru un schimb ulei, filtre, placute poti apela la orice service, unde ar fi indicat sa-ti consemneze si in cartea service a masinii operatiunea efectuata. In rest ..... drive..... ca are cine sa schimbe uloiu' ..... :)

Modificat de horgarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt multi care isi schimba uleiul in fata blocului.Crezi ca un service oarecare nu e in stare sa o faca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au dreptul ca un service(care nu e si dealer Skoda) ,dar are autorizatie pentru reparatii masini vest,sa completeze in cartea service a masinii,operatiunile periodice(revizii,samd)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prin ce scriu aia acolo si ce inlocuiesti certifici unui viitor cumparator ca ai intretinut masina;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai dealerii au dreptul sa completeze in cartea de service, interventiile facute?

Si pe mine ma bate gandul sa nu mai fac reviziile la dealeri (bani aruncati pe geam) dar totodata vreau si cartea de service sa fie corect completata. Nu ma gandesc sa nu schimb consumabilele ca la carte si la timp, dar pe bani cinstiti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am vaz o masina (iesita din garantie) cu reviziile facute la ami (130mii km in 8 ani)

extrapolind, poti sa notezi operatiile si intr-o agenda si sa iti puna service stampila pentru conformitate.

LE: si pina la urma pe mine ca posesor ma intereseaza sa am masina ok, nicidecum daca ma crede cineva ca e o masina corecta

Vedeti masini aduse "tunate"la km si carti de service.

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU MERITA sa faci reviziile dupa garantie la delear.

la o ora de manopera de 800 000 lei (acum o luna era 530 mii) e bataie de joc pt munca voastra.

MARE NESIMTIRE TREBUIE SA AIBA CINEVA SA SCUMPEASCA CU 60% MANOPERA DE PARCA AR DA MASINA GRATIS SI AR TRAI NUMAI DIN MANOPERA.

E VORBA DE IVAS GALATI!!

Modificat de msn2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca merita,

-daca ai o problema poti sa revii si sa o rezolv eu cel putin asa am procedat pana acum.

-in acet moment am 4O (1 O2-15000km si 3O1(1999-275000km, 2003-100000km, 2006-12000km). la toate am facut reviziile la cate 10.000km si dupa ce au iesit din garantie. cred ca in RO conditiile de exploatare sunt mai grele decat in EU, praful mult mai mult, etc., si din aceasta cauza merita sa ai mai mare grija de masina.

-am facut initial reviziile la ecocar (m-ciuc) - oamenii foarte ok, mult mai ieftini decat bucurestenii, dar simteai ca nu au antrenamentul, nu aveau suficiente masini pe mana..., si acest lucru a fost cel mai vizibil cand am ajuns sa-mi fac reviziile la avia. intai in militari si de cand functioneaza in pantelimon numai acolo.

-avantajele: piese OK, si oameni care sunt antrenati cu aproape toate situatiile posibile... si care au vazut multe fiare...

-am vazut si alte service-uri cel din baneasa fost dacia.. acum nu mai stiu cum se numeste... unde te uiti si tu cum arata, ce scule folosesc, etc... probabil ca exista si acolo mecanici foarte buni, dar nu au conditii sa se exprime si in plus nu au cum sa fie la curent cu toate noutatile care sunt disonibile in service-urile de marca.

bine, exista si momente cand te "enervezi":

- pt o faza de genul echilibrat rotile 700.000 cand la vulcanizare costa aceeasi operatie 250.000. dar cred ca e normal, pentru asa ceva nu este nevoie sa te duci in service :) :) .

- la ultima revizie constati ca la revizia anterioara cel care ti-a strans surubul la baia de ulei a invartit mai mult decat a fost cazul si acuma trebuie sa schimbi baia si aia costa. 9.000.000(nu mai tin minte daca cu manopera sau fara). chestia asta a fost la a doua revizie in bucuresti... asa ca pe cine puteam sa dau vina... poate ca ceilalti au stricat jucaria si acum a fost observata. cum se zice prinde orbul scoate-i ochii. de atunici am stat la fiecare revizie in zona(in zona de asteptare - exista posibilitatea sa vezi ce se intampla cu masina ta printr-un mare geam, sau pe langa masina).

in concluzie:

-sunt pentru revizii la reprezentanta :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca faci revizia intr-un atelier dotat cu tehnica si care iti ofera garantie pentru lucrare eu zic ca nu merita reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU merita reviziile la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...sunt service-uri mult mai bune decat ***** sau ******(in cazul skoda)!! pentru un banal schimb de ulei si filtru chiar nu merita!! in cazul unei probleme mai serioase,ar fi indicat sa ne "amendeze" putin service-ul dealerului!!

Modificat de xxleeus
Reprezentante sunt mai multe...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Reviziile poate nu.

Dar, de obicei la o revizie ceri o evaluare generala a masinii... daca mecanicul nu stie unde-i G21 si ca eroarea de pe motor nu e grava (asta daca are cu ce citi eroarea) ... nu vei sti niciodata daca ai probleme sau nu. Punctual, rulmentii sunt la fel in mare parte, amortizoarele tot acolo sunt la majoritatea masinilor, bucse, pivoti.... Insa mecanicul de obicei nu le are pe stoc... un rulment nu e un nasture, sa-l scoti sa te uiti sa il pui la loc... in "reprezentanta" macar cu voia voastra au mai intilnit o problema.... similara, si nu in ultimul rand timpul pierdut... pentru diagnosticari gresite... procurat piese.

Sunt din pacate patit cu motorul care-l am pe skoda, in mai multe serviceuri, am avut surpriza sa mi se spuna ca-s tampit, sa aduc talonul ca-mi spun ei ce cod motor am. Mi s-a intimplat si la o reprezentanta... dar nu am mai calcat pe acolo. Cred ca nu trebuie sa va faceti reviziile aiurea, ci sa cautati un service autorizat, specializat in tipul autoturismului pe care il aveti, care sa aiba un minim stoc de piese pentru masina voastra (pentru a nu ramine cu masina desfacuta, in situatii neprevazute) si sa ofere garantie pentru lucrarea efectuata.

Cand sunteti bolnavi, va duceti la vraci/vrajitoare sau la medic? (e mai ieftina prima metoda, nu e nici coada si da-o dreq ca stiu si ele sa trateze o raceala). :) :)

Edit: Iei masina de 10 000 euro si nu iti permiti sa-i faci o revizie la un service autorizat? (nu am spus orice service autorizat, cauti pina gasesti unul decent, poti cauta de exemplu in garantie....)

Modificat de Agopteam
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Edit: Iei masina de 10 000 euro si nu iti permiti sa-i faci o revizie la un service autorizat? (nu am spus orice service autorizat, cauti pina gasesti unul decent, poti cauta de exemplu in garantie....)

La Fabia poate, dar peste 15.000 ..... la Octavii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Nu merita sa mai mergi la reprezentanta. Eu ma un service particular unde fac toate operatiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merita.Eu le voi face la service-ul meu (dupa ce va iesi din garantie), am mai multa incredere decat in ei.Si ies si mult mai ieftin pt. ca platesc decat filtre,ulei,etc.

Modificat de But_Fns
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu pana acum sunt multumit cu service-ul Procar din TM., asa ca continui sa merg acolo la revizii. Nu risc sa fac experimente pe la altele. Au adaosuri cam mari la materiale, dar in rest pretul e rezonabil.

E un semn bun ca vad exact aceeasi oameni in service de 3 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate eu nu vad aceeasi oameni in service de 3 ani, deoarece nu-i vad decat pe consilierii service. Inauntru numai ei stiu care sunt ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa perioada de garantie,daca nu sint probleme,nu vad de ce nu mi-as schimba eu filtrul de ulei ,benzina sau polen!!!Nu e cazul la mine inca ,dar din 2011 ma ocup personal de schimburi!

Daca sint probleme,adica apar semnalizari de diferite avarii ,cred ca e bine de mers la reprezentanta unde stiu programele si pot sa puna un diagnostic corect !

Dar masinile de acum sint foarte fiabile si daca nu ai accidente cu ele nu prea se intimpla nimic in afara de intretinerea de rutina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dreptate in mare, dar nu sunt chiar foarte fiabile. si intr-adevar preturile la reprezentante sunt mari referitor la manopera si putintel la piese fata de un magazin de import piese dar la final se aduna... pentru operatiuni de rutina da nu merita la dealer , insa tb. sa mergi si la un mecanic mai priceput pt.ca sunt multe marci si motoare cu filtre care se pozitioneaza diferit si tot asa... poti sa cumperi piese si materiale personal si te duci la dealer si pt. cateva sute de mii in plus eu cred ca merita, eu cel putin personal cred ca asa am sa fac deocamdata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul meu..Merita!

Ma cunosc foarte bine cu cei de la Autec Craiova...pot sa stau langa masina...iar preturile sunt foarte ok.

Drept urmare, m-am hotarat sa fac si distributia la ei...

Dau garantie la piese si la montaj..daca se intampla ceva, sunt pe capul lor.

Dar mereu au fost OK, asa ca nu pun raul inainte..!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut reviziile numai la service autorizat. Masina a iesit din garantie insa eu merg si fac reviziile la Avia Motors Militari... Motivul? Exista oameni cu experienta si preturile nu sunt deloc mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt preturi mari???...la revizia de 30.000 ma duce undeva la 900 ron cu toate filtrele schimbate (Avia)...abia astept sa ies din garantie sa nu mai merg la reprezentante...cu banii acestia fac 2 schimburi

Modificat de Florin75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa mergi pe varianta cumpararii de piese din alta parte (mai ieftin) si le schimbi la reprezentanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu nu o am in garantie si fac reviziile la un service mititel dar cu baieti priceputi. Vorba unui nene mai sus, nu trebuie sa fii inginer sa schimbi 2-3 filtre sau 4 L de ulei. Pentru probleme mai grave te poti duce la un service autorizat, de unde poti afla o parere mai profi.

Bogdan

Modificat de Intrus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!