Jump to content

Probleme generale geamuri electrice Fabia


charisman
 Share

Postare recomandată

Baieti imi poate explica cineva va rog cum sa dau jos macaraua? Trebuie scos geamul mai intai? Problema e ca mi-a sarit cablul de pe rola si da in gol...trebuie scoasa macaraua si reasezat cablul pe canalul respectiv al rolei! Ma gandeasc ca atunci cand incerc sa o scot geamul e cel care se opune....Deci cum il scot afara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai doua dopuri de cauciuc. Pe acolo desfaci geamul din cleme. Ridici geamul sus si il prinzi cu banda adeziva. Desfaci broasca de pe usa. Scoti panoul cu totul.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok mersi de info eu uitasem de broasca :lol: ma apuc de treaba imediat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am incercat si fara sa dau broasca jos, m-am chinuit un pic dar pana la urma mi-a reusit

desfaci manerul, desfaci toate suruburile din partea de jos a usii, tragi in sus si iese partea interioara a usii - sunt si niste cleme si tb sa fii un pic mai bland cu ele

apoi scoti cablul de la manerul interior care duce la broasca si scapi de partea de interior a portierei;

sunt 2 capace de cauciuc care acopera 2 gauri, ridici geamul pana in dreptul lor o sa vezi suruburile care tin geamul

desfaci acele suruburi, ridici geamul si-l fixezi bine cu banda adeziva de usa

desfaci toate suruburile care tin macaraua si toate mufele cablajului. poti incepe cu mufa de la broasca si apoi incetul cu incetul scoti toate cablurile

o sa ramai cu macaraua in mana, desfaci motorasul si o sa vezi rola

daca rola si sufa o sunt OK (slabe sanse odata ce au sarit) le pui la loc, daca nu ... le inlocuiesti, cauta pe net sau vezi ca am gasit eu un site de unde mi-am cumparat cleme dar aveau si role.

asta e un exemplu http://magazine.okazii.ro/misteruebc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate si fara, doar ca e mai usor sa le pastrezi legate....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci se poate da jos si fara a demonta broasca?.... pentru ca am vazut ca am nevoie de niste chei stelare mai "speciale" pentru a da jos broasca si nu dispun de ele!

Modificat de Antonik91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele doua M-uri.... sunt cele care probrobabil te incurca.

Poti da jos si fara - dar trebuie sa desfaci cele doua nituri si sa separi tabla fetei de usa de brida de plastic care tine yala - scopul ei e sa te ajute la montajul yalei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci sa inteleg ca fara sa rup niturile nu am cum? ca nu prea vad cum sa le desfac....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele doua de plastic ? Le impingi in usa separi fara de metal de brida de plastic - cu o surubelnita lunga, bagata printre ele - dupa care te chinui la asamblare, sa bagi niturile de plastic..... daca alegi solutia sa nu dai jos yala, ca nu ai cu ce,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate fara,

la mine macaraua nu avea nici o treaba cu yala,

intradevar prima data am reusit sa scot tija aia de la centralizata dar apoi am fost mai atent si nu am mai scos-o

desfaci manerul interior al portierei, ridici geamul si-l desfaci din ghearele care il tin in macaraua, prinzi geamul bine cu banda pt a nu-l scapa in portiere si apoi scoti cablajul si iese si macaraua

nu e mare lucru, te descuri singur daca vezi cum sta treaba,

problema e ca atunci cand o s-o montezi sa o izolezi cu ceva pana pe la mijloc pentru a nu-ti intra apa in interior la o ploaie mai serioasa

mie nu-mi intra cheia in gaurelele alea pt a desface broasca si de voie, de nevoie am desfacut-o fara

sa fii atent sa nu scoti tija de la centralizata pt ca e tare incomod de pus inapoi

Modificat de CrisH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de informatii baietii! Am reusit si am desfacut-o..cablul era sarit rau de tot plus ca mia mancat dantura la rola de ghidaj! Gasesc undeva sa-mi cumpar doar rola?.... ca restul pieselor par a fi ok! doar un cablu era terminat dar mi-am luat altul si l-am sertizat la un atelier( sper sa tina)!

Incaodata va multumesc pentru reply-urile priompte!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multa bafta

in legatura cu acel cablu ... eu ma indoiesc ca o sa-ti iasa treaba buna, sper sa ma insel dar mai bine ti-ai lua si 2 cabluri sau un set cu totul si scapi de stres

si eu m-am tot zgarcit si am cumparat doar o clema pt ca aia era rupta la mine dar pana la urma am sfarsit in a cumpara un kit complet si acum totul e OK. Are un delay nu stiu exact din ce cauza dar merge.

Modificat de CrisH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,

am citit majoritatea posturilor de mai sus si am si as vrea sa va intreb,oare ce s-a intamplat pentru ca eu nu prea am experienta la masini :( si nenumaratele lor defectiuni, deci de la usa soferului geamul s-a blocat la jumatate nu mai pot sa il ridic/cobor nici de la butonasul de pe usa nici de la cheie. Deobicei cand inchideam masina cu cheia se inchideau geamurile acum nu.Nu pot bloca masina de la usa soferului si nici becul de la usa nu se mai aprinde,nu am mai apasat pe nimic cand am vazut ca s-a blocat deoarece nu am vrut sa fac mai mult rau. oare ce sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil e ceva electric, nu mai primeste curent

un contact imperfect sau un fir intrerupt ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau calculatorul de usa in cel mai rau caz. verifica totusi si firele din mansonul dintre usa si caroserie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare domnilor! Am o intrebare clemele pentru geamurile fata sunt universale ca acum 3 sapt mia picat macaraua din dreapta si am schimbat kitul iau acum s-a dus dracu si cea din stanga, mi-a ramas o clema de la cea din dreapta merge sa o pun pe ce-a din stanga?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La usile spate, geamurile is manuale(d`alea cu manivela :icon_rambo: ) si am vazut ca asa e la toate geamurile manuale pt spate si anume geamu nu coboara cu totu in usa. As putea sa fac ceva modificari sa pot cobori geamul cu totul jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, Bogdane, nu poti face modificari .

Dupa cum vezi in imaginile postate, nu ai cum, fiindca sina pe care culiseaza suportul care tine geamul, in partea de jos spre clema, se lateste, deci acolo este cursa maxima pentru coborarea geamului. Chiar daca incerci sa tai partea de jos, ma refer acolo unde e mai lata sina, tot nu rezolvi nimic, eventual va mai cobora geamul un deget, doua, dar vei distruge suportul de plastic care fixeaza geamul, sufa....etc. Nu iti permite nici forma usii sa montezi pe spate o macara de fata actionata manual, fiindca pe fata, usa nu are acea curbura ca si pe spate , macaraua fata este mult mai lata, deci parerea mea este ca tu stai in spatele calului :lol: , iar vrei sa vezi daca te-a lovi ori ba.

post-25544-0-89225400-1344765523_thumb.j

post-25544-0-69599900-1344765552_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AM inteles. Sincer e o chestie de care ma doare fix in *** :lol: Doar mai aveam plimbari nocturne cu maimute care vroiau sa sara pe geam si mi se plangeau ca din pricina geamului care nu coboara pana jos nu pot iesi afara sa stea cu fundul pe usa :bom:

Si eu fiind baiat de treaba ma gandeam ca se pot face ceva modificari dar daca nu, Domnu` sa ajute, oricum eu nici nu aveam habarn cum arata sistemul pana nu mi-ai aratat tu. :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va trebui sa iti cauti maimute nocturne dar care sa nu fie ,,saritoare", sa stea calme pe bancheta.

De stiam ca e o chestie care te doare nu stiu pe unde....sa fiu sincera nu cred ca iti raspundeam.

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Na bine bine, scuza-ma pt. limbajul folosit. :icon_redface: Vroiam doar sa iti spun ca nu e o chestie care sa ma deranjeze ci eram doar curios de treaba. Cu maimutele nu`i stres oricum ele se tot schimba si le apuca doar foarte rar de obicei la drumetii/excursii.

P.S:Cum fuge Touareg`ul? :) Nu il prezinti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No asa da, acum te recunosc Bogdane. :lol:

Ba da, fuge exact ca maimutele alea ale tale :lol: , o sa ii fac poze si o sa le postez in aria dedicata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Okay voi urmari in aria dedicata atunci. Cum te-ai obisnuit? e grea trecerea de la fabia la touareg?ma refer la mersul prin oras, parcari etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!