Jump to content

Probleme generale geamuri electrice Fabia


charisman
 Share

Postare recomandată

salut. Am o trilema. Nu mai imi functioneaza geamurile electrice. O perioada au avut scurte momente de nebunie in timpul ploilor, febra si tuse probabil, nu mergeau, apoi isi reveneau ca si cum nimic nu s-a intamplat.

Acum o saptamana, probabil deranjate de faptul ca nu le bag in seama m-au pedepsit si nu se mai deschid, bine ca s-a intamplat pe pozitia inchis. Oglinzile merg, inchiderea merge, dar geamurile stanga dreapta nu. Merg la meserias ca electrician nu exista la noi, punem fabulosul tester si surpriza : fereastra testerului spunea ca nu am geamuri electrice nici oglinzi functionale. I le arat meseriasului ca oglinzile merg si mirat imi spune "nu stiu ce are".Unde e calculatorul de usa/confort?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica intai daca in blocurile de masura de pe confort sau centrala electrica se vede actionarea butoanelor de pe usa. De la pasager merge geamul respectiv?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merge nici un geam nici pe stanga nici pe dreapta atat din butoanele de la sofer cat si de la pasager. Daca era vreun contact la butoanele de actionare de la sofer cel din dreapta ar fi trebuit sa functioneze de la butonul din dreapta dar nu functioneaza nici de acolo. Nu functioneaza nici un geam nici din cheie nici din butoane. Ciudat este ca pe tester nu apare ca as avea geamuri electrice si nici oglinzi, in schimb usile inchise sau deschise sau blocate deblocate le sesiseaza. Daca se ardea calculatorul de confort cred ca nu ar fi trebuit sa mearga nici oglinzile sau inhiderea de la buton. Poate vreun contact imperfect pe la vreo mufa din usa. Citisem pe undeva ca se prelinge apa pe la oglinda in usa exact pe o mufa care se corodeaza. Am citit topicul de la capat dar nu am gasit postul respectiv sa vad exact. Poate am sarit vreo pagina ...

 

Era alt topic...

Modificat de ssnyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai verifica sigurantele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

primul lucru a fost. Sper sa nu fie totusi calculatorul de usa ci doar niste contacte imperfecte. Ciudat inda ca nu merge nici un geam de la nici o comanda..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Imi cer scuze daca nu e chiar potrivita intrebarea mea aici. Imi scartaie geamurile ca naiba la inchidere/deschidere. E insuportabil. Ce pot face ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In prima faza ar trebui curatat chederul exterior al geamului unde sigur au intrat pietricele si praf.

Lasat geamul jos de tot si cu o rigla imbracata cu o carpa curatat bine toata partea pufoasa a chederului dinspre geam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am avut problema cu macaraua de la geamul din fata stanga si am cumparat de aici http://www.bestautovest.ro/piese-auto/piese-auto-skoda/macara-skoda.html ..a venit comanda intr-o zi...M-a costat 152 lei cu transport, macaraua vine impreuna cu suportul de tabla pe care este fixata si este marca Polcar(poloneza) . Sper sa fie durabila, a fost destul de greu de montat.

La mine a fost rupt un suport de plastic si cablurile erau incurcate, rasucite, probabil pentru ca am mai actionat butonul dupa ce mi-a cazut geamul in interior....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se rupe o clema, sare cablul, dupa care omul incearca sa ridice/coboare geamul.... si se strica si sufa, melcul... cam atat.

 

pretul foarte bun, avand in vedere ca vine completa, cu tot cu tabla.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Intentionez sa cumpar o skoda fabia confort 2002 motor AUA 1.4 16V 75CP si m-am cam hotarat la una. Am gasit 2 mici probleme:

 

1. Butonul de la geamul electric dreapta-fata merge doar la coborare. La urcarea geamului merge doar cu butonul de la sofer (deci cred ca nu este macaraua). Vanzatorul zice ca trebuie curatat sau inlocuit butonul. Poate fi ceva mai grav?

2. Desi am vazut ca are functie impuls (la un moment dat cand apas face click), aceasta nu merge. Ma gandesc ca se poate invata (la astra pe care il am in prezent, dupa ce schimb bateria, tin mai mult apasat si invata imediat)

 

A patit cineva? Se rezolva usor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vorbesti doar de butonul din dreapta cred ca se schimba, nu stiu daca se poate desface sa se curete asa cum se  poate face la butoanele de pe partea soferului.

Dar legat de impuls la care buton te referi?

Modificat de B0gdy-
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La inchiderea automata a geamului la butoanele de la sofer cred

Se invata: pui cheia in broasca si o tii stanga/dreapta pana se deschid/inchid toate gemurile. Apoi o sa mearga

Poti sa desfaci si butonul ala sa vezi de ce nu merge dar... e posibil sa ajungi tot la schimbarea butonului

Se schimba usor, se baga finut o surubelnita dreapta in partea cu butonul, se scoate mufa, butonul se inlocuieste, test si gata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna ziua. Am achizitionat de curand o skoda fabia din 2007 si am o problema cu geamurile electrice. Sunt moarte definitiv. Am luat la puricat cartea aceea a masini si am dat la capitolul geamuri unde am citit ca atunci cand scoti bornele de la baterie , ca sa iti mearga geamurile din nou , trebui sa bagi cheia in iala de la sofer si sa o. Tii acolo. Am facut acest lucru dar nu mi.a merg in iala devla sofer ci in cea de la pasager. Au mers geamurile pana in momentul cand am plecat cu ea debpe loc si s.au incuiat usile, dupa iar...moarte. M.am uitat si la alte skoda fabia si nu au iala si pe usa pasagerului...a mea are. Butonul de pe usa care se lasa in jos la armarea usilor, se lasa doar la sofer, la pasager am observat ca e lipit si nu executa nimic cu toate ca usa se incuie. Daca bag cheia in usa pasagerului si o invart odata, merge geamul dar doar cel de la pasager si doar din butonu de pe usa pasagerului si merge chiar fara contact pus, acest lucru doar pana cand se incuie usile dupa care iar numai merge.am avut momente cand mergeau ambele geamuri fara sa le fac ceva. Am fost cu ea la un electrician si mi.a spus ca s.ar putea sa fie din computerul de pe usa dar nu cred tinand cont ca ele mai merg cateodata. Si am observat ca si pe usa pasagerului e montat un astfel de computer. E normal? E normal sa am iala si pe usa pasagerului. Am bagat.o pe tester si nu ma lasa sa intru in obtiunea aia unde se afla geamurile. A incercat ele ricianul firele din usa si pe toate intra curent...ce este de facut. Nu vreau sa dau 200 de lei pe un calculator dala de confort si sa nu fie de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fiecare usa cu geam electric are si un calculator de usa - care se ocupa de inchidere, geam electric, etc.

 

trebuie verificat pe masina si cu VCDS-ul in blocurile de masura, verificat alimentari, etc.

 

Acum , electricianul plus testerul... trebuia sa iti zica clar ce ai de schimbat.... cam greu sa iti zicem noi, de la distanta.... fara sa avem masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fabie, calc de usa nu se ocupa si de inchiderea centralizata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vcds-ul nu mi-a dat nici-o eroare pe partea electrica doar ceva cu fuse for blinkers. Majoritatea mi-au spus ca este din calculatorul de pe usa dar totusi...de ce cateodata merg? De ce daca bag cheia in iala de la pasager , geamul din dreapta merge? Si culmea si fara contact pus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vcds ul nu e numai sa citesti erorile....ci trebuie verificat in blocurile de masura. O componenta cu probleme,poate sa functioneze cand si cand.....dar asta nu inseamna ca e buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pot sa le dau de cap si m-am saturat sa umblu pe la service-uri. credeti ca as putea sa le fac mecanice? ce ar trebui modificat? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, poti sa le faci cu actionare manuala.

Tot. Ornament interior usa, macaraua, maneta actionare geam, etc.

Uite, sa ai idee, cum arata cea cu actionare manuala in interior:

2chbcjl.jpg

Toata operatiunea cred ca te va costa cam vreo 2-3 calculatoare de usa noi.

Decizia iti apartine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pot sa le dau de cap si m-am saturat sa umblu pe la service-uri. credeti ca as putea sa le fac mecanice? ce ar trebui modificat? 

 

e pacat.... acum, fiecare cu alegerea lui.... parerea mea e sa cauti sa le rezolvi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pot sa le dau de cap si m-am saturat sa umblu pe la service-uri. credeti ca as putea sa le fac mecanice? ce ar trebui modificat? 

PAcat sa le faci mecanice. De ce nu incerci si in alta parte remedierea problemei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In alta parte unde? Nu cunosc niciun electrician mai priceput...si sa dau cate 50 - 100 de lei mereu numai asa ca s.a uitat la ele si nu a rezolvat nimic....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai vezi ca deja 2 baieti din cei care ti-au dat sfaturi aici se pricep de minune tocmai la ce ai tu nevoie.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!