Jump to content

Probleme generale geamuri electrice Fabia


charisman
 Share

Postare recomandată

clemele de plastic ce fixeaza geamul se pot gasi la volksman,in bucuresti cu 50 de lei perechea metalica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare...

ma puteti ajuta si pe mine cu ceva informativ.

mi s-a stricat si mie la masina intreg sistemul de ridicare-coborare geam fata dreapta.

mi s-a rupt un scripete -cred ca asa se numeste, si macaraua scoate un zgomot oribil- trebuie inlocuita!

acum, am cine sa imi monteze aceste piese, dar nu stiu cat ma costa si daca merita investitia.

cei care ati avut probleme ati putea sa ma informati cu un pret cat de cat actual...

multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai manopera difera de la om la om, insa macaraua nu ar trebui sa depaseasca 200 ron(aftermarket) si orginala e mult mai scumpa.daca clantzane, s-a dus si shufa dupa ce in prealabil s-a rupt o clema probabil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns. Mi-am luat cu 290 de lei. Originala era 600 de lei din Oradea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi s-au ros dintii de pe rotita motorasului de pe dreapta fata.Geamul coboara fara probleme,la urcare trebuie ajutat.Intrebarea mea este:pot sa schimb doar motorasul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de ce sa schimbi tot motorasul doar pentru rola aia? E destul de costisitor sa stii, nou; si sh daca cumperi nu stii ce nimeresti.

Schimba decat rola. Daca esti sau vi in Bucuresti te pot ajuta cu numarul cuiva care iti poate inlocui doar acea rola.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

am si eu o problema,cam bizara

geamul dr fata coboara/urca fara probleme,dar de la comenzile soferului geamul mentionat nu urca doar cate putin(doar coboara)numai impuls si se duce pana sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil buton geam sofer cu probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Refa setarea de confort: tii de buton activat pe ridicare 3 sec dupa ce geamul s-a ridicat complet. Daca nici asa nu vrea, este primul semn de oboseala (dupa un timp nu va mai merge deloc), s-a uzat cauciucul ala cu pastile din interiorul blocului comanda , eu l-am desfacut dar n-am reusit mare branza sa-i fac, o usoara imbunatatire, dupa care tot la blocul de comanda nou am ajuns. :sick:

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate folosii spray cu grafit, pentru refacerea suprafetei....doar ca e vreo 40 lei si tie iti trebuie foarte putin...asa ca nu stiu daca iti e rentabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt sfaturi,intai incerc varianta propusa de carmina,daca nu da rezultate incerc si varianta cu spray cu grafit.

sa inteleg ca doar butonul face figuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Obligatoriu intai incerci procedura de reinvatare. Eu m-am referit la variantele de reparare ... in locul schimbarii butoanelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reparat la un ibiza 2007 butoanele de climatronic cu ajutorul unor "pastile" luate de la un service gsm care se taie la dimensijnea dorita si merg perfect si acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze de calitate, le-am facut cu telefonul dar le-am facut ca sa ai o idee despre ce este vorba: cauciucul asta cu pastile se umfla si nu mai ,,calca exact pe contact", sau mai poate fi uzata pastila aceea din plastic din poza 3.

Acum tu decizi daca merita reparatia, eu nu am fost multumita asa ca am cumparat al bloc comanda.

post-25544-0-05313000-1327082806_thumb.j

post-25544-0-90914900-1327082841_thumb.j

post-25544-0-12849100-1327082855_thumb.j

post-25544-0-28021900-1327082865_thumb.j

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am refacut procedura de reinvatare, dar se pare ca nu functioneaza la parametri normali,are intarziere/agata cand se ridica.urmeaza demontarea si revin.

mutumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai adus in discutie" ca agata" e clar ca deja problema este mecanica si agatatul asta este posibil sa vina de la shufa incalcita pe axul motorasului, sarita dupa melc

post-11532-0-73799600-1327091883_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca problema este de la motoras(sper).

De la butonul de pe usa functioneaza perfect,de la butonul de la sofer face figuri.este vorba despre geamul dreapta fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca o incalcea pe melcul motorasului -asa cum se vede in poza, ma indoiesc ca mai facea geamul, cursa completa....si mai ales fara zgomotele specifice - rontaitul de cablu prins... Vreo sufa cu probleme sau vreo clema care sta sa se rupa, e posibil.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu e incalcita ca in poza.....eu am dat exemplu fotografia ca sa stie omul la ce sa se uite.

@kryss782001-demonteaza si vezi ce se intampla caci asa facem doar presupuneri. cu un post in urma nu ai specificat ca agata doar de la butonul de pe panoul portierei sofer....ciudat sa agate de la un buton si de altul nu...aceeasi comanda primeste practic.agatatul pe care-l descrii tu este un zgomot sau o problema fizica ca nu urca si de aici spui ca agata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca este o problema(m-am exprimat eu gresit,imi cer scuze pt confuzie) fizica,pt ca de la comanda de pe usa dreapta functioneaza fara probleme.

am desfacut si comanda principala(usa stanga)nu mi se pare nimic dubios,il las asa pana crapa,am sa incerc si varianta spray grafit.

multumesc pt ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu e un agatat fizic, inseamna ca se aude cum agata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar daca desfaci fata de usa nu se vede daca este sau nu prins acel cablu prin intermediul caruia culiseaza geamul...

trebuie sa scoti efectiv rotitza aceea pe care se invart cablurile...ai o poza atasata de kelu mai sus....

parerea mea este ca doar s-a strambat si a luat o alta forma acel cablu care este otelit si nu mai revine la forma initiala....de aceea face zgomot...

eu doar am trantit usa si a sarit o spitza de cablu de pe acea rotitza si gata ....mergea haotic...culiza dar nu de tot si s-a mai rupt la mine si o clema de plastic, cea care sustine geamul..

exista un tip in bucuresti care mi-a reparat geamul si am si un an garantzie...

Modificat de mac_cata
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot trebuie demontata tabla cu totul pentru ca desfacand doar motorasul risti sa sara capacul de pe verso care tine melcul, si daca sare acel melc se desface si shufa de pe el si devien un pic mai problematic cu pusul la loc. o shufa care s-a infasurat pe melc face un zgomot urat in faza terminala si mai finut la inceput. in oricare din variante fie shufa e compromisa fie melcul are roase canelurile si tot la schimbarea kitului se ajunge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am vazut cand se monta acele cabluri pe melcul acela de plastic (i-a luat 5 secunde) si sincer acum este doar o joaca de copii, dar inainte m-am chinuit aproximativ 2 ore...parerea mea este ca trebuie desfacut si scos efectiv melcul acela de acolo :P

sau sa apelezi la cineva care se pricepe macar prima data...apoi te mai descurci tu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!