Jump to content

Probleme generale geamuri electrice Fabia


charisman
 Share

Postare recomandată

pagina 13.....Crish e masterchef-ul la geamuri... :lol:

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.

Am dat comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am pus un kit din ala pe dreapta fata dar ... nu e grozav... isi face treaba dar scoate zgomote... nu stiu din ce cauza, probabil nu e exact ca originalul si nu culiseaza bine pe sinele alea desi le-am dat cu ulei de motor

o s-o mai dau odata jos (cand o sa am chef, m-am plictisit de ea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Asa mai fac unele kit-uri AM, din pacate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

geamul meu buclucas pe langa faptul ca scotea niste zgomote .... il ultima vreme mergea doar ajutat (tras cu mana) asa ca ... am desfacut azi din nou macaraua

problema: un "con" din ala din dreptul motorasului era rupt de la jumate si sufa nu mai era stransa pe melc

rezolvarea: am dat restul de conul inapoi pe sufa, am taiat un pic in 4 cablul de pe sufa si am facut un fel de floricica, am legat o sarma pe cablu si am intors resturile taiate de la "floricia" peste sarma, apoi am dat cu poxipol si am lipit cablul de restul de con.

montarea si restul banciului ... este descris mai inainte.

am dat cu putin ulei de motor si sinele pe care se plimba clemele

acum totul e OK, am ramas doar cu urmele de la banda scoci care au tinut geamul in perioada cand aveam probleme cu geamul. am incercat cu o carpa inmuiata in diluant dar nu prea are cine stie ce efect... o sa incerc cu razuitorul de gheata, poate rezolv ceva

Modificat de CrisH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca sa stergi cu alcool izopropilic. Eu cu asta curat adezivul ce ramane dupa ce iei etichete jos, smoala de pe vopsea si alte pete care daca insisti cu alte substante nu faci decat sa matuiesti suprafata si pata tot ramane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A incercat cineva varianata metalica a clemelor ce culiseaza pe sine adica cele de Golf4 (1JM 898 461) se potrivesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se potrivesc clemele de Golf IV/Bora pe Skoda Fabia. Sunt dedicate. "ochiometric " vorbind, cele de fabia seamana mult cu cele de beetle, dar nu este o certitudine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu numai ochiometric , chiar potrivesc cele de pe Beetle:

VW New Beetle 1998- » SEAT Leon 1999-2005 » SEAT Toledo II 1998-2004 » SKODA Fabia

Nu stiu daca va gasi varianta metalica, dar daca se straduie.... :icon_thumright:

Se pare ca individul si-a facut rost de cele metalice :lol:

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ochi de vultur am :lol: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea am priceput cum a reusit asta sa lucreze cu manusi chirurgicale pe maini, eu mi-am zgariat toate degetele pana am pus cablurile alea

faina ideaia cu fixarea provizorie a "melcului" aluia cu un "soricel"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Pai, numai asa il poti tine pe pozitie, sa nu-ti sara cablurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crezi? sa fi vazut ce pozitii de ninja am facut pentru a tine melcul la locul lui ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aurelian_bln

S-a chinuit desi sunt chei dedicate pt a monta sufa pe macara. Daca vrei iti trimit un set.

Modificat de aurelian_bln
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate macaralele sau kiturile vin cu "soricel" pe "melc" :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa nu mai am nevoie,

kitul meu nu avea soricel, chei sau altceva decat sufe, role, melc, cabluri, cleme ...

Modificat de CrisH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Macaraua - asa vine, cand o cumperi.

Kit-ul de reparatie - sufele, clemele si melcul - varsate.... normal ca nu vin prinse.

In caz ca esti nevoit, din varii motive, sa scoti melcul cu totul, de pe fata de metal - solutia asta este - prinsul cu soricei... altfel, s-ar putea sa te doara capul.....sa mai pierzi ceva timp, cu aranjatul sufelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,,Kit-ul de reparatie - sufele, clemele si melcul - varsate.... normal ca nu vin prinse": daca vreti pot sa postez si clipul cu montarea lor daca acestea vin ,,varsate".....principalul e sa vad ca va doriti acest lucru, ce ziceti? :lol:

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Am citit de 3 ori postul.... cred ca de la oboseala, am inteles mai greu.

Posteaza orice e de ajutorul comunitatii. Eu nu am filmat niciodata, cand am schimbat.... din pacate.

Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin ,,varsate" Florine eu m-am gandit ca tu referi la toate componentele date jos de pe fata de metal, uite ceva de genul:

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

deosebirea e ca la vag-uri, in general - cu mici exceptii - Octavia 1, Polo... majoritatea au glisierele nituite pe fata de metal. Cand schimbi doar kit de reparatie, mergi pe bratele existente.

Altfel, schimb de macara completa (cu glisiere), e mai simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se potrivesc clemele de Golf IV/Bora pe Skoda Fabia. Sunt dedicate. "ochiometric " vorbind, cele de fabia seamana mult cu cele de beetle, dar nu este o certitudine

Multumesc.

Asa este, nu se potrivesc mai ales cand sunt pentru cealalta parte :icon_cheesygrin: .

Am rezolvat cu clemele de plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

codul de la releu nu il are nimeni????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce releu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

un pic cam off topic poate. stiti cumva daca mecanismul de geamuri electrice de pe polo din 96 este compatibil cu fabia 1? adica se poate monta mecanismul de pe polo pe fabia 1 . ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!