Jump to content

Probleme Hayon


Shumi gti
 Share

Postare recomandată

Multumesc frumos de explicatie.

Am sa fac comanda de amortizoare noi si atunci am sa ma scarpin in cap :). Oricum stiu ca nu e topicul adecvat dar m-am uitat pe aici si parca nu am vazut nici un manual de service ptr 9n, motor AZQ. Are cineva asa ceva totusi ?

Oricum pana in prezent sunt multumit de buburuza achizitionata, mai ales ca sunt si incepator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu o problema la hayon. Pur si simplu din senin nu se mai deschide centralizat. Se deschide doar cu cheia. De inchis se inchide centralizat, adica dupa ce incui masina, se blocheaza dar cand descui masina nu mai vrea, ramane blocat. Dupa ce il deschid prima data cu cheia, il inchid si apoi il deschid se aude un zgomot ciudat la incuietoare, nu se auzea asa. Mentionez ca am pe masina inchiderea originala, fara buton pe cheie.Ce poate fi? Orice sfat sau indicatie este binevenita. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu un polonez din 2007, varianta Polo Happay: fara centralizata, geamuri electrice etc. Am pus eu inchidere centralizata si deschidere din cheie cu telecomanda. Ce nu am reusit sa fac e deschiderea portbagajului din telecomanda(sa se deschida cand apas butonul de pe telecomanda). Daca este cineva binevoitor sa ma poata ajuta cu orice sfat si/sau ajutor practic va multumesc anticipat ... si dau un vin fiert, ca de bere nu mai merge, vine frigul.

Sper ca nu am suparat pe nimeni cu postarea mea. respecte :Driver: :Driver: :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit nimic folositor. Daca aveti si alte idei le astept cu interes. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Imi poate spune cineva unde gasesc switch-ul de la haion ???

Nu se mai aprinde lumina in portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de obicei este in broasca de la haion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci frumos Cristi, o sa desfca sa vad ce gasesc acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Buna ziua. Sper sa raspunda cineva la problema mea: am un Polo 2007 varianta  Happy, nu am avut inchidere centralizata si geamuri electrice, dar i-am pus after-market, precum si cheie-telecomanda. Am reusit cumva sa fac si portbagajul sa se deschida din telecomanda. Problema care o intampin este ca atunci cand deschid portbagajul trebuie sa tin cu o mana telecomanda cu butonul apasat si cu o mana manerul de pe haion, avand un mic delay in reactie. De ceva timp cred ca nu mai functioneaza bine nici amortizoarele haionului, ceea ce m-a facut sa caut pe net preturi si marci pentru amortizoare. Concret: cand deschid haionul nu se mai duce pana sus, pe la jumate ramane blocat, sa zicem, trebuie sa-l ajut pentru a se deschide complet. Tot cotrobaind pe net am gasit acest videoclip: https://www.youtube.com/watch?v=usiWVMM2N8I.

Stie cineva ce trebuie cautat si daca pe masina mea se poate adapta asa ceva (ma refer la dotarea ei din fabrica).  Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo nu are asa ceva din fabrica.Deschiderea portbagajului din telecomanda permite sa deschizi hayonul cind e masina incuiata,urmind ca atunci cind il inchizi se incuie masina automat.Ce ai tu e la sectiunea Logan.Asta deoarece vad ca pomenesti de dotarile din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua. Multumesc pentru raspunsul rapid, dar nu cred ca m-am facut inteles. Din fabrica, masina nu a venit cu inchidere centralizata. Eu am montat inchidere after-market si telecomanda pentru cheie. Si aceasta tot after-market. Nu are nicio treaba cum este masina: descuiata sau incuiata. Daca vreau deschid, din telecomanda, portagajul, fie ca masina este inchisa sau deschisa. La portbagaj am montat tot un motoras din acelea universale pentru usi, doar ca atunci cand apas pe telecomanda sa deschid portbagajul trebuie sa stau cu mana pe maner sa-l si ridic imediat cum se deschide, deoarece nu are putere sa-l ridice in sus. Ceva de genul cum v-am aratat in videoclip. Daca este cineva dispus sa ma indrume ce sa fac i-as fi recunoscator. Multumesc.

Modificat de ciucuadrian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca stai cu mina pe miner cind actionezi din telecomanda,inseamna ca l-ai montat gresit.Este exact situatia la care am facut eu referire si dumitale nu m-ai inteles pe mine.Tocmai ca are treaba daca masina e descuiata,caz in care nu mai trebuie sa apesi pe nimic,decit sa tragi de minerul portbagajului.Aftermarketul se monteaza ca si originala,lucrind la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

#ciucuadrian# Eu am inteles mesajul tau, eu zic ca totul tine de acele telescoape. Tie iti merge ok descuiatul si incuiatul hayonului,doar ca buba e la telescoape. Cel din video-clip sigur a modificat ceva.. Ma tenteaza si pe mn si am sa caut si eu raspunsuri !

Modificat de TomachE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect. Imi merge deschiderea din telecomanda, dar la mine nefiind din fabrica dotarea, deschiderea se facea cu cheia, mecanic, sa zic asa. Ce spune dan 48 nub este cazul la mine. Cand am montat desciderea pe haion a fost ceva artizanal: cu un motoras de inchidere centralizata atasat la deschiderea haionului. Cand apas pe butonul telecomenzii motoarsul face clik, dar daca nu stau cu mana pe maner ca sa-l ridic repede se bloecheaza la loc. Asta e cu improvizatiile. Deci sper ca cineva, care si are idee despre ce este in videoclip, sa ma auda si pe mine si sa-mi dea ceva idei/sfaturi. Multumesc pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!