Jump to content

Probleme Hayon


Shumi gti
 Share

Postare recomandată

am un polo 9N din 2004. nu mai pot deschide hayonul. cand actionez clapeta de deschidere se aude un bazait..dar nu se misca nimic. Nici cu cheia nu merge..am incercat sa inchid si sa redeschid masina de mai multe ori,dar n-a dat rezultat.Nu are masina un sistem de deschidere de urgenta?

astept orice idee cat mai repede..pt ca vreau sa vand masina si asa nu as putea..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da. masina se deschide...si din telecomanda si din cheie..hayonul nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am vazut manerul de la portbagaj nu actioneaza niste parghii mecanice. se intampla ceva electric pe acolo. cred ca daca nu desfaci capacul de la portbagaj nu poti rezolva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu este o singura parghie care actioneaza. aia se poate sa fi sarit pt ca prin denivelari se aude un zdranganit metalic. Intrebarea e daca pot scoate masca aia d plastic cu hayonul inchis

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Poate te ajuta ce este aici scris : http://vwforum.ro/index.php?showtopic=21937

Eu unul as incerca sa intru in probagaj si poate am cum sa aplica ce srie mai sus....

Multa bafta

Modificat de morpheus2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este f greu sa scoti plasticul de protectie de la hayon din interiorul masinii.

Problema lui shumi este asemanatoarea cu ce am patit eu mai demult si la Golful iv al lui taica-miu si la Polo al meu.Nu am inchis bine hayonul si nu se mai putea deschide din clapeta,dar totusi am rezolvat din cheie.Am bagat cheia in butucul hayonului si am incuiat/descuiat din cheie.In felul acesta am reusit cumva sa il deschid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

si eu am patit o faza de genul asta, dupa un drum de camp pe insula mare a brailei (de la Marashu) era praf pe masina, mai ales pe hayon, dupa ce am spalat-o .....in broasca si in clapeta sa facut noroi. am facut un "tratament" cu apa din abundenta si apoi cu degresant IADA .

si asa am deblocat-o.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

o problema mi`a aparut zilele trecute la polo.am deschis hayonu si nu mai im sta sus.cade inapoi jos.ce trebuie sa fac?help plss

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o problema mi`a aparut zilele trecute la polo.am deschis hayonu si nu mai im sta sus.cade inapoi jos.ce trebuie sa fac?help plss

vezi sa nu se fi stricat chestilea alea negre de pe parti....nu mai tin minte cum anume se numesc....alea negre care sunt ca niste injectoare.....odata ce alea sunt stricate nu are presiunea necesara de a tine ridicat hayonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi de acolo e sigur :study: dar ce trebuie sa fac?trebuie schimbate?bagat ulei in ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia si le schimba ca e mai sigur...daca bagi ulei in ele ma gandesc sa nu iti faca iarasi probleme dupa aia.pentru ceva provizoriu poti sa bagi in ulei in ele ....acum depinde si de mecanismul din interior sa fie bun...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!Recomandat ar fi sa schimbi telescoapele dar ai putea sa incerci sa le degresezi cu gaz sau spray degripant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca le schimb c`am la ce pret ajung?

Salut @none !!!

Problema o poti rezolva numai daca schimbi pistoanele amandoua....care contin un tip de GAZ nu ulei...daca observati pe timp de iarna haionul se ridica un pik mai greu sau necesita ajutat...asta deoarece gazul respectiv se contracta la temperaturi joase si nu mai are acelasi volum ca in timpul verii. Ca pret iti pot spune ca ajung in jur de 130 lei/buc la reprezentanta...dar cu siguranta le gasesti mult mai ieftin pe la magazine gen Autokarma sau Volksparts.

Bafta!!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Patit la fel.

Joi am schimbat telescoape haion.

80 Ron bucata.Au fost aduse de la Augsburg-Bucuresti.

Se monteaza f.usor(contin 2 cleme-sunt in cutie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult de raspunsuri.astept salariu si o sa im cumpar.pana atunci folosesc capu :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

nu pot deschide haionul decat din cheie. am montat alarma si nu mai tin minte daca se deschidea inainte de montarea alarmei din cheie centralizat.... cert e ca acum daca dezactivez alarma tot nu se deschide din centralizat... in schimb ramane deschis uneori: se intampla se deschid haionul cu cheia si apoi dupa ce-l inchid si imediat actionez manerul se deschide. dar de cele mai multe ori dupa ce-l inchid si actionez manerul ramane inchis si trebuie sa-l deschid din nou cu cheia ( dar totdeauna cheia trebuie sa ramana in incuietoare si sa fie rasucita si asa trebuie sa trag de haion... fara sa trag de maner) cine poate da un sfat?

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cele ce descrii,nu pot sa spun decit ca s-a intimplat ceva pe conexiunile electrice pentru ca la Polo stiu ca minerul actioneaza un comutator,astfel incit la tine,dat fiind ca se inchide singur,probabil ai ceva gresit legat la alarma pe inchiderea portbagajului sau e ceva in neregula cu comutatorul inchiderii din hayon(cel mai probabil,asta e defectul).Probabil comutatorul sta pe pozitia inchis tot timpul,de aia trebuie sa tii cheia rasucita in timp ce deschizi.Pina nu dai jos si vezi exact ce se intimpla si cum se actioneaza singura de se inchide,e cam greu de spus...

Modificat de dan 48
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am banuiala ca ar fi din alarma.... o sa ma lamuresc cand voi da de un elecrician bun...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am patiat aceasta problema am desfcut capacu si akolo era sarit un surub care prindea motorasul electric care actiona parghia am pun surubul si a mers:P:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

S-a rezolvat problema... era din alarma ( pus un releu invers ).... oricum am schimbat-o ca era modesta ( si am pus Viper ). Merg toate fara probleme acum....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut.

Este primul meu post aici, sper sa nu gresesc unde postez. Deci am si eu probleme cu haionul pe un polo 9N. Acum am sa caut cele 2 pistoane(amortizoare) ce o fi ele pe net, dar are cineva o schema cum se schimba ? "Dpolo" zici ca se schimba usor. Poti da niste detalii ?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai pe fiecare amortizor de haion(la fel si la capota motor) ai cate 2 cleme metalice. Cand vor veni cele noi vei vedea care sunt acele cleme. Cu o surubelnita le tragi cat sa desfaci/slabesti clemele amortizoarelor vechi. Apoi cu hayonul in pozite maxim deschis incerci sa scoti amortizorul de la un cap, apoi de la celalalt. Clemele le tragi in sus cu surubelnita, cum am mai zis, si nu trebuie sa le scoti de tot, au un punct unde deblocheaza prinderea si raman prinsa inca de amortizor. Curaj si vei reusi ca nu e complicat. Mai complicata e explicatia ;) dar sper sa intelegi.

Pe cele noi nu mai e nevoie sa iti spun cum sa le montezi.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!