Jump to content

Actionare Oglinzi Electrice


lucianD
 Share

Postare recomandată

dancostea2002

ar fi bine sa dea jos fata de usa intai sa verifice daca nu sunt firele trase deja.este posibil ca sa aiba deja firele trase dar sa fi fost inlocuite oglinzile cu cele fara incalzire.este evident in mufa acest lucru,l-ar scuti de mult efort.dac nu sunt trase ,se pot adauga ,se leaga in paralel pe incalzire luneta  (heted rear window)insa este dificil trecerea prin mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 235
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    11

  • F l o r i n

    9

  • WNS

    8

  • Marian

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

F l o r i n

da... mai rar, posibil, cam greu de crezut la amandoua sa fie asa. Poate au fost inlocuite doar sticlele - si atunci gaseste firele in carcase.

 

in oricare dintre cele doua cazuri, trebuie sa gaseasca erori stocate pe confort, in acest sens.... deci e suficienta o scanare, nu trebuie sa demonteze nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dancostea2002

am intalnit si cazuri in care firele erau trase (5fire in mufa de pe masina) la mufa de la oglinda nu avea decat trei (fara incalzire) dar la scanare nu dadea nici o eroare.se poate anula sau activa  heating mirror din codarea modulului de comfort?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

hmm.. la asta nu m-am uitat. De activat/dezactivat  din VCDS-nu. Posibil prin modificarea eepromului - studiez cu prima ocazie si iti zic.

 

oricum, conteaza daca firele sunt trase sus, in oglinda... ceea ce nu exista la masinile care vin fara incalzire in oglinzi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare tuturor,

. Am si eu o problema cu oglinzile electrice la un golf 4. A fost o perioadă când mergeau fără probleme apoi nu au mai mers deloc după care iar au mers ca in prezent sa meargă haotic adică daca ridic de joystick oglinda se apropie daca trag de el odlinda se ridica ...etc. Mai noi oglinzile se misca pe diagonala :D.

Primul gând mă duce la joystick ca ar fi stricat..da poate averi voi alte pareri

o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai probabil.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am si eu nevoie de ajutor .. la ambele oglinzi nu functioneaza reglajul am schimbat si butonul de reglaj dar fara rezultat .Care ar putea fi cauza?

masina e un golf 4 din 2005

Modificat de vasiuca
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Buna ziua, am urmatoarea problema la oglinda stanga a masinii din semnatura(golf4).

Daca joystickul e setat pe L(left) comenzile sus-jos-stanga-dreapta functioneaza dar pentru ambele oglinizi(adica se misca ambele oglinzi)

Daca joystickul e setat pe R(right) comenzile sus-jos-stanga-dreapta functioneaza corect, adica numai pe oglinda din dreapta

Am desfacut ansamblul si totul pare sa fie in regula, am dat cu spray contactele.....

Cred ca problema a aparut dupa ce cineva mi-a crapat carcasa oglinzii intr-o parcare, probabil a lovit-o din mers, inainte sa gasesc masina cu carcasa oglinzii crapata, sistemul de reglare functiona corect... 

Am atasat si poze, daca cineva s-a confruntat cu aceeasi situatie, va rog frumos sa ma ajutati, Am citit si forumul si se pare ca nimeni nu a mai avut aceasta problema. 

 

 

post-69669-0-29369300-1438094721_thumb.j

post-69669-0-06697100-1438094743_thumb.j

post-69669-0-54637300-1438094756_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asa functioneaza. Nu ai nici o pb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi cer scuze, cu siguranta nu am explicat eu corect: 

cand pun joystickul pe L si incerc sa reglez oglinda stanga, se misca ambele oglinzi in acelasi timp. 

cand pun joystickul pe R si incerc sa reglez oglinda dreapta, se misca numai oglinda dreapta.

Inainte sa gasesc masina in parcare cu carcasa oglinzii sparta, daca puneam joystickul pe L si incercam sa reglez, se misca numai oglinda stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai explicat foarte corect si am inteles exact ce zici. Daca vei cauta pe forum vei vedea ca pe majoritatea modelelor de golf\ bora reglajul functioneaza asa. Daca- mi amintesc bine cred ca si in manual scrie asta. Poate nu- ti functiona corect inainte iar dupa dauna suferita si- a dat drumul.

http://vwforum.ro/topic/24056-actionare-oglinzi-electrice/page-2

Modificat de dan1980_25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E perfect normal ca la reglajul oglinzii sofer sa se regleze si cea de la pasager. Oglindapasager se regleaza individual de pe pozitia dedicata, respectiv "R"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi cer scuze, cu siguranta nu am explicat eu corect: 

cand pun joystickul pe L si incerc sa reglez oglinda stanga, se misca ambele oglinzi in acelasi timp. 

cand pun joystickul pe R si incerc sa reglez oglinda dreapta, se misca numai oglinda dreapta.

Inainte sa gasesc masina in parcare cu carcasa oglinzii sparta, daca puneam joystickul pe L si incercam sa reglez, se misca numai oglinda stanga.

Ai explicat corect, asa trebuie sa functioneze, este descrisa functionarea si in manualul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce motive poate sa nu se miste si oglinda dreapta cand reglezi stanga ? Sau e doar impresia oamenilor care realizeaza ca se misca si dreapta cand regleaza si stanga ca "inainte nu se intampla" ?

Adica si eu sunt cam in aceeasi situatie, s-a rupt butonul, am agatat carcasa oglinzii, la spalatorie a zburat carcasa oglinzii si oglinda a facut dus, dupa 2 sapt am pus buton si am observat ca se misca si dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Pentru ca majoritatea se uita la oglinda pe care o regleaza...

Logica spune daca reglezi oglinda stanga sa te concentrezi pe ea si in felul acesta nu observi ca se misca si dreapta...

Nu exista inainte nu facea asa...nu ati observat asta pana acum:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut scriu aici .Se potriveste oglinda manuala pe cea electrica  in special carcasa de vine peste sticla ? Eu am oglinda electrica si am spart carcasa de vine peste ea si am gasit manuala ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea ar fi toate codurile capacelor...

 

13 3B0857537B cap for rear view mirror left /

    
       3B0857537B GRU primed / if necessary paint in color of vehicle

 

(13) 3B1857537 cap for rear view mirror left / "J.."

 
        3B1857537 GRU primed / if necessary paint in color of vehicle

 

(13) 3B0857538B cap for rear view mirror right rhd /

 
        3B0857538B GRU primed / if necessary paint in color of vehicle

 

(13) 3B0857538B cap for rear view mirror right lhd / "J.."

 
        3B0857538B GRU primed / if necessary paint in color of vehicle

 

(13) 3B1857538B cap for rear view mirror right lhd /

 
       3B1857538B GRU primed / if necessary paint in color of vehicle
 
(13) 3B1857538B cap for rear view mirror right rhd / "J.."
 
       3B1857538B GRU primed / if necessary paint in color of vehicle

 

Dupa cum vezi nu specifica daca sunt electrice sau manuale...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

potriveste fara probleme. poti sa o faci si electrica pe cea manuala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc am rezolvat .Se potriveste manuala pe electrica .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca majoritatea se uita la oglinda pe care o regleaza...

Logica spune daca reglezi oglinda stanga sa te concentrezi pe ea si in felul acesta nu observi ca se misca si dreapta...

Nu exista inainte nu facea asa...nu ati observat asta pana acum:)

Mda.. eram gata sa desfac panoul ala de comanda de la oglinzi daca nu gaseam thread-ul asta, am crezut ca sunt probleme pe partea electrica dar defapt nu observasem pana acum cum lucreaza :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut

Am si eu o problema..In momentul cand dau sa reglez oglinda din partea stanga si muta si cea de pe partea dreapta..precizez ca inainte reglam oglinda pe fiecare in parte..Poate sa fie inrerupatorul stricat sau exista si ceva releu ?

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Ai o singura problema...si se rezolva fara sa pleci din fata calculatorului...

Citeste doar pagina aceasta...chiar si ultimele 10 posturi...si te lamuresti....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
On 5/27/2016 at 0:28 AM, lavibogo said:

Salut

Am si eu o problema..In momentul cand dau sa reglez oglinda din partea stanga si muta si cea de pe partea dreapta..precizez ca inainte reglam oglinda pe fiecare in parte..Poate sa fie inrerupatorul stricat sau exista si ceva releu ?

Mersi!

este normal, asa fac toate. Asa este programat modulul confort, sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am si eu tot o problema la G4 la oglinzi,dau in dreapta sa o mut si merge dau in stânga tot dreapta se muta iar încălzirea in og numai dreapta merge stânga nu. Am încercat si cu alt buton , alta oglinda si tot așa face... Știe cineva de la ce ar futea fi???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

ale mele nu se misca deloc.asa nu am dureri de cap.. si nimeni nu stie care e cauza ca nu functioneaza

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!