Jump to content

Actionare Oglinzi Electrice


lucianD
 Share

Postare recomandată

SE demonteaza panoul cu butoane, se scoate ansamblul butoanelor de pe panou si apoi butonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 235
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    11

  • F l o r i n

    9

  • WNS

    8

  • Marian

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

cum se scoate panoul ala ? are suruburi ceva ? da niste detalii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum se scoate panoul ala ? are suruburi ceva ? da niste detalii ?

salut se scoate manerul acela de cauciuc de pe interiorul panoului(tragi spre usa de el) dupa care introduci o surubelnita in partea din spate a panoului cu butoane preferabil cu o carpa pe varful surubelnitei sa nu zgarii sau sa lasi urme si ridici. Este prins in cleme nu are niciun surub.

Vei gasi aici cum se face cu explicatie si poze http://forums.vwvortex.com/showthread.php?961163

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Foarte interesant!

Fie e o problema electrica atat de intalnita incat au trecut-o in manual sub numele de "sincronizarea oglinzilor" fie e o dotare. Tu ce crezi? Mentionez ca in momentul in care reglezi stanga instinctiv te uiti la ea deci e fff posibil sa nu fi vazut ca se misca si dreapta. In ceea ce priveste raspunsul celor de la reprezentanta, pot sa iti spun sigur ca sunt paraleli cu tot ce inseamna mecanica daca nu au in fata un soft.

da asa e dar e ciudat..si la mine la fel nu se miscau pana acum amandoua si azi vad ca reglez stanga si se misca si dreapta..am venit rpd sa caut pe forum si vad ca mai toti au aceasta problema..sincer o vad ca un dezavanjat imi era mai bine inainte..mai ales ca am grija de jantele mele:D si la borduri mereu reglez oglinda..in fine e ok ca m-am mai linistit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stimati colegi de forum,

Propun sa nu mai postam nimic legat de aceasta problema deoarece se pare ca orice membru care citeste acest thread realizeaza cu stupoare ca, de cand a citit oglinzile se regleaza impreuna si nu separat. Cum sa spui domnule asa ceva??? Sfideaza orice logica si tehnica posibila in lumea asta.

Oglinzile asa se misca de cand sunt ele pe masina, si eu am avut aceeasi impresie si am crezut ca este de la faptul ca am umblat la butoanele de unde cobori geamurile, de la mufele din usa de undeva. ASA este normal sa faca, asa au facut dintodeauna numai ca nu ati sesizat.

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi am mai scris si eu si alti colegi, vad ca se tot umple topicul de posturi inutile care denota faptul ca nu citeste nimeni nimic, ci doar posteaza si asteapta raspuns cu dedicatie.

INTELEGETI o data pentru totdeauna ca oglinzile asa se regleaza din fabrica: vrei sa reglezi oglinda stanga, se misca si dreapta, vrei sa reglezi doar dreapta, numai dreapta se misca. Invatati-va sa cititi si apoi sa postati, daca nu gasiti raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Daca oglinzile nu mai pot fi actonate electric se poate localiza defectul cu vag com?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU cred ca se stocheaza eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai demult am facut un test complet si am avut un cod de eroare pe incalzire oglinzi. N-am stiut ca am incalzire in oglinzi, pentru ca nu mi s-au dezghetat niciodata de cand am luat masina, asa ca am ramas surprins ca exista incalzire, dar din pacata mie nu-mi functioneaza. Cum remediez aceasta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAsori rezistenta oglinzilor, daca nu e in jur de 10-20 ohmi, trebuie schimbate,.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

chestia asta cu reglare oglinzi e si la mine,cand reglez stanga se misca simultan si dreapta,iar dreapta independent de stanga.eu am in lumini rosii in manerul de deschidere al portierei ca la audi,asa am luato masina era pus de fostul propietar,se vad frumos noaptea,initial am crezut ca din cauza lor nu se regleaza independent oglinzile,acum mam lamurit si eu din ce vad pe forum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor ! Am o mica problema cu butonul de actionare a oglinzilor electrice care este blocat. Nu se misca nici dreapta-stanga , nici sus-jos. Aveti idee daca trebuie schimbat sau poate fi altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutari, ma puteti ajua va rog cu o mica problema\

am rupt butonul de reglare oglinzi la golful meu,

nu prea ma descurc eu cu netul, dar as fi recunoscator daca ma poate ajuta cineva cu vreun link unde se pot comnda si cat costa

multumesc si respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

nu am gasit topic pentru pb mea si te org daca poti sa imi dai un sfat.Nu imi mai merge reglajul dreapta - stanga doar sus si jos la oglinda din dreapta .Am inlocuit motorasele de la partea din stanga si tot asa face cum aflu care fire sunt de vina?mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare,

Am si eu o problema .. cred ca mi s-a stricat motorasul din oglinda stanga, deoarece cand dau de buton sa o reglez nu face nimic.. se misca doar cea din dreapta .. de asemenea nu se aude nimic, la cea din dreapta se aude un bazait cand dau de ea .. intrebarea mea este daca ii pot face ceva, sau daca pot gasi acea piesa de cumparat (separat bineinteles). Daca aveti raspunsuri le astept cu cea mai mare placere!

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai verificat si primeste curent, la comanda de reglaj, atunci desfa oglinda, scoate motorasul - si intai, varianta cea mai simpla - baga-i spray de curatat contactele - cu alcool izopropilic, in el.

Daca tot nu isi revine, desfa si motorasul si curata-i colectorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am rezolvat problema am refacut lipiturile de la mufa modulului asta dupa ce am dat cu spray pe mufe si am verificat minutios firele de la oglinda la modul dar fara nici un rezultat.Acum imi merg ambele reglaje de la oglinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare , am si eu o problema cu incalzirea la oglinzi , totul a mers foarte bine pana acum 3 zile , oglinzile se incalzeau totul perfect, de 3 zile oglinda din stanga nu se mai incalzeste , ceva sfaturi ? Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In prima faza vezi daca mai ajunge tensiune pe firele care intra in geamul oglinzii. Mai plauzibila e si varianta sa se fi dus geamul si sa nu mai incalzeasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
cristighica

Salut, am reusit sa sparg oglinda stanga la Bora, nu este incalzita doar cu reglaj electric.

Am vreo sansa ca firele pentru incalzire sa fie trase in kitt? As vrea sa pun oglinda si cu incalzire. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

in care kit ?

 

daca poti trage incalzire ? da, se poate face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil el intreba daca sunt deja trase firele pentru incalzire si doar sa puna oglinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

asta e alta treaba.... daca masina nu are incalzire de fabrica, nu are circuitul tras....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristighica

Am inteles, deci trebuie sa trag eu fire, adica un electrician ca sa si mearga :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!