Jump to content

Probleme modul confort (inchidere centralizata, geamuri, etc)


motorand
 Share

Postare recomandată

Buna seara, am si eu nevoie de ajutorul vostru, am un golf 4 2003 si i-am schimbat modulul de confort (am trecut de la unul simplu la unul cu receptor de telecomanda), si am o problema...nu se incuie si haionul....este vorba de modulul cu codul 1c0959799b iar cel vechi 1c0959799 si din cate am inteles ar trebui mutate ceva fire dar nu gasesc care...precizez ca, cu modulul vechi merge perfect, deci nu se pune problema de vreo defectiune la motorasul de la haion...multumesc si astept sfaturile voastre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    32

  • transilvanu

    20

  • adrianf

    15

  • Al Bundy

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sharanurile nu au modul de confort asa ca nu te putem ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna seara.

De curand am cumparat masina si se pare ca ma incadrez si eu la problrma asta cu inchiderea.

Am incercat varianta cu cheia in usa,rotit de 3 ori , dar fara succes....

Precizez ca la inchiderea/ deschiderea usilor (mecanic)semnalizarile functioneaza. 

De conectat nu vrea diagnoza personala sa se conecteze . 

Ce posibilitati sa mai incerc?

Mulrumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On Friday, February 16, 2007 at 23:00, GinelBZ a scris:

Ceva asemanator am patit si eu. Verifica daca nu cumva ai ceva cabluri intrerupte in burduful usii soferului. In situatia mea, era un fir da masa.

Sal,sunt nou pe forum si prea am habar cum functioneaza,am si eu un sharan din 2003 1.9 tdi si am verificat in burduful de la usa am doua cabluri rupte intrebarea mea este cum sa defac partea dinspre bord pt ca este foarte scurt cablu si nu pot sa lucrez la el daca puteti sa ma ajutati va rog 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

Am un sharan din 2002 si astazi s-au blocat usile din spate adica nu le pot deschide doar din exteriorul masinii, incui si descui masina din telecomanda dar pasagerii din spate nu pot iesi doar daca le deschid din exterior!ciudat este ca sau blocat ambele deodata

daca stie cineva  rog o solutie

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

vezi sa nu fie puse protectiile pentru copii! Pe cantul usii ai un desen si o gaura de unde se actioneaza protectiile pentru copii, sa nu poata deschide usile singuri din interiorul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stiti cumva care din manunchiul de fire din haion actioneaza deschiderea usii? Presupun ca e interrupt. Uneori pot deschide usa, alteori nu. Deci face sau nu contact la ruptura. Exterior nu am observant nimic in burduf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare.Am si eu o problema la un sharan.Cand dau sa se inchida masina din telecomanda nu se inchide.Imi clipeste becu rosu de la telecomanda dar de inchis nu vrea.Mentionez ca nu face tot timpul ,cateodata merge iar cu deschisu nu sunt probleme.Stiti ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate vreun contact de usa face fite?

Modificat de playfair
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau poate chiar telecomanda - faptul ca ledul de pe telecomanda lucreaza, nu confirma faptul ca telecomanda emite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar poate sa fie calculatorul de comfort?Problema e ca sunt stricate ambele broaste si cea de la sofer si de la hayon si nu pot sa o inchid altfel.Daca s-ar inchide  din broasca inseamna ca singura problema e de la telecomanda nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

relativ... fa rost de alta telecomanda compatibila si fa-i o resincronizare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Revin cu o problema.Mi se inchide doar usa de la sofer.Am zis ca celelalte sunt stricate.Azi am schimbat broasca de la pasager si tot nu se inchide ,nici din telecomanda nici din cheie decat cea de la sofer ca si inainte.Ce credeti ca ar putea fi?

Acestea sunt erorile:

01146-central locking motors;front passenger and rear doors locked

           29-10-short to ground-intermittent

01145-central locking motors;unlock rear doors

         29-10-shrort to ground-intermittent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica cablajele, probeaza cu alt modul confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pun alt modul trebuie facut ceva?Adaptare ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, codare si adaptarea telecomenzilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codarea cum se face?Iar in elsa modulul de confort e cumva j501 multifunction unit control?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, este 09- centrala electrica - e corp comun, la Sharan - codarea - codezi cu cat ai acum, pe unitatea originala, cu VCDS-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un alt sharan nu merge telecomada desi becu clipeste .Are o cheie normala si una  cu telecomanda.Am incercat sa fac resincronizare dar nu ma lasa sa intru in central conv.Merge sa intru doar in central electr.Mentionez ca nu am vcds original si care e diferenta intre central electr si central conv?

Eroarrea asta mi-a dat-o:

00956-key 2

          09-10-adaptation limit surpassed-intermittent

Iar adaptarea am incercat sa o fac dupa video de aici.Asa se face adaptare?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dani - ai citit si tu un pic, in urma ? ai cautat un pic pe forum ? Am postat de f. multe ori

sa ne repetam......

Procedura manuala


1. Se pune contactul cu cheia buna
2. Se inchid toate usile
3. Cheia cu telecomanda care nu functioneaza se introduce in yala de la usa soferului, se rasuceste spre deschis si in acelasi timp se tine apasat butonul aferent deschiderii de pe telecomanda timp de cateva secunde - masina va confirma prin beep sau semnalizare.
4. Apoi se rasuceste spre inchis si se tine apasat butonul de inchis de pe telecomanda timp de cateva sec.
Se poate incerca si invers , spre inchis apoi spre deschis )
5. Se deschide, inchide manual, apoi se incearca deschiderea/inchiderea si din telecomanda.

Cand se testeaza telecomanda, se ia contactul - cheia se va rasuci in pozitia 0.

 

Cu VCDS-ul

 

pe 46 - convenienta - 10-Adaptari - canal 01- test - do it - save - ti apasat 2 sec pe butonul descuiat - masina va confirma prin beep sau semnalizare... sau nu va confirma.

opresti  contactul si verifici daca lucreaza.

 

SINCRONIZARE CHEI - Sharan

1. Închizi toate uşile şi geamurile de la maşină
2. Bagi cheia în uşa de la şofer
3. Descui mecanic (manual) de 3 ori (aprox. juma’ de sec. per răsucire)
4. Scoţi cheia, apeşi şi ţii apăsat butonul “ÎNCUIAT” în timp ce apeşi de 
3 ori butonul “DESCUIAT” (trebuie să se aprindă ledul roşu de la potieră)
5. Eliberează butonul “ÎNCUIAT”
6. Încui mecanic (manual)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin la problema cu primul sharan cu aceste 2 erori:

01146-central locking motors;front passenger and rear doors locked

           29-10-short to ground-intermittent

01145-central locking motors;unlock rear doors

         29-10-shrort to ground-intermittent

Am dat panoul jos la usa de la pasager si am decuplat mufa de la broasca si cea rotunda intre usa si caroseria masinii.Am verificat continuitatea la fire si firul maro cu galben de la mufa mica care pleaca in broasca are continuitate cu firul gros maro de la cea rotunda,nu cu cel maro si galben.E ok asa?

Ma gandeam sa incerc sa scot mufa in parte de la cele 3 usi care nu se inchid si sa probez.Ar trebui sa mearga daca ar fi un scurt doar la o usa nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am si eu urmatoarea problema.
Totul incepe asa: 

1. Acum ceva timp, cand incuiam masina, se inchideau toate usile, mai putin stanga-spate, care se inchidea si descuia de vreo 3 ori si ramanea deschisa. N-am bagat-o in seama
2. Problema s-a extins apoi si la dreapta-fata/spate, si anume ca nu se mai incuiau nici astea, decat manual, una cate una. Uneori, usa dreapta -fata nici nu puteam sa o incui pentru ca manerul de deschidere nu se impingea pana in capat. 
Usa stanga-spate se incuia uneori, dar de cele mai multe ori ramanea deschisa.
3. Problema actuala (care le include si pe cele de mai sus): Usa dreapta-fata e blocata. Nu pot sa o deschid nici din interior, nici din exterior. Se aude mecanismul in interiorul usii cand trag de maner, dar nu se deschide. Treaba asta am mai patit-o, dar s-a rezolvat singura cumva.

In prezent inchiderea functioneaza doar pe usa soferului si portbagaj. Restul trebuie inchise manual

Idei de rezolvare pentru toate cele 3? In special ultima

Modificat de Marian1123
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp usa dreapta s-a deblocat singura, naiba stie cum.

Si am depistat si problema in usa șoferului, 2 fire rupte si cred ca mai sunt cateva sectionate. Acu incepe distractia

 

1504081293134-330171534.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut am si eu o problema cu un sharan 19 tdi di  2003 nu functioneaza închiderea centralizată decât pe ușa șoferului haion si capac rezervor celalalte 3 usi adică dreapta fata si cele de pe spate nu se închid ce ar putea fi????

Modificat de Eugenvn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!