Jump to content

Probleme modul confort (inchidere centralizata, geamuri, etc)


motorand
 Share

Postare recomandată

Veroliub Draghicevici

Revin cu o precizare... Microcontactele sunt ok, problema e in felul urmator:
Deschid usa si inchid yala din usa(broasca) inchid din cheie, se incuie usa soferului, haionul si capacul rezervorului, apas switch - ul de pe stalp(cel care indica usa deschisa in bord) usa se descuie...
Cat timp switch-ul e in poziția usa deschisa, masina sta incuiata.
Logic e un scurt pe undeva...?!
Presat fiind de timp, la montarea feței de la usa soferului, având în vedere cele descrise mai sus, am decis sa scot mufa mare din yala ușii soferului.
Făcând asta, am observat ca functioneaza inchidere/deschiderea tuturor usilor, mai puțin motorașul de la inchiderea rezervorului.
Funcționează chiar și din telecomanda, usa soferului se deschide doar din cheie, mecanic. Dar pentru moment e cea mai bună soluție.
Nu renunț până nu îi dau de cap.
Nu-s mecanic sau electrician, e doar un hobby, și de ce nu o incercare de a economisi un bănuț ?

Apreciez orice sfat! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
  • Replies 238
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    32

  • transilvanu

    20

  • adrianf

    15

  • 143225

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut sunt nou pe forum am un sharan 2.0 tdi din 2015 si am o problema cu usa spate dreapta nu se mai deschide la buton si butonul de deschidere lumineaza galben intermitent

Modificat de mircea danok
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scanare și postează eroarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am zis sa postez si eu urmatorul necaz la Sharan-ul meu.  Dupa rezolvarea tempomatului, am decis sa trec la urmatoarea problema:  inchiderea centralizata (voi face o telenovela  frumoasa din problemele astea, episod cu episod ).

Cand apas INCHIS din telecomanda, nu face nimic, nu se aprind semnalizarile, nimic. Cand Apas deschis din telecomanda, se aprind semnalizarile, dar comanda  sa deschida masina nu o ia. Doar face flashuri pe semnalizari si atat.  Ledul telecomenzii se aprinde de fiecare data, nu am schimbat bateria inca (sa verific asta), nu am sincronizat nici telecomenzile.  Problema cu telecomanda o lasam la coada,  am expus-o doar sa va faceti o idee  daca ar fi electronica centrala  a masinii.

Acum sa expunem durerea cea mare: 

Se inchide doar usa soferului, usa din dreapta-fata, capacul de la rezervor si hayonul. Usile de pe spate nu se inchid.

Dupa o scanare cu VCDS, imi da  erori pe electronica centrala:  01145 - Motoarele: usile din spate descuiate  29-00 scurt la masa.

Am luat la verificat, toate usile, burdufurile din usi nu au fire rupte, practic masina arata ca noua acolo, nu a fost  chinuita. Cele 4 portiere, burdufuri scanate cu atentie de privirea mea de soim in calduri. Nimic! Zic, poate sunt prea sigur pe vederea mea, hai sa punem aparatul de masura pe continuitate si dam un test pe firele actuatoarelor din usi. Iau mufa cu cele 5 fire (6 pini)  verific  daca ajung in mufa din stalpul masinii, totul ok. verifica daca da la masa vre-un fir, totul ok. Pun borna pe baterie si dau comanda de inchidere de pe portiera soferului cu mufele de la motoarele de pe usile spate scoase ca sa vad ce eroare se  memoreaza. 

Urmatoarea eroare in VCDS:  Motoarele: usile din spate descuiate      Circuit intrerupt  (intermitent).

Testez  cu aparatul de masura sa vad unde vine tensiune cand dau comanda de inchidere de pe usa soferului: Vine pe pinul verde cu  albastru, din centru de pe randul 2 , randul 1 fiind cu primul pin maro -masa. Comanda de deschidere, ar fi trebuit sa dea  12v pe pinul albastru cu verde de langa el din stanga. Nu vine nicio tensiune acolo.  Firul testat pana in stalp....nu am mers mai departe. Scot yalele din usi si ma pun pe mesterit. Desfac yala dreapta spate, motoarele ok,  puse pe 12v faceau comenzile.  Desfac yala, bag ceva wd-40 in periile colectoare ale motoarelor,  le testez se invarteau perfect.  Pun la loc totul dupa o curatare  a contactelor  si switc-urilor din yala, gresez,  testez yala, functiona perfect. inchis deschis, celalalt motoras, care nu am reusit sa aflu exact ce face (probabil blocheaza un switch sa nu mai dea tensiune pe primul motor, un fel de antifurt) . Montez yala reparata, pe dreapta spate, dau comanda de inchidere, functioneaza totul perfect.  Dau comanda de deschidere, se deschid  toate  in afara de yala reparata proaspat. Cum ma si asteptam, deoarece am zis ca nu venea tensiune pe celalalt fir verde/albastru. Pun testerul din nou...eroare: scurt la masa. Dau din nou comanda de inchidere, merg toate in afara de yala cu pricina. nu mai facea nimic. Tin sa precizez ca din punct de vedere mecanic nu are switch-uri care sa o actioneze.  am testat doar corpul alb al yalei, adica partea electrica -actuatorul, nu am considerat necesar sa montez si sufa cu acele parghii pe  el. Revin la bancul de lucru si ma apuc de treaba la celalalt actuator. Gasesc motorasul de inchidere, cel care actioneaza sufa, cu problema cand puneam 12v pe el, doar trepida rar si nu se invartea. Il demontez, gasesc praf de carbune intre periile colectoare,  il curat cu perie de sarma speciala pt asa ceva, bag o lama  de cutter micuta intre periile colectoare, masor cu aparatul, da in scurt in continuare, revin cu o curatare mai amanuntita, reusesc sa masor in sfarsit 5,4ohmi intre fiecare dintre cele 3 perii. Fericit, montez capacul cu carbunii pe motoras si ii dau pedala. Merge! Zic gata, am rezolvat problema. Curat  switch-urile din  actuator, gresez pe acolo montez totul la loc si testez la 12v actuatorul:  perfect functional ca si cel reparat anterior.  Il montez pe masina pe usa din stanga spate, in locul lui, deconectez celalalt actuator din dreapta, testez: aceeasi eroare: scurt la masa.  NU mai lua  comenzile de inchidere pe usa la un moment dat si imediat cum am scos  mufa la actuator,  s-a inchis masina. Semn ca ceva nu ii convine la Electronica centrala sau cum ii mai zice....modulul de confort.  Am testat cu alt actuator de alhambra, acelasi rezultat.  Orice alte teste, le-am facut deja :) Am blocat cu cleme F switch-urile de pe stalpi sa "vada" usile inchise, am simulat corect o inchidere  a masinii. Am montat pana si mecanismele pe actuatori, am  tinut cont si de pozitia mecanica a parghiei blocatoare "anti-deschidere" din interior. Cand se inchide astfel,  nu se mai deschide nici de la manerul exterior, nici de la cel interior, si nu le pot monta pe masina  doar sa le las fara mufele la actuatori. SA FIE MODULUL DE CONFORT DE VINA? Nu am avut sa testez  inca... De ce cum conectez orice yala, imi da eroarea aia?

80211697_2858299950855076_1593422146577629184_o.jpg

80532098_2858299974188407_9084132448408698880_o.jpg

80657109_540082859878857_8782110202125090816_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte posibil. Încearcă sa probezi cu altul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa ma fac frate cu chinezul pana ajunge in palma mea acest integrat. Primul integrat din stanga este impuscat, rezistenta ceramica de 2,56ohmi arsa.  nu stiu ce face acea rezistenta, dar cred ca are legatura cu  motorasul gasit in scurt la yala dreapta spate, pe care l-am reparat aseara.  Oricum ar fi....voi comanda de pe aliexpress si un motoras.  Daca as gasi la voi un integrat  de comanda ca ala, ar fi demential. :) Modul SIEMENS S120056001 C, integrat:  BT S711L1 facut de vecinii de la Infineon de peste drum... Eventual si acea rezistenta smd....

80416602_2770473889685549_6486938756417847296_n.jpg

80309412_818216131972240_1473069827139567616_n.jpg

Modificat de djelektrik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Buna seara. Sharan 7M8 2003 ceva mai vechi dar imi este drag si a mers foarte bine pana acum. Cea mai mare problema pe care o are este aceea ca nu pot inchide usile cu cheia sau telecomanda, nu mai merge alarma, nu mai merg luminile de interior, luminile de la usi atunci cand se deschid, si cel mai important lucru semnalizarea. Si asta s-a intamplat dupa ce a sarit siguranta de alimentare de la contact pentru sistemul audio. Am gasit siguranta arsa si am inlocuit-o. Acum siguranta este buna si merge sistemul audio. dar exact de atunci s-a intamplat ceva la modulul de confort sau vreun cablu ceva. Mi-e teama de ce e mai rau, adica modulul decat un cablu care sa se fi rupt culmea chiar atunci. Va multumesc anticipat pentru eventualele sfaturi sau idei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut! La mine nu mai funcționează trapa după ce am schimbat can-ul. Am pus unul cu terminație BE, pentru a monta Discover Media. Mă poate ajuta cineva? Am atașat imagini cu erorile20201117_160011.thumb.jpg.9495a903aa89d656925bbeb9ea13ca1d.jpg

20201130_202047.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 11/2/2017 at 8:00 AM, F l o r i n said:

Sharan are centrala electrica, care se ocupa de lumini, centralizata, geamuri electrice - nu are modul confort.

Și unde e localizată centrala asta, că nu mi-o mai vede vag-ul?

Și cum se face că la dezmembrări găsesc module confort de sharan? 7M, ca al meu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se găsesc. 

 

Sub bord, la sofer, in stanga 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
georgemarcu53

Buna ziua. La un VW SHARAN 2001;1,9;AUY se poate monta un modul confort?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are....BCM. altceva nu-i poti pune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Florinang1993

Salut, întâmpin urmatoarea problema. Nu mai merge sa inchid/ deschid geamurile, nu merge nici butonele ușă șofer nici la celelalte uși si nici sa o inchid/deschid din telecomanda cheii, problema apare si dispare dupa ceva timp merge normal

Va rog o parere ceva. Multumesc

Audi a3 8p 2.0tdi BMM

Modificat de Florinang1993
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Fa o diagnoza, sa vedem ce  erori ai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!