Jump to content

Telescoape / Arcuri


calin13
 Share

Postare recomandată

acum o oră, Laurentiu_LWR a scris:

Pai si exista?:)

Nu de alta...dar as vrea sa le schimb si eu si sunt in dilema ce sa aleg :)

PS. Vacanta placuta :)

Thanks!

Sunt alea Gas A Just. Parca sunt mai tari ca sunt doar cu Gas. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Laurentiu_LWR , @Emy D Exista aceste amortizoare mai sport , sunt pe gas pe monotub si sunt cu 30% mai rigide decât unele bitubulare pe gas, se numesc kayaba gas-a-just si sunt argintii, va las un cod de producător pentru VW Bora: KYB 553206.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Merci de cod...am vazut si eu pana la urma in catalog...si diferenta de pret este de numai 30ron...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu, sa stii ca nu regret ca am pus alea Excel G. Sotia mea,  insarcinata fiind,  ar fi preferat ceva putin mai confortabil:) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

28 minutes ago, Laurentiu_LWR said:

Merci de cod...am vazut si eu pana la urma in catalog...si diferenta de pret este de numai 30ron...

Cu plăcere, la epiesa cred ca sunt 198 bucata. Merita oricum, cand o sa mi se ducă cele originale de pe spate o sa imi iau si eu acest model. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flaviusmaff

Eu am suspensie reglabila si rulmentul vine pe un fel de flansa groasa din duraluminiu. La cat e de groasa acea flansa nu cred ca are ,,moarte''. :))

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,a venit timpul sa schimb si eu amortizoarele pentru ca unul dintre ele a inceput sa bata,am tot urmarit pe forum ce au scris uni colegii,dar sunt putin in ceata,sincer as vrea ceva sport am gasit suspensie sport Ta-Technix,dar am inteles ca este foarte rigida,si dupa un anumit timp filetul reglari pe inaltime se gripeaza,blocheaza si nu o mai poti regla ramane fixa,am cautat ceva stock kayaba amortizoare dar am vazut ce au mai scris uni colegii ca ridica garda mult de la sol,nu vreau nici sa o fac avion,si la stock tot asa am vazut ca sunt pe ulei si pe gaz,unele sunt pachet drumuri grele etc...ce imi recomandati si dupa ce site as putea gasit ceva ok? am cautat pe autokarma am gasit amortizor kayaba dar nu am gasit arc kayaba,am vazut ca multi si-au pus kayaba si sunt ok,Multumesc!

Modificat de D-A-N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amortizoare Kayaba poti sa-ti pui linistit , garda se ridica de la arcuri, am pe fata montate amortizoare si arcuri KYB si intradevar a crescut garda de la sol. De la mijlocul rotii pana in aripa am 39.7 cm . Pana acum sunt foarte multumit de cum se comporta, desi parca as fi vrut sa fie putin mai joasa masina.

pentru masina mea codurile la arcuri sunt :

RC1695 Arc Spiral K-Flex punte fata

RH6083 Arc Spiral K-Flex punte spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da tocmai asta este chestia ca nu prea vreau sa imi mareasca garda mult,as putea lua amortizorul KYB stock  si arcuri sport! am gasit pe epiesa.ro amortizoare arcuri KYB!! dar nu sunt arcuri sport! ai pe gaz sau pe ulei amortizoarele,am vazut ca pe site sunt mai multe descrieri la amortizoare! este mare diferenta intre cele pentru drumuri grele si cele normale?

Producator: KYB
Cod producator: 633713

An fabricatie pana la: 10/2003
Sasiu: pentru vehicule fara echipare pentru drumuri rele, pentru vehicule fara suspensie sport
Partea de montare: punte fata
Tip amortizor: presiune ulei
Tip constructiv amortizor: Ansamblu amortizor-arc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Daca va intereseaza numai Kayaba...as avea rugamintea sa discutati AICI...

Este un topic dedicat acestei marci...

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,vrea sa schimb amortizoarele si am pus ochii pe BILSTEIN B4 pe gaz,a mai pus cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista arcuri stock care sa nu ridice garda mult,cum ridica cele de la KYB? am gasit pe epiesa multe modele,diferite dimesiuni,care dintre astea 2 ar fi mai ok? am vazut ca ei pe site mai zic ca anumite arcuri sunt recomandate pentru misile fara aer conditionat,sau pentru cele cu aer conditionat,care este treaba? ce treaba are aerul?

Producator: KYB
Cod producator: RC1695

Partea de montare: punte fata
Parametru: AC
Tip consctructiv arc: arc elicoidal
Greutate (în kg): 2,9
Grosime 1 [mm]: 13
Diametru exterior [mm]: 142
Lungime [mm]: 346

 

Producator: KYB
Cod producator: RC1680An fabricatie pana la: 11/2003
Numar usi: 3,5
Sasiu: pentru vehicule cu suspensie standard
Echipament vehicul: pentru vehicule fara aer conditionat
Partea de montare: punte fata
Parametru: AC
Tip consctructiv arc: arc elicoidal
Greutate (în kg): 1,85
Grosime 1 [mm]: 11,5
Diametru exterior [mm]: 139
Lungime [mm]: 337

Modificat de D-A-N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinile cu ac/clima sunt mai grele pe fata si trebuie ales arcul in functie de asta.Cam cum e diesel/benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok am inteles,dar difera mult si grosimea,diametru,lungimea intre ele!! asta ma tot gandeam ce sa aleg,spuneau colegii mai sus ca anumite arcuri ridica garda mult de la sol,vreau niste arcuri care sa fie macar cum este acum masina,si acum mi se pare ridicada cu arcurile oem obosite!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori le comanzi dupa vin-ul masinii si sunt cam ca cele oem,ori cauti ceva sport care iti spune cit coboara fata de oem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca poti obtine ce vrei cu arcuri standard deoarece ele sunt calculate sa sustina o anume greutate si sa mentina garda la sol dupa cum a fost proiectata masina.

Daca pui arcuri pentru greutate mai mica a masinii (pt a avea garda la sol mica) risti sa le deteriorezi prematur deoarece sunt mai slabe. de asemenea masina va dansa mai tare fiind mai moi, iar la greutate mare vei da cu fundul de pamant, chiar si cauciucurile vor fi uzate pe interior deoarece suspensia va sta mai apasata.

Daca nu vrei sa modifici garda la sol nu schimba arcurile.

 

PS - oricum ca sa pui doar arcuri sport fara sa recalculezi si sa schimbi toata directia e cam tiganie, parerea mea... dar fiecare cu gusturile lui...

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles,va multumesc pentru informati,am bagat datele masini pe site,ei mi-au dat multe modele si diferite arcuri,dar toate sunt recomandate pentru masina,pentru codul pe motor,am sunat la ei mi sa spus ca sunt si made in japan,caut numai made in japan,o sa iau asa ceva,pun si codurile poate mai ajut alti colegi!

Producator: KYB
Cod producator: RA3754

An fabricatie pana la: 11/2003
Numar usi: 3,5
Sasiu: pentru vehicule cu suspensie standard
Echipament vehicul: pentru vehicule cu aer conditionat
Partea de montare: punte fata
Parametru: AC
Tip consctructiv arc: arc elicoidal
Greutate (în kg): 2,43
Grosime 1 [mm]: 12,25
Diametru exterior [mm]: 139
Lungime [mm]: 370

 

Producator: KYB
Cod producator: 633713

An fabricatie pana la: 10/2003
Sasiu: pentru vehicule fara echipare pentru drumuri rele, pentru vehicule fara suspensie sport
Partea de montare: punte fata
Tip amortizor: presiune ulei
Tip constructiv amortizor: Ansamblu amortizor-arc

 

sper sa fie ok! iau ceva pe ulei pentru confortul condusului,am inteles ca cele pe gaz sunt mai rigide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat pana la urma varianta oem eco ,cele de pe fata au costat 138,48 euro setul,iar cele de pe spate 121,76.Sa speram ca sunt bune 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat arcuri KYB pe fata cu 150 de lei perechea, la cat ai dat tu ar face bine sa fie bune. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu le-am cumparat,astept sa am liber la serviciu ca se pot merge si cu masina in service sa le pun,am gasit si eu arcuri KYB mai ieftine la 85 buc,dar sunt recomandate pentru masinile fara AC/Clima,astea care le-am ales sunt recomandate pentru masinile cu  AC/Clima,cum spune si Marius mai sus! oricum nu este mare diferenta inntre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eftincanicusor
On 01.06.2016 at 14:02, dony a scris:

Eu am cumparat pana la urma varianta oem eco ,cele de pe fata au costat 138,48 euro setul,iar cele de pe spate 121,76.Sa speram ca sunt bune 

La 138,48 euro setul  fata  , sa  inteleg  amortizoare + arcuri  sau doar amortizoare ? Imi poate da cineva un sfat la masina din semnatura, ce arcuri + amortizoare fata si  spate as putea pune? As vrea sa fie pe ulei si sa imi ridice  garda la sol,(am spart baia de ulei) eventual si un link de unde le-as putea achizitiona.Am uitat sa specific ca masina are AC. 

Modificat de eftincanicusor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca se refera la setul de amortizoare,fara arcuri,eu dau undeva la 540 lei pe amortizoare + arcuri pe fata de la  KYB,sunt foarte ok,toti pe care i-am auzit le-au laudat! Iti ridica si garda de la sol! Le poti incerca cu incredere! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eftincanicusor
acum o oră, D-A-N a scris:

Cred ca se refera la setul de amortizoare,fara arcuri,eu dau undeva la 540 lei pe amortizoare + arcuri pe fata de la  KYB,sunt foarte ok,toti pe care i-am auzit le-au laudat! Iti ridica si garda de la sol! Le poti incerca cu incredere! 

Multumesc pentru amabilitatea cu care mi-ai raspuns, dar imi poti da un link de unde le cumperi tu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am luat dupa epiesa.ro sau mai poti incerca pe autokarma sunt preturi ok! daca nu gasesti KYB poti sa iei cu incredere SACHS,eu decat dupa astea doua firme m-am uitat,am inteles ca sunt singurile firme care inca mai fac treaba buna,daca iei KYB cauta numai made in japan nu altundeva,sau SACHS http://www.epiesa.ro/amortizor-vw-golf-iv-1j1-1-9-tdi/8456/subcat-10221/ uite un link poate te ajuta!!

Modificat de D-A-N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fabrica Sachs din Germania e inchisa de peste 2 ani, NU stiu cine isi mai pune piese care au ramas pe stoc prin magazine asa de vechi.
Acum Sachs se fabrica'n Cehia.

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!