Jump to content

Telescoape / Arcuri


calin13
 Share

Postare recomandată

Schimba bucsele la puntea spate, astea dau 99% senzatia ca se rupe masina in doua la trecerea peste obstacole.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care telescoape sunt mai bune monroe, sachs, lemforder sau kyb (kayaba)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

KYB sunt cele mai bune after market de pe piata si anume GAS A JUST - pe spate ( cu 30% mai rigide decat un amortizor clasa comfort ) si EXCEL G - pe fata.

Eu am exact configuratia de mai sus si sunt foarte multumit. Suspensia este suficient de rigida incat sa poti conduce sportiv si in acelasi timp comfortabila la trecerea peste denivelari.

SACHS am avut inainte tot pe gaz dar NU am fost multumit deloc de tinuta de drum. Au fost mult prea moi chiar de noi si masina se inclina destul de mult in curbe cu ele. - NU RECOMAND!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e diferenta intre amortizoare pentru diesel-benzina ? sau doar arcuri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună ziua.

Ptr strik3ru's o întrebare??

De unde a cumpărat Kyb Vas a Just fabricate în Japonia????

Astept răspuns!!! Mulțumesc.

Bună ziua.

Ptr strik3ru's o întrebare??

De unde a cumpărat Kyb Vas a Just fabricate în Japonia????

Astept răspuns!!! Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se numesc KYB -GAS A JUST eu le-am cumparat din Craiova de la un magazin de piese auto si au venit stantate "Made in Japan".

Sunt amortizoare monotub posibil singurele din segmentul Kayaba de acest gen. Sunt doar pe gaz si contin 30% mai mult gaz decat amortizoarele comfort deci sunt ceva mai rigide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care telescoape sunt mai bune monroe, sachs, lemforder sau kyb (kayaba)?

Mai are cineva pareri?

Ai si un cod la ele borabcb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am auzit sa fie telescoape Lemforder pana acum ... :)

Cat despre alte pareri, sunt 42 de pagini si multe pareri ... impartite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da iti dau eu niste sugestii, nu te sfii: pune-ti bilstein B12 sau koni FSD.

 

daca tot indecis esti si dupa cele 42 de pagini mai am o varianta pt tine, dar o tin pt mai tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am citi cele 42 de pagini....doar pot da la firma comanda de sachs si monroe ( flansele si protectia praf pe lemforder sau cum o fi :D )si nu imi ia tva-ul dar am auzit de kyb care sunt cica set ( telescoape + false, si ar fi mai bine daca si flansele si telescoapele ar fi de la aceeasi firma) acum nu stiu sunt pe ganduri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da iti dau eu niste sugestii, nu te sfii: pune-ti bilstein B12 sau koni FSD.

 

daca tot indecis esti si dupa cele 42 de pagini mai am o varianta pt tine, dar o tin pt mai tarziu.

 

As dori sa stiu si eu ceva, am facut un pic de googleing  si am dat peste catalogul bilstein.

Acolo scrie despre acest kit (B12) ca se lasa masina cu aproximativ 30mm fata/spate si greutatea pe ax e de 930/front si 960/rear , iar la alt kit (B14) greutatea pe ax 1060/front si 1010/rear.

Deci ce inseamna mai exact diferentele acestea de greutate/ax?

B14 e mai rigid si B12 mai moale sau invers?

Ms :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai trebuie sa te uiti ce scrie la tine pe oala telescopului si in fct de alea sa-ti comanzi kitul.

Nu sunt mai rigide sau mai moi(rigiditatea e in fct de specificatia kitului), dar iti garanteaza ca garda la sol dar si balansul masinii se va modifica conform asteptarilor si asa ar trebui comandat orice kit, nu după ureche.

 

adica nu poti sa pui kit de benzina 1.4 pe un TDI, care este mult mai greu pe puntea fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asta e sigur, si are si garda mai joasa decat al unui benzinar.

Ms de lamuriri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegii,caut 2 amortizoare kyb fata excel g cod333713 musai japan in Ro,daca stiti undeva fac cinste ! Pt masina din semnatura.Am gasit spain,slovenia cu 200 buc.montaj inclus si germani pe net 220.Aici sau pm.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Si eu caut aceleasi model kyb, tot made Japan!! Unde pot gasi? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca gasim colega poate ceva impresii mai fresh,am mai gasit si made in UE toate cu eticheta lipita nu stantat...=chinezarii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golf 4 am pus excel-g made in spain.Slabe dpmdv adica setate spre comfort.Cele made in cehia am inteles ca sunt setate pentru sport adica mai rigide.Depinde de care cautati comfort sau ''sport'' moi sau mai dure putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu KYB Excel-G mi-am luat-o și eu... Made in Spain...
Unul balanganea altul scurs...dupa 3 luni si vreo 3-400km...
La fosta...
Cică pt asiatice sunt în Japonia pt Vw în mUE....

Am avut la un Cielo , KYB si au fost super ok, 80.000km si actualul proprietar a mai mers vreo 10.000 pana a schimbat ... Erau Japan...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma faceti sa i-au ITN sau asa ceva cu 80 lei buc... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers pe mana celor de la magazin cand am schimbat ulterior pe spate...au dat cu banu intre MUnroE si SUCKs :)

Habar nu am ce au fost pina la urma ca le-a pescuit mecanicul direct...eu am platit nota la final :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu agrez asa,trebuie sa stiu/vad tot pina la ultimul surub.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eeeee, asa sant si eu , dar dupa ce am luat-o cu KYB, ce naiba sa aleg... iar cele 2 de mai sus sant cam in aceeasi oala ca si calitate/pret...

Deci imi era indiferent ce pun...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se mai livreaza Boge,toata gama a fost preluata de Sachs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit kyb 333317,japan la 226 lei la un mag.de cartier.D-na de la pc se jura ca sunt japan si stantate.Saptamina viitoare le comand sa vedem daca sunt ce trebuie.Ii apare acest cod ca fiind de dreapta,st are 8 la urma...curios. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!