Jump to content

Telescoape / Arcuri


calin13
 Share

Postare recomandată

20 hours ago, marius1982.11 said:

i s-a marit garda la sol de la telescoape noi? hai ca asta e buna!

Salut, eu sunt persoana cu pricina.

S-a marit garda de la arcurile KYB noi :)   am pus telescoape, arcuri si flanse KYB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la flanse noi poate sa creasca garda la sol, dar de la telescoape nu imi imaginez cum e posibil asta. Cu cat s-a marit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum spuneam , a crescut garda la sol de la flanse si arcuri, nicidecum de la telescoape. Cam cu o palma :)) in conditiile in care arcurile vechi nu mai aveau o spira de sus ( 400k km :)) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/19/2016 at 10:49 AM, Emy D said:

Tocmai am luat de la Intercars amortizoarele de pe spate - Excel G si am o intrebare: LA G4 Variant, cand schimbi amortizoarele de pe spate, este necesara si schimbarea suportilor din capul amortizorului (prinderea dintre amortizor si sasiu)? 

Emy D ,salut

cat te-au costat amortizoarele de pe spate?vreau si eu sa le schimb si acum strang informatiiv:P

ms

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,


Eu am platit 400 lei pentru 2 amortizoare KYB si doua flanse spate KYB pentru varianta hatchback.

KYB 343348

KYB SM9704

 

Aproximativ 160 lei a fost 1 buc amortizor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sandor gherghely

am cumparat de pe epiesa amortizoare fata kyb rulment si flanse lemforder si protectiile amortizorului dar epiesa mia lasat un gust amar ;am facut comanda ma sunat un tip pt confirmare sia zis ca primesc coletul a doua zi ;dupa 2 zile am sunat ca nu venise nimic si-mi spun ca cei de la depozit au uitat sa livreze comanda dupa care am asteptat alte 2zile si au venit fara factura fara certificat de garantie ,chitanta ceva nimic ;eu consider ca sant neseriosi si no sa mai comand la ei never ;acum sant curios cat vor tine amortizoarele; de inaltat sa inaltat masina dar cu inaltatoare de20mm ,inainte intrau doar 3degete intre aripa si roata acum intra toata palma lejer ceia ce pt mine e perfect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/3/2016 at 19:16, negrufabian a scris:

Salut,


Eu am platit 400 lei pentru 2 amortizoare KYB si doua flanse spate KYB pentru varianta hatchback.

KYB 343348

KYB SM9704

 

Aproximativ 160 lei a fost 1 buc amortizor.

Tot cam atat am dat si eu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,am si eu o mica problema,vroiam sa va intreb daca amortizoarele "obosite" ajung sa si bata? deci pe fata am schimbat bucse bascula,bara stabilizatoare etc,capete de bara,flanse + rulment,pivoti, tot nu am scapat de bocanit pe partea dreapta,am fost la constatare la service mecanicul mi-a spus ca este amortizorul! la denivelari sau gropi mai mici bate,poc,poc...planetara este buna nu e de la ea bataie! sa bata amortizoarele asa rau? ce amortizor imi recomandati pe gaz sau ulei? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,eu am avut bataie pe stanga din cauza unui amortizor.Depinde pe ce drumuri mergi.Pe ulei sunt mai moi,confortabile...pe gaz sunt mai tari,cu inclinatie pentru condus mai sportiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles,este recomandat sa schimbi si arcurile cand schimbi amortizorul,sau arcul isi mai face treaba? am gasit amortizoare sachs sau monroe,si arcuri kamoka,kilen sau strarline care dintre astea 3 firme de arcuri sunt mai ok? amortizoare o sa merg pe sachs!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arcuri poti lua KYB, verifica cu atentie arcurile cand schimbi amortizoarele ca s-ar putea sa ai surprize neplacute, arcurile originale vechi de peste 10-14 ani se rup de obicei, mai ales pe spate. Ruginesc intr-un punct si se rupe o spira de jos, sau iti face un sunet ciudat in viraje.

 

Amortizoare poti incerca Kyb, eu am pe masina 4 amortizoare Kyb Excel-G sunt confortabile, si le am de 20 000km, nu sunt curse nu sunt obosite, se comporta ca in prima zi, in general au recenzii bune amortizoarele Kayaba. Din cate am citit, amortizoarele pe gaz sunt mai rigide si tin mai putin in comparatie cu cele de ulei.  Mare atentie de unde cumperi piesele, ca sunt multe chinezarii si piese facute prost.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfat,in general piesele le iau dupa autokarma,amortizoarele tot de la ei ma gandeam sa le iau,imi recomanzi alt magazin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa atatia ani ''arcul nu mai este la prima tinerete''.Exista si arcuri sachs punte spate-996515  punte fata-997811 amortizor fata-315087  amortizor spate-556268

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flaviusmaff

Salutare. Nu stiu daca a mai intalnit cineva o problema asemenatoare, dar ideea este in felul urmator. Pe puntea spate, partea dreapta, am o bataie foarte urata la anumite denivalari/gropi mai pronuntate si atunci cand se ia curba la stanga si masa masinii se inclina pe partea dreapta. Aceasta bataie se simte ca si cum amortizorul bate direct in caroserie. Am suspensie sport, care este destul de joasa. Am zis ca poate sunt amortizoarele de vina, le-am schimbat cu Monroe pentru echipare sport, de asemenea am schimbat si flansele cu unele Sachs, insa nu s-a schimbat nimic. Atunci cand am demontat amortizoarele, in lagarul in se prinde flansa, am gasit urme pe caroserie, ca si cum capul amortizorului ar atinge in tabla, insa nu-mi explic cum se poate intampla asta. Arcurile sunt destul de ferme si nu cred ca sunt problema, ar mai trebui schimbate doar bucsele de pe punte. Daca a mai intalnit cineva problema asta, ar fi binevenita si o alta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La telescoapele sport posibil sa ai "mai mult filet"la tija...capac de plastic mai este peste flansa ? Bucsele se verifica vizua sau ca la dacie cu levierul.

vizua=vizual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flaviusmaff

Capacul de plastic vine bine peste flansa, nu iese tija peste flansa. Prima data am incercat de proba cu un set de saibe asfel incat sa se mareasca distanta dintre caroserie si amortizor si degeaba. Nu stiu daca e problema de la bucsa, pentru ca bataia se aude exact in spate, unde e amortizorul. Nu am vazut la nicio masina ceva asemanator ca si problema. Practic am schimbat amortizoarele degeaba. Probabil ca intr-un final o sa schimb si acele bucse, dar daca nu e nici de acolo, iarasi bifez o cheltuiala inutila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La schimbarea bucselor verifica atent orice poate induce vibratii,zgomote.Poate trebuie si cablul frina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flaviusmaff

Nu e vorba de vibratie, ca pe drum cat de cat normal ruleaza perfect. Cum ai luat o denivelare mai pronuntata zici ca bate cineva cu ciocanul in tabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amortizoarele de fabrica la golf 4 hatchback 1.4 16V sunt pe gaz sau ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe spate

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SsRazvan amortizoarele OEM pe spate la bora la mine au fost pe gas, iar pe fata ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,are cineva montate amortizoare Monroe pe masina ,sint bune ,ma refer si ca rezistenta in timp,nr km ,am gasit cu gaz pe fata ,sint mai bune decat cele pe ulei? Multumesc anticipat

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele pe gaz sunt mai rigide pe cand cele pe ulei sunt mai confortabile . Tu alegi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montate pe masina KIB excel ,parca asa le zice pe ulei si nu au mai mult de 2 ani si deja a inceput sa balanseze botul masinii.Pe spate am al-co pe gaz si dupa un drum pe defileul Dunarii ,ce e drept rupeai masina in doua , m-au lasat .nu stiu ce sa mai cumpar cred ca toate marcile sunt  la fel ,ca rezistenta .Pe mine ma intereseaza mai mult durabilitatea lor in raport cu km parcursi ,nu-mi place sa stau toata ziua sa repar .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei ceva top , pune bilstein B6 , pentru spate amortizatoare  foarte bune kayaba gas a just , din pacate pentru  fata nu se fac pentru golf 4 , ( mentionez ca amortizatoarele kayaba sant la un nivel foarte bun dar sa fie originale produse in japonia )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!