Jump to content

Telescoape / Arcuri


calin13
 Share

Postare recomandată

Si eu am schimbat de curand amortizoarele pe fata,am ales sa merg pe KYB am facut circa 2500 km si pana acum sunt foarte multumit,masina si-a schimbat tinuta de drum,nu se mai balanseaza cum se balansa cu cele oem din 2002 care si-au facut treaba destul,sunt foarte confortabile de aia am ales sa fie pe ulei,lucreza foarte ok cand sunt denivelari sau vreo groapa! sper sa tina macar jumate cat au tinut cele oem,eu unu le recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti care e problema? schimbati amortizoarele, insa trebuie rezolvate toate problemele de suspensie, inclusiv arcuri tasate sau moi care automat scurteaza mult viata amortizoarelor.

 

Eu am schimbat de 30 000km fix toata suspensia si inca se tin ca noi amortizoarele, fata x2 erau facute Spania. spate x2 erau Cehia insa am schimbat tot, inclusiv 4 arcuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord dar se ridica 2cm...1cm s-a ridicat la mine doar din telescoape fata fara arcuri(doar rotite sofer-pasager).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ales gaz,sunt putin mai rigide.Si cele originale tot gaz au fost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, deenman said:

Stiti care e problema? schimbati amortizoarele, insa trebuie rezolvate toate problemele de suspensie, inclusiv arcuri tasate sau moi care automat scurteaza mult viata amortizoarelor.

 

Eu am schimbat de 30 000km fix toata suspensia si inca se tin ca noi amortizoarele, fata x2 erau facute Spania. spate x2 erau Cehia insa am schimbat tot, inclusiv 4 arcuri.

Sau schimbat inclusiv arcurile,era clar ca dupa atatia ani trebuie si ele schimbate! Arcuri tot KYB am luat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spuneti va rog , puteti da ceva pareri  daca pot gasi   amortizatoare spate  sachs performance , sachs advantage , boge turbo gas , sa fie  fabricate in germania ,  nu turcia sau altele ,  stiti ceva magazine de unde se pot lua ,  dintre aceste 3 variante care a-r fi ce-a mai buna , ?   va multumesc mult 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu sachs nu se mai fabrica in germania,si-au inchis fabrica,acum se fac in cehia,oricum numai sunt ce au fost o data,citeste paginile anterioare ca sa mai vorbit pe subiectul asta! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 D-A-N  ,  am inteles , eu am gasit la magazinul al padrino bucuresti , spun ca au amortizator spate , sachs  cu eticheta albastra  ( cred ca este super touring)   , scrie pe amortizator made in germany  ,  pret 173 lei  , eu voiam sachs advantage  sau boge turbo gas , asta daca o sa gasesc made in germany , dar vad ca tu spui ca sachs nu se mai face in germany ,  sant tentat si de kayaba gas a just ( am inteles ca acest model se face in japonia ) dar am putina teama cu rigiditatea lor , stii ceva de ele ? de bilstein b6 am auzit lucruri bune stiu sigur ca se fac in germany dar sant cam scumpe (am primit o oferta de 425 lei bucata ) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am schimbat de curand amortizoarele cu tot cu arcuri,am ales pana la urma Kyb asta dupa multe topic-uri citite si sfaturi primite,am avut de ales intre Kyb si Sachs pana la urma am ales Kyb Premium si arcuri Kyb K-Flex pana acum sunt foarte ok,sunt multumit cum lucreaza,din cate am inteles Sachs nu se mai fac in Germania si-au inchis fabrica de acolo,si se produc in cehia,tot ce se mai gaseste Sachs germany sunt produse mai vechi care nu sau vandut,despre Kyb gas a just am auzit numai cuvinte de lauda,dar intr-adevar sunt putin mai rigide! si da Kyb sunt japoneze dar si ele se fac ori in Spania ori Cehia eu am pe masina Kyb si le recomand sunt multumit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ramane sa aleg intre kayaba  gas a just ( fabricate in japonia) , dar ma tem ca sant cam rigide si sachs super touring ( asta fiind singura varianta de la sachs pe care am gasit-o  made in germany ,   ce spuneti de sachs super touring   ? are cineva experienta cu aceste amortizatoare ? eu voiam sachs advantage sau boge turbo gas dar nu am gasit made in germany  ,  va multumesc mult 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am kayaba fata / spate si sint extrem de rigide.. nu recomand  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna extrem de rigide? nici nu ai spus ce model de kayaba ai, daca ai sau nu ai arcuri sport, si asa  mai departe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

extrem de rigide inseamna ca ma apas pe masina si nu coboara nici un cm :) parca e tank, excel-g, arcuri standard

Modificat de valeriu s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de rigide , sunt rigide.

si eu am pe fata Kayaba de cca 4000 km si cand dau prin gropi, se zguduie si bordul si .... dintii :))

tot excel G am si eu cu versiune confortline la auto.

eu am luat ptr spate tot kayaba, tinand cont de urmatorul aspect: la denivelari ( ondulari de asfalt, minisanturi ) de care sunt pline drumurile patriei, nu mai dau cu botul/burta de pamant, asa cum faceam cu vechile amortizoare care nu erau la final de viata cand le-am schimbat ( intre 55 si 65 % pe tester de suspensie ) si erau Sachs.

asa ca, fiecare alege conform necesitatilor proprii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce vorbiti voi, insa eu cu amortizoare kayaba excel G si arcuri kyb noi nu simt deloc masina rigida, amortizeaza foarte foarte bine fata de cum era cu cele originale. Posibil sa aveti altfel de amortizoare, sau ceva defect la masina (arcuri tasate, arcuri sport, arcuri DCC pe care voi ati pus amortizoare normale).

 

M-am dat cu masina cu suspensie sport, sau cu masina cu toate bucsele powerflex, si aia era ridiga. Totodata am mers acu 5 zile cu un opel astra 2009 break, aia era foarte rigida cu suspensia standard, la gropi facea top top.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

noi sintem multi , tu esti singur :) anyway sint rigide rau si nici pretul nu le avantajaza, bafta all 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci tu vi si arunci cu rahat intr-un produs, fara sa dai argumente, si repeti ca un papagal continuu ca nu-s bune, si pretul nu le avantajeaza? e 150-180 ron 1 amortizor. Faci reclama negativa si asa ceva nu este permis fara argumente, ti-am cerut argumente si nu am primit deci sa-ti fie sterse posturile si penalizat contul!

 

 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Domnilor...as avea rugamintea sa va calmati si in acelasi timp sa nu uitati in ce arie sunteti...

Observ ca v-ati adunat aici toti care aveti amortizoare KYB si tin sa va anunt ca subiectul acestui topic nu este acesta...daca vreti sa vorbiti de kayaba va invit AICI

Vorbim de telescoape/amortizoare , ATENTIE...pe GOLF 4/BORA...si din cate stiu articulatia este diferita de masinile care le vad in semnaturile voastre...asadar...parerile voastre nu sunt 100% valabile...

So...keep calm..;) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci daca kayaba excel g sant cat de cat rigide , cred ca gas a just sant mult mai rigide ,  asa ca o sa le scot din calcul ,  spuneti mai multe de sachs super touring  , nu aveti experiente cu acest tip de amortizatoare ? este singura varianta din gama sachs pe care am gasit-o  made in germany , de asta intreb  cate ceva despre ele , eu vreau pentru puntea spate 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus la un Golf 4 amortizoare fata Kyb Excel G-spate made in Spain fata  made in Cehia.Mie personal imi place suspensia ferma.Senzatia cu aceste amortizoare este ca nu le-as fi schimbat deloc. Este adevarat ca le-am cerut standard.

La masina mea o sa-mi pun Sachs supertouring.Sachs/Boge  este acelasi lucru,diferenta este doar o ''eticheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am  cautat peste tot sachs  sa fie facute in germania ,  dar dintre cele doua variante sachs  advantage  cu eticheta rosie )    si sachs super touring ( cu eticheta albastra )  , doar sachs super touring am  gasit  la un magazin  , scrie pe ele made in germany ,   sachs advantage  ( cu eticheta rosie ) nu am gasit  niciunde  sa fie facute in germania ,   cred ca sachs super touring  se mai gasesc made in germani la cei care mai au pe stock ,   mai veniti va rog cu pareri despre aceste sachs super touring , cum se comporta , cat de dure sant ,  ce comfort dau  aceste amortizatoare 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca amortizoarele sunt ferme nu e un dezavantaj,mai ales pe viraje iar daca scrie ca sunt facute in Germania si au acelasi pret nu cred sa fie mult mai bune.Macar astea pe care scrie Cehia sunt cinstite ,au avut pret fara concurenta si se comporta foarte bine,tocmai am facut 7-800 km cu 5 persoane,bagaje,drumuri mai bune sau mai proaste si pot sa spun ca isi fac treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper ca este ok sa postez aici problema mea ....

 am schimbat flansele, rulmentii sarcina si amortizoarele pe fata de cca 4000 km.

azi am constatat ca, cauciucul de la flansele mele este fffffoarte moale ( elastic ).

flansele sunt SWAG , cehia ( scria pe ele ). asa trebuie sa fie ? ca parca cele originale pe care le-am dat jos si aruncat ( ca un fraier...) erau mai rigide decat astea.

astea noi, daca impingi mai cu forta in ele cu degetul, cauciucul cedeaza.

daca cineva stie sa-mi dea un raspuns obiectiv, il rog frumos sa-mi spuna ca am bagat o gramada de bani in astea si macar daca sunt proaste, sa le schimb pana nu-mi strica si amortizoarele.

multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca le ai montate si nu simti zgomote suspecte las-o asa.Cele vechi e normal sa fie mai tari de cind stau acolo,cald/rece,etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!