Jump to content

Cutie De Viteze


bogdangolf
 Share

Postare recomandată

La luminile de marsh-ariere problema este sonda de marsh-ariere.De fapt ea este un contact si s-a dus.Trebuie inlocuita.

Orificiile din poza http://vwforum.ro/index.php?act=at...st&id=60562 sunt de completare/umplere respectiv golire.Cel notat cu negru este cel de completat, iar cel cu rosu de golit.Pagina din manual http://vwforum.ro/index.php?act=at...st&id=91465

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest ghicicine

Sustin ce a spus V@sy.Am schimbat acel contact si s-a rezolvat problema.Daca vrei sa te convingi ca e din contacte buba si nu din fire intrerupte/care nu fac bine contact, poti incerca sa le pui in scurt sa vezi daca se aprind luminile.Si cu un tester poti proba pe bornele acelui senzor/contact dupa ce il demontezi, daca atunci cand apesi bumbicul, se inchide circuitul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut la mine a fost o problema similara (tot 1,6 '94) dupa schimb de ulei la servis sarea din a 5-a, dar am completat uleiul si acum merge perfect :D uitate la pagina 5-a postul nr 97 cati ulei trebuie la masina ta :D

SALUT...MERCI MULT AM SA INCEC ZILELE ASTEA...TOCMAI MI-AM LUAT CONCEDIU CA SA AM TIMP DE "BEBELUSUL" MEU....TOATE CELE BUNE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! am o problema grava la cutia de viteze(caraie ceva in diferential)am demontat-o si as vrea s-o schimb.Ma poate ajuta cineva cu informatii,masina este golf3 1,9 SDI an fabricatie 1997 cod mot.AEY mentionez si seria caroseriei WVWZZZ1HZWK183601 poate ma ajuta vre-un cunascator cu detalii, ce alte modele de vw au tipul meu de cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la un motor 1,8 AAM 50 kw din 94' unde se verifica nivelul uleiului din cutie?o poza ar fi extraordinara.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul pentru cutia de viteze se poate completa prin parea stanga a masinii.La roata din stanga fata este un imbus cu cap de 17(parca), se desface si se completeaza cu ulei pana la nivel(pana curge jos)

salut ca si cum a scris v@sy, (la mine cod cutie cnu) se completeaza la roata stanga fata, pun si o poza sageata rosie arata aprox la mine unde trebuie completata, surubu nu ve vede in poza e pe celalta parte :ceuameni:

cutier.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu gasesc acel surub cu cap de imbus de 17 unde se verifica nivelul uleiului in cutie....cine ma poate ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut ca si cum a scris v@sy, (la mine cod cutie cnu) se completeaza la roata stanga fata, pun si o poza sageata rosie arata aprox la mine unde trebuie completata, surubu nu ve vede in poza e pe celalta parte :D

cutier.jpg

Salut!

Am si eu o problema cu cutia are un zgomot in grup . Suspendata cu ea pe liber invirtesc de o roata se invirte si cealalta daca o opresc se opreste cealata dar merge cam greu . Mecanicul nu prea are timp acum de ea dar zice ca ar fi rulmentii din grup .Cutia ar fi ca cea din figura 2 ar nu stiu tipul. Masina este un Golf 3 1.4 ABD 66HP cu electromotorul in spate. merita sa o desfac sau sa cumpar una SH ?Sau alte sugestii.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,am si eu probleme cu intratul in vitez 1,trebuie sa apas pe maneta exact ca la marsarier,in celelalte intra perfect,oare de lac sa fie problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma cam necajeste cutia de vitze:

Cateodata intra greu in a-I-a, trebuie sa trag tare de maneta sau sa baga a-II-a si apoi a-I-a. Dar ca sa desfaci cutia si sa iti bagi nasul in ea e destul de complicat si costisitor.

O cutie sh de 1.8 cat ajunge la dezmembrari? Schimbatul cutiei se poate face in fata blocului cu mecanici de Dacie? sau trebuie ceva atelier mai specializat.

Oare sa aiba legatura cu uleiul din cutie?

Modificat de golf_bacau
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

@nicnec

cam aceeasi problema o am si eu. adica, cand plec de pe loc, se aude ca si cum un fier il rupe pe celalalt, si parca scapa niste dinti. planetare bune, articulatie noua (capete de bara, bucse, pivoti), si un mecanic mi-a zis k 95% este din cutie. si la fel ca la tine, nu se mai invarte o roata suspendata, cum este normal. a mai patit cineva chestia asta? masina mea este 1,6 cmc 75 cp, din '93.

si o alta intrebare, se potriveste o cutie de 1.8, sau una de diesel?

aveti idee de niste preturi?

la cutia mea, la 3000 rpm aveam cam 120km/h. exista vreo alta cutie de viteze, care la 3000 rpm sa aiba viteza mai mare?

va multumesc anticipat pt ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia de 1.8 90 cp la 3000 ture are 100km/h.

O cutie sh ajunge cam ~ 100 euro.Depinde de la cine o iei si in ce stare...

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la cutia mea, la 3000 rpm aveam cam 120km/h. exista vreo alta cutie de viteze, care la 3000 rpm sa aiba viteza mai mare?

Esti sigur? 3000 rpm la 120 km/h???

Oricum cutiile la 1.6 75 de cai sunt cam defectuoase. Cutia de la 1.8 nu-ti vine ca prindere. Dar cred ca-ti vine de la 1.4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci ar cam trebui sa raman la cutia mea, de 1.6 ABU. iti multumesc BYZ

alte pareri?

daca sunt stresant, va rog sa-mi spuneti.

iubesc masina asta, si ma roade ca s-a stricat, si m-a cam lovit si criza.

va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cutiile de 1.8(90cp) cam tin motorul in turatii, sunt cutii scurte.Cele de la 1.6 sunt cutii mai lungi.Am un prieten cu motor ABU si el are in a5a la 2000 80-80 si unpic, iar eu in a5a la 2000 am 70.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe bune, la 3000 rpm, am cam 120 km/h. cutia de 1.4 este asemanatoare ca a mea? ma refer la rapoarte, viteza la 3000 rpm. dar una de diesel, ar merge? caci, din cate stiu eu, dieselul are rapoarte lungi.

si pe la ce preturi se invart cutiile?

ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema:imi curge uleiul din cutie pe la selectorul de viteze.Se poate repara?ma gandesc ca este o bucsa pe acolo sau vreun semering.Poate ma ajuta si pe mine cineva cu o schema.

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare baieti! am si eu o mica problema cu masina, si cred ca provine de la cutie, cand o las pe liber, se aude un sunet gen pac pac de la cutie, si cand apas ambrejul nu se mai aude, nu stiu daca provine de la rulmentul de presiune(mecanicul mi-a zis ca nu). am 1.6 abu. la voi s-a mai intamplat asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@hunior

cand pleci mai brusc de pe loc, se mai aude?adik un sunet cum ar scapa niste dinti de la vreo roata dintata.eu, unul, asa am problema

cred ca ma voi apuca zilele astea sa o dau jos si sa o demontez, sa vad ce are. voi reveni cu noutati.

intrebare: preturi, ceva, stie cineva ceva?

va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se aude nimic cand plec de pe loc, doar daca fortez un pic(schimb vitezele la turatii mai mari) atunci tacanitul se va aude si mai tare:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare baieti! am si eu o mica problema cu masina, si cred ca provine de la cutie, cand o las pe liber, se aude un sunet gen pac pac de la cutie, si cand apas ambrejul nu se mai aude, nu stiu daca provine de la rulmentul de presiune(mecanicul mi-a zis ca nu). am 1.6 abu. la voi s-a mai intamplat asa ceva?

salut, sunet aprox la fel si la mine + a sarit din viteza a 5-a, ambele probleme rezolvate dupa ce am schimbat uleiul din cutie :D la postul #97 http://vwforum.ro/index.php?showto...23885&st=80, uita-te cat ulei trebuie la tine, daca e abu si cutia cnu atunci 3,1L ca si la mine ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am o problema destul de grava la masina, cea din semnatura, a inceput sa-mi sara din treptele de viteze si se intampla asa in orice treapta in mers, cred ca s-a intamplat ceva la nivelul cutiei de viteze si se mai aude tot in mers un suierat ascutit ca si cum ar freca metal pe metal cand accelerez sau e in frana de motor dar cand calc ambreiaju zgomotul dispare. Are cineva idee ce s-a intamplat cu cutia mea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zgomotu vine de la rulement de presiune...iar daca sare din viteza insemana ca ai probeleme la dispozitivul de fixare a treptelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau e posibil sa nu mai ai destul ulei in cutie.Verifica nivelul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine a schimbat vreo cutie de viteze la 1.6 75 cp ABU?

ceva preturi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!