Jump to content

Cutie De Viteze


bogdangolf
 Share

Postare recomandată

Multumesc mult de informatie , cel de la Curtea de Arges a vandut-o sambata; plec astazi spre Bacau (scuze pentru off topic)

Modificat de TOPY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru motor AFN, unde pot afla ce cod cutie am ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe stickerul din portbagaj.

post-31559-1240815864_thumb.jpg

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut, am un golf 3 1.9tdi an 95 si am probleme la cutia de viteze, daca se poate sa ma ajutati

cand bag in marsarier imi intra in treapta 1-a , cand bag in treapta 1-a imi intra in treapta 3-a, iar cand bag in treapta a 2-a imi intra in a 4-a, nu stiu ce poate sa aibe, mentionez faptul de acum o luna a inceput sa faca figuri, in senusl k intra mai greu in treapta 1-a

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare am o intrebare eu am un golf cu motor de 1.4 si am probleme la cutia de viteze pot sa o schimb cu una care provine de pe un golf cu motor mai mare? Si mai am o intrebare pt cei care au golf cu motor de 1.4:Cate trepte are cutia de viteze a lor?(a mea are 4)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe motor de 1.4 este cutie si cu 4 rapoarte si cu 5 rapoarte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

am si eu o problema. am un vento din '92. de ceva vreme aud un zgomot ciudat. din treapta a doua incepe sa se auda si cu cat viteza creste, acest sunet devine din ce in ce mai ascutit pana nu il mai disting. stie cineva ce poate fi?

cand bag in treapta a patra intra putin fortat. foarte putin. fata de cum o stiam eu intra cu un click.

o alta problema, as vrea sa imi explice si mie un mecanic sau un posesor de vento pe unde se verifica nivelul uleiului din cutia de viteze si cum se completeaza.

multumesc anticipat

Modificat de iuliusvlad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

klaudiu9, nu cred ca e vb d eo defectiune in cutia de viteze.

te sfatuiesc sa verifici ansamblul de la manera si pana la cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare am o intrebare.Cam cat ar costa o cutie pt masina mea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema la cutie,e asa de cand am cumparat-o. Cand merg in marche-arriere se aude un pocanit ritmic,doar cand dau cu spatele,restul vitezelor mergand brici. Nu merge cu smucituri sau altceva..merge normal doar ca se aude sunetul acela. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe stickerul din portbagaj.

post-31559-1240815864_thumb.jpg

OK, dar la mine nu mai exista acel sticker. Cum pot afla codul cutiei ?

salut, am un golf 3 1.9tdi an 95 si am probleme la cutia de viteze, daca se poate sa ma ajutati

cand bag in marsarier imi intra in treapta 1-a , cand bag in treapta 1-a imi intra in treapta 3-a, iar cand bag in treapta a 2-a imi intra in a 4-a, nu stiu ce poate sa aibe, mentionez faptul de acum o luna a inceput sa faca figuri, in senusl k intra mai greu in treapta 1-a

99% timoneria.

deschide capota si verifica piulitele alea p acolo...inainte sa mergi la service (am patit exact la fel si era o piulita slaba - s-a rezolvat totul in 30sec)

Modificat de mihuz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!Am si eu o mare curiozitate si problema in acelasi timp...Venind dinspre ramnicu sarat spre buzau am zis sa testez putin golfuletul meu!Ajung aproape de 170 de km/ora(top speed-ul)dup[a care decelerez incercand sa schimb in viteza a 4, dar spre surprinderea mea nu vroia sa intre,,,,acelasi lucru cu a 1,a 2, a 3, a 4 viteza.Trag masina pe dreapta si pun in functiune urechea..dinspre cutie se auzeau niste zgomote tare ciudate(o scartiala puternica), in momentul in care incercam sa bag in viteza!dupa 10 min de stat incepe sa intre cand intr-a 4 cand intr-a 2 samd...nu puteam lega vitezele.am continuat deplasarea doar in viteza a 4 si spre bucuria mea dupa vreo 30 de km de mers lejer(70-80)si-a revenit(in sensul ca puteam schimba vitezele iar zgomotele se auzeau foarte slab).Am sunat un mecanic si mi-a spus ca s-a incins uleiul in cutie si de aceea s-a blocat!Uleiul folosit este castrol!Masina este un g3 1.6 75 de cp, motor abu,11.1994.AStept si eu un raspuns de la cei care stiu ce ar ptea avea masina.Mentionez ca folosesc masina constant de atunci

Atentie cu acest tip de cutie ; sunt defectuoase, tocmai am schimbat-o (cineva de la dezmembrari mi-a spus ca ar vinde 10 buc odata daca ar avea , si nu este doar parerea unuia )- in consecinta : las-o mai usor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aceiasi problema ca si tine klaudiu9 ...numai ca mie in orice viteza bag tot a 3-a si a 4-a im intra...tu cum ai reusit sa o rezolvi???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit care era problema...un plastic rupt care face legatura intre maneta si cutia de viteze...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna, ieri am primit de la un prieten care lucreaza la service auto cateva informatii despre uleiul pt cutii de viteze:

- cod cutie APY, CED: 2,2 litri de ulei

- -//- CCK, CLH, CEC, CHX, CWR, CNU, CWM, CKR: 3,1 litri

- -//- DFW, 4T, CHC, DFP, CHD, AHT, ATH, DFQ, CHE, AMC, DFN, CHB, APW, CDJ: 1,9 litri

- -//- ASD, CCM, CHN: 2 litri

- -//- CDA, CGN: 2,2 litri

la mine dupa schimbul de ulei la service s-a auzit un zgomot de la cutie si a sarit din a 5-a, dar dupa ce am schimbat eu uleiul, a disparut zgomotul, viteza 5-a testez curand (la service au pus numa 1,9 litri si la mine dupa aceste informatii trebuie 3,1 ..... service...... :D )

Dupa testdrive nu mai sare din viteza 5-a deci se pare ca problema a fost uleiul din cutie (in loc de 3.1 a fost doar 1,9) ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am o problema la un golf 3 1.6 abu 75 de cai, am spart cutia de viteze si acum caut una de schimb..... si am gasit una de 1.6 td si una de 1.6 75 cai golf 2 .... aveti idee care se potriveste ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Are idee cineva daca se poate completa uleiul la cutia de viteze la un motor 1.9 d fara a se ridica pe cric ,exista vre-un locas pe undeva prin spatale la cablul de ambreiaj ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am o problema la un golf 3 1.6 abu 75 de cai, am spart cutia de viteze si acum caut una de schimb..... si am gasit una de 1.6 td si una de 1.6 75 cai golf 2 .... aveti idee care se potriveste ?

:blah_: NICI UNA......

Salut. Are idee cineva daca se poate completa uleiul la cutia de viteze la un motor 1.9 d fara a se ridica pe cric ,exista vre-un locas pe undeva prin spatale la cablul de ambreiaj ?

Se poate complecta pe la cablu de km. se scoate cu grija si se complecteaza pana la nivelul busonului de umplere care este pe lateral dreapta. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am patit un lucru cam ciudat,spun eu, am alergat putiin golfuletzu(180-190) si cand am ridicat capota am observat ca, cutia de viteze mi-a aruncat ulei pe la un dopulet care se afla in partea superioara langa cablul de ambreiaj. Din ce cauza ? Astept un raspuns ca sa stiu ce am de facut. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) NICI UNA......

Se poate complecta pe la cablu de km. se scoate cu grija si se complecteaza pana la nivelul busonului de umplere care este pe lateral dreapta. :)

Ok... thx for the info dar pot sa-l scot pur si simplu fara sa dereglez nimic pe acolo ?....si daca da cum vad cat ulei sa completez mai exact? adica unde mai exact e situat busonul asta de umplere pe lateral dreapta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul pentru cutia de viteze se poate completa prin parea stanga a masinii.La roata din stanga fata este un imbus cu cap de 17(parca), se desface si se completeaza cu ulei pana la nivel(pana curge jos)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok... thx for the info dar pot sa-l scot pur si simplu fara sa dereglez nimic pe acolo ?....si daca da cum vad cat ulei sa completez mai exact? adica unde mai exact e situat busonul asta de umplere pe lateral dreapta...

Nu dereglezi nimic,cand scoti cablu/senzor km,la o palma spre dreapta spre planetara o sa vezi busonul de umplere,nivelul uleiului din cutie trebuie sa fie pe linie cu busonul de umplere. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ulei pentru cutia de viteze folositi? Eventual ce ar fi mai idicat lundu-se in calcul anii ei de functionare. Daca nu este acelasi tip de ulei.. cauzeaza intre-un fel?! Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma simt nevoit si eu sa ma alatur voua.A incercat un mecanic sa desfaca dar acel surub insa s-a dat batut spunandu-mi ca a dat peste cap surubul si din inbus de 17 a rezultat u n cerc in care indiferent ce ai pune se invarte in gol.Ce solutii ar fi sa vad daca mai am ulei in cutie ,caci de un timp merge mai greu si imi agata schimbatorul,in special in a 3-a(cand ii dau a doua si apoi schimb in a treia 70%din cazuri imi intra in a 5-a)

Se poate face un alt orificiu filetat prin care sa verific nivelul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!