Jump to content

Budapesta


leo_cumeteo1
 Share

Postare recomandată

da de paste nu mergeti? ca daca merg doar eu ma plictisesc pe drum

poate postati si poze cu ce vizitati, e prima data cind merg in budapesta :D am tras mai mult cu sud-estul

Modificat de leo_cumeteo1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salut, maine plec la Budapesta pt. 3 zile

Orasul l-am vizitat anul trecut , insa, cine stie, ziceti-mi si mie de pe unde sa fac niste cumparaturi ceva, mai ieftin,

adica o zona comerciala...ceva...orice...

PS: sper sa am un feedback pana maine la pranz :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru haine iti recomand outlet-urile din Torokbalint si Biatorbagy. Sunt la preturi bune, chiar mai bune ca cel din Parndorf.

http://www.premieroutletscenter.hu/

http://www.gloutlet.hu/

In zona asta o sa gasesti si multe alte complexe precum Auchan, Cora etc.

Distractie placuta sa ai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri m-am intors din Budapesta, am stat citeva zile in interes de serviciu. Cazare la Ibis Hotel, super OK.

http://www.accorhotels.com/accorhotels/fic...otel.shtml#prix

Sa vizitezi WestEnd City Center, cel mai mare mall din Europa centrala si de Est, adresa V

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Plec si eu in Budapesta peste 3 zile. Imi recomanda si mie cineva un hotel bun si ieftin cat mai in centru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plec si eu in Budapesta peste 3 zile. Imi recomanda si mie cineva un hotel bun si ieftin cat mai in centru?

eu plec Joi dimineatza la Parndorf si la Viena (cred) :rolleyes: O sa-mi zica un coleg un hotel cu garaj pe langa Gara Keleti si il postez aici dar abia maine seara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Merci mult ;)

Omu' a zis ca a stat la PENSIUNEA BAROSS (pe Baross Ut.), de langa Gara Keleti, au parcare inchisa, pazita-nu poti sa intri fara bilet de la hotel.Si hotelul e curat, 3 stele.A fost cu un Passat , baiatul e din Constanta.

Eu plec maine dar ma duc la PARNDORF SI O SA STAU O NOAPTE LA PAPRIKA, UNA LA VIENA SI PE URMA MAI VEDEM...

Modificat de sanddy1964
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact de parcare ma temeam...am auzit multe povesti cu masini furate direct din parcarea hotelurilor. Am sa ma interesez la Baross.

Merci mult si drum bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

Ma ajuta cineva cu o cazare decenta in Ungaria? Venim de pe M7 si intram spre M3. Cazarea va fi pentru o noapte, 2 adulti si 2 copii, as prefera in acest caz zona Budapestei. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

safari hunter

Adler apartments, 1075 Budapesta, Kazinczy utca 9/ Doorbell 56

Am stat acolo si voi mai trece si in acest an. Curat, elegant si parcare gratuita .

http://www.booking.com/hotel/hu/adler-apartments.ro.html?aid=376393;label=postbooking_confemail;sid=bd6a7d71516f973656047922696b7531;dcid=1;ucfs=1;srfid=57685a1c531d8dd6633916005e2cb6c75765f11cX1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare,

 

Reinviu acest topic, pentru ca vreau sa merg luna viitoare vreo 3 - 4 zile la Budapesta. Puteti sa-mi recomandati o pensiune curata si la pret decent, cu parcare pt masina si acces facil la statiile pentru mijloacele de transport in comun? Nu ma deranjeaza daca fac maxim 30 min cu mijloacele de transport pana in centru, doar sa fie intr-o zona safe. Merci.

Modificat de Laurentiu M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tinand cont de stadiul actual al autostrazilor catre ungaria, cat as face cu masina pana la budapesta - plecare din bucuresti (mers alert, fara opriri)?

Merci

Modificat de YEP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi aspect ma intereseaza si pe mine. Eu la dus voi face din bucati sa vad cum e drumul, iar la intors probabil dintr-o bucata.

 

Calculand de unde incepe autostrada de langa timisoara pana in budapesta ar veni 3 ore. Fiind autostrada e destul de clar regimul de viteza, calculand si punctul de frontiera.

In total se pot scoate sub 10 ore, chiar spre 9 ore jumate la mers alert, parerea mea. Marea necunoscuta ramane valea oltului insa.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mers alert fara opriri  Arad - Bucuresti aproximativ 6 ore, 6 ore 30. 20150619_221509.jpg Am mers safe, si pt carnet si pentru alti participanti la trafic, fara depasiri idioate,

 

Recomand ruta Bucuresti - Sibiu - Arad, e mai scurta ca si varianta prin Sud si mai rapida, cu tot cu Valea Oltului..

 

In weekend, am fost la Hungaroring, care e in Nord Estul orasului si din Arad pana la circuit (280 km), cu aglomeratia aferenta de acolo, am facut 2 ore 30 minute.  Am fost deja de 4 ori prin noul punct de frontiera de pe autostrada si niciodata nu am stat mai mult de 10 min. Trebuie doar avuta in vedere vignieta, care daca urci pe autostrada, trebuie sa cobori la Mako pentru a-ti cumpara..

Pana acolo se poate circula si fara vignieta. Recomand cumpararea ei din Romania, de la MOL si scapi de emotii pe autostrada. Si la unguri poti merge linistit cu 142-145 kmh pe bord si nu au treaba cu tine..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm cele spuse de Bebee. Din Bucuresti pana in Nadlac, cam 6,5 ore. De aici, inca 3 ore pana la Budapesta. Dar am plecat din Bucuresti la 6 dimineata, intr-o zi de sambata. Asa plec mereu, iar traficul este mult mai lejer decat in timpul saptamanii sau daca plecati mai tarziu.

 

Valea Oltului este ok, eu nu am avut nici o problema cu drumul. Mai sunt ceva denivelari pe cateva poduri, dar se merge brici chiar si cu suspensie sport si roti pe 17".

 

@Ego, daca ai mai condus pana la Arad, nu are rost sa faci drumul din bucati. O data ajuns la Arad, drumul s-a terminat :) intri pe autostrada si stai cuminte, ascultand muzica. De cand s-a deschis portiunea Sibiu-Deva iar acum Arad-Mako, drumul a devenit mult mai usor. Inainte ajungeam destul de obosit la destinatie (de obicei Viena), dar vara asta mi s-a parut o imbunatatire foarte mare.

Mie cea mai grea portiune mi se pare dupa Deva, parca nu se mai termina drumul Deva-Arad.

 

Vinieta de Ungaria am luat de la Mol de data asta si bine am facut. Scapi de batai de cap si este mai ieftina decat luat direct de la granita.

Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As face la dus din doua bucati ca sa ajung pe la 10 in Budapesta si avut timp de vizitat pe acolo fara sa fiu obosit. Plus la dus cateva ore plimbat prin TM nu strica.

Eu voi pleca duminica ca sa fiu sigur ca nu va fi aglomerat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treci linistit peste plimbarea prin Timisoara, nu e chiar atat de interesant orasul, il poti face eventual la intoarcere. In schimb Budapesta chiar merita, mai ales ca acum poti ajunge intr-o singura zi din Bucuresti.

O sa fie si mai ok cand se mai inaugureaza cele doua bucati de autostrada noi, mai economisim 30 de minute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Intrebare (poate stupida, dar sunt in totala necunostinta de cauza): Vinieta de Ungaria poti sa o iei de la orice Mol din Romania sau doar pe la granita? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!