Jump to content

Pleoape Faruri


georgearad
 Share

Postare recomandată

Salut,

Eu am lipit niste pleoape din fibra pe faruri de sticla cu silicon transparent si a tinut 2 ani, pana cand am vandut masina(am mai spus undeva chestia asta :Driver: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mirceaking

    8

  • Auras

    5

  • Circoloco

    5

  • dsf

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu le-am lipit cu silicon cam de un an de zil si nu am avut nicio problema cu ele, iar acum am cumparat niste faruri tuning si am deslipit pleoapele dupa cele vechi fara nicio problema si le-am lipit pe farurile noi evident tot cu silicon transparent, sunt foarte multumit de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@dsf ce silicon ai folosit (firma)? maine ma duc sa imi las si eu pleoapele la vopsit si nu stiu ce sa fac: in portbagaj am o rola de banda dublu adeziva Bison. La dezlipirea de pe farurile vechi au ramas urme de silicon care nu ai putut sa le indepartezi? Intr-un cuvat... la dezlipire dauneaza cu ceva farurului pe care au fost montate? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand banda dublu adeziva, + curatare temeinica a farurilor inainte de lipire. Asa le am eu, nu s-au desprins, am trantit capota si nu s-au spart nici farurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dsf ce silicon ai folosit

La dezlipirea de pe farurile vechi au ramas urme de silicon care nu ai putut sa le indepartezi?

am folosit un silicon no name unul oarecare ieftinache.

urme raman pe far dar se ia cu un prosop uscat le freci cu grije si siliconul o sa se jupoaie nu o sa ramana urme pe far numai ca-ti trebuie timp si rabdare.

spor la lucru.

PS sa folosesti silicon si cei la service-urile de tuning tot silicon folosesc, bine unul negru special de asa ceva, banda dublu adeziv nu stiu cum se comporta in timp si la viteze mari pe autostrazi, in plus banda adeziva de la soare o sa lase urme pe sticla geamului pe care nu o sa le mai scoti niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin iarasi cu pleoapele mele :). Am intrebat 2 vopsitorii pana acum cat ma costa vopsirea pleoapelor de bora si am primit acelasi raspuns: 2mil! Sincer mi se pare cam mult pt 2 bucati de fibra... mai pun inca putin si imi fac badboy :). Spuneti-mi si mie un pret cat v-a costat pe voi vopsirea si daca imi recomandati un vopsitor din bucuresti sau constanta sa practice niste preturi mai decente. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acelasi raspuns: 2mil!

eu am fost la un magazin de vopseluri, am comandat 100 gr vopsea culoarea masinii facuta pe calculator si a costat 35 lei dupa care te duci la un service care are vopsitorie si te intelegi si tu cu omu de acolo ii dai probail 50 lei cel mult pentru manopera. oricum nu iti trebuie o vopsitorie super desteapta pentru ca suprafata de vopsire este foarte mica si nu are cum sa-ti dea gres.

la un calcul simplu ajugi cam la 85-90 lei maxim, pana la 200 lei este o diferenta foarte mare, e japca pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in iasi sunt cateva magazine unde fac sprayuri cu vopsea dupa cod... trebuie sa fie si in bucuresti mai mult ca sigur... le poti vopsi singur... daca nu mai incearca pe la service-uri. cel mai bine ar fi sa ajungi direct la vopsitor ... oricum 200 Ron e mult prea mult ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin iarasi cu pleoapele mele :rolleyes:. Am intrebat 2 vopsitorii pana acum cat ma costa vopsirea pleoapelor de bora si am primit acelasi raspuns: 2mil! Sincer mi se pare cam mult pt 2 bucati de fibra... mai pun inca putin si imi fac badboy :P. Spuneti-mi si mie un pret cat v-a costat pe voi vopsirea si daca imi recomandati un vopsitor din bucuresti sau constanta sa practice niste preturi mai decente. Multumesc!

Sal!

Varmiu e vopsitor, are service cu cuptor in Brgadiru - la 10 km de buc.

Vb eu cu el si o sa-ti ia putin, 50-70 Ron maxin, depinde si de culoare- daca e perlata cumva!

Vino joi la intalnirea de la polivalenta sa vb !

Salutari !

Ps : are calculator sa-ti faca vopseaua dupa cod !

OK

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mrs10Gbr joia asta nu pot ajunge k plec la Constanta chiar joi seara:D O sa ma interesez si acolo poate dau de un vopsitor ca pt 2 petice de pleoape cat sa-mi ceara. N-or cere toti 2 mil :D. Azi am sunat tot la un service care are si vopsitorie si omu imi zice ca el nu face 100g pt pleoapele mele :icon_thumright:. Vopseaua este gri metal neperlat (clasicul gri). Daca nu o rezolv in Constanta te contactez pe PM Mrs. Multumesc tuturor pentru raspunsuri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut, de unde pot cumpara si eu un set de pleoape pt Golf 5 ? si la ce pretz le pot gasii ? ms mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intra pe rubrica "anunturi online" - "vanzari" - "piese tuning" si o sa gasesti garantat ceea ce cauti.

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit unele frumoase si la pret bun la bmw-shop.ro ( sa nu se interpreze a reclama )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Tocmai am achizitionat un set de pleoape din plastic pentru broscuta mea. Nu au venit insa si cu kit de montare. Citind topicul, am inteles ca cele mai bune variante ar fi banda dublu adeziva sau siliconul transparent.

Pleoapele se vor lipi direct de far, nu vine capota peste ele si de aceea trebuie lipite foarte bine.

Ce solutie imi recomandati? (atasez si o poza cu broscuta ca sa intelegeti mai bine la ce ma refer - p.s.: numarul de inmatriculare actual nu este cel din poza :blink: )

post-42983-1236689258_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu silicon am pus eu, la masina mea, dar trebuie sa alegi un silicon care sa reziste la temperaturi mari, pt ca becurile incalzesc foarte piternic sticla pe care lipesti pleoapele si , daca adezivul nu rezista la temperaturi ridicate, se usuca si se desprinde de pe far...am patit-o de cateva ori... cere la un magazin de bricolaj sau ceva de genu' adeziv care sa reziste la temperaturi ridicate. (in mod normal pleoapele trebuie sa vina in Kit cu acest adeziv....nu stiu cum de nu ai in cutie si adezivul)

Cu banda dublu adeziva nu am incercat, asa ca nu stiu ce sa zic...

Spor la instalat pleoapele!

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa caut un astfel de adeziv rezistent la temperaturi mari, mai ales ca am si xenon instalat pe faruri. am inteles ca cele de la Bizon ar fi bune...

Multumesc pentru sfat, revin cu poze dupa ce montez pleoapele :)

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am citit pe topic ca multi dintre forumisti au avut sau au probleme cu pleoapele, care li se dezlipesc. io am puse pleoape (din fibra de sticla) din 2006 si nu am avut nici o problema cu ele, au fost lipite cu ceva silicon negru. http://img520.imageshack.us/my.php?image=dscf7647.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am o intrebare. cred ca este stupida dar eu intreb. am VW Lupo si vreau pleoape ca la Beetle. exista asa ceva? sau ce poate face la comanda? sau macar ceva de genul.....multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io zic ca se vede mai prost cu pleoape. Acopera partea de sus din far

E logic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat si eu un set de pleoape de fibra insa nu stiu unde sa le vopsesc. Stie cineva un atelier care iti face doar 50-100gr si care iti si vopseste?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io zic ca se vede mai prost cu pleoape. Acopera partea de sus din far. E logic

Nu intotdeauna ce e logic e si adevarat..... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare im spune si mie careva daca a vazut montate aceste pleoape pe vreo bora si cum ar arata aici

:vaidecapulmeu:

Modificat de Todo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Eu am avut pleoape pe masina, si nu am observat diminuarea luminii deloc, ele sunt gandite sa nu diminueze lumina. Presupun ca nu isi lua nimeni daca diminuau din lumina. Din pacate o pleoapa s-a spart cand mi-a lovit cineva masina, si nu am apucat sa iau altele.

PS: Sorry de offtopic :)

Modificat de micnea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io zic ca se vede mai prost cu pleoape. Acopera partea de sus din far

E logic

Logica ta e total gresita. Luminozitatea farului e afectata doar daca pleoapa ajunge pana la fascicolul de lumina. Mai exact, poti sa vezi unde e acest fascicol cand ai mers pe ploaie si sunt murdare farurile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

De curand mi-am schimbat farurile si am vrut sa imi dezlipesc pleoapele vechi de pe faruri si sa le montez pe astea noi.Problema e ca am tras prea tare de una si s-a rupt:(.Pleoapele sunt din plastic.

Cum as putea sa rezolv problema?

Cu respect,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!