Jump to content

Pleoape Faruri


georgearad
 Share

Postare recomandată

care si`au montat ploapele au observat o diferenta la lumina farurilor? se vede mai prost?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mirceaking

    8

  • Auras

    5

  • Circoloco

    5

  • dsf

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

ce treaba au pleoapele cu lumina farurilor ca oricum vin mult deasupra oglinzilor farurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce treaba au pleoapele cu lumina farurilor ca oricum vin mult deasupra oglinzilor farurilor.

atata timp cat iti acopera o parte din far, inseamna ca are ceva treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pleoapele Kamei vin cu un certificat emis de TUV Rheinland care atesta faptul ca pleoapele nu modifica cu nimic caracteristicile farului sau fasciculul luminos. In general elementele de tuning fabricate de producatori cu renume au astfel de certificari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca deja exagerati daca ati ajuns sa intrebati daca pui pleoape cat pierzi din luminozitate. Doar daca pui pleoape de juma de far sa pierzi. Altfel nu au nici o treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este nici o diferenta, 100%!

P.S. Se muta la Tuning.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu aveam aceiasi nelamurire.Le-am montat , si am constatat ca nu afecteaza absolut deloc, lumina bate la fel in partea de sus, fascicolul nu este afectat deloc , are aceiasi "forma". Ale mele sunt comandate, sunt din fibra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca tot vorbim de pleoape, am si eu o alta intrebare. Daca pleoapele nu au sistem de prindere, cu ce se pot lipi? Precizez ca ele mele sunt din plastic, si le-am lipit cu banda dublu adeziva , capota masinii inchizandu-se apoi peste ele . Pareau a fi bine fixate dar mi-au zburat la viteza mare( a trebuit sa opresc si sa le caut pe marginea drumului)

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Majoritatea pleoapelor de firma vin cu propriul tub de adeziv, insa se recomanda siliconul sanitar pentru a le putea dezlipi ulterior de pe far daca este nevoie (schimbare far etc). Siliconul sanitar transparent works just fine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut mai demult niste pleoape de O1 la Augsburg care, din cate imi aduc eu aminte, aveau un sistem de prindere cu suruburi deasupra farului, nu se lipeau. Ma gandesc ca un astfel de sistem rezista mai bine si se pot demonta mult mai usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Daca tot vorbim de pleoape, am si eu o alta intrebare. Daca pleoapele nu au sistem de prindere, cu ce se pot lipi? Precizez ca ele mele sunt din plastic, si le-am lipit cu banda dublu adeziva , capota masinii inchizandu-se apoi peste ele . Pareau a fi bine fixate dar mi-au zburat la viteza mare( a trebuit sa opresc si sa le caut pe marginea drumului)

Mersi

Interesant... si ale mele tot asa sunt prinse, capota se inchide tot peste ele... si de aproape un an nu au zburat... si crede-ma ca am mers tare...

Chiar nu imi dau seama de ce s-au desprins... banda era de calitate??? Poate nu a rezistat la apa... dar chiar si asa nu stiu cum a sarit pleoapa dintre far si capota ;) ;) ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
Interesant... si ale mele tot asa sunt prinse, capota se inchide tot peste ele... si de aproape un an nu au zburat... si crede-ma ca am mers tare...

Chiar nu imi dau seama de ce s-au desprins... banda era de calitate??? Poate nu a rezistat la apa... dar chiar si asa nu stiu cum a sarit pleoapa dintre far si capota :angry: :lol: :lol:

eu zic k poate nu ai curatat tu bine sticla de la far cand le-ai montat....trebuie degresata bine sticla, sa prinda banda adeziva. eu mi-am pus pleoape tot asa cu banda adeziva...dar pe langa cea care a venit odata cu pleoapele am mai pus si eu alta sa fiu sigur...ca nu o sa imi cada. pana acum nu am avut probleme, singur lucru care ma deranjeaza este ca vopseaua a crapat pe una din pleoape....din cauza capotei la inchidere cred ca se loveste puitn si trebuie sa le vopsesc din nou.

in rest merge si cu banda adeziva asa ca vezi cand le pui sa cureti bine...si sa mai adaugi niste banda in plus

cya

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut mai demult niste pleoape de O1 la Augsburg care, din cate imi aduc eu aminte, aveau un sistem de prindere cu suruburi deasupra farului, nu se lipeau. Ma gandesc ca un astfel de sistem rezista mai bine si se pot demonta mult mai usor.

cum sa prinzi un surub in far prietene? da si eu am acele pleoape pe masina si acel surub de care zici tu are o placa sub care o lipesti pe far dar ideea e ca nu o sa reziste la viteze mari si la spalatorii asa ca cel mai bine este sa o lipesti de la cap la coada.

Si revenind la topic, nu afecteaza absolut deloc vizibilitatea, iar cu lipitul lor eu am folosit acel "bullshit" de adeziv din pachet si mi s-au dezlipit dupa 2 luni si le-am relipit cu adeziv de lipit parbrize(un fel de silicon negru).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut pusa pe fostul Passat pleoape superioare si inferioare.Cu siliconul negru de parbrize tine mai bine dar daca reusesti sa patezi farul ramane patat nu ai ce sa-i faci.Cele inferioare le-am lipit cu silicon incolor universal si au tinut foarte bine.Nici macar cu pleoape superioare si inferioare luminozitatea nu s-a modificat deloc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic: se ia cu degresant siliconic(un fel de diluant dar care nu ataca)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva de unde se cumpara pleoapele astea?

Nu gasesc decat pe la targu mures ma gandesc ca poate or fi si in bucuresti

Si inca o intrebare: Chiar exista pleoape universale? Eu nu le am cu astea dar as vrea sa imi pun la masina cred ca ar arata mai frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer nu vreau sa fac offtopic sa-ti spun unde le-ai putea gasi ... dar iti dau un PM cu unele adrese, iar cu pleoapele universale nu exista asa ceva...ca farurile de passat 2002 nu sunt aceleasi cu fabia 2007 deci e imposibil sa se potriveasca de la una la alta, daca nu "le ai" , pleoapele inseamna acele bucati de plastic care se aplica pe FAR.

Iti pun 2 poze sa iti dai seama.

post-11987-1202680882_thumb.jpg

post-11987-1202680889_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-ar fi placut unele care sa acopere toata partea de sus a farului dar asa dintre cele doua prima pare mai marfa.

Merci pentru info.Am sunat la un nr. de tel dar nu au decat din aluminiu si nu imi plac.

Maine am sa incerc la persoana respectiva sa vad daca are el

Inca odata merci.

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic: vezi ca sunt multe firme de tuning, un simplu skoda tuning pe google te va ajuta mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde as putea sa gasesc si eu doua pleoape de Golf 4 dina lea cu scobitura pentru semnalizare ??? ...eventual dati-mi un pm daca stie cineva

Modificat de Jorjel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa suni la www.prostreet-tuning.ro. Eu mi-am luat dar fara decupatura, au si eleroane, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care este diferenta dintre pleoape din fibra si pleoape de plastic. Stiu ca acestea din urma sunt mai scumpe. Totusi la fosta masina am avut pleoape din fibra si erau finisate destul de bine. Voi de care spuneti sa aleg pentru masina din semnatura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

siner sa-ti spun nu stiu daca e mare diferenta intre ele , poate doar cand se dezintegreaza dar dupa ce sunt vopsite nu exista vreo diferenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Scuze daca sunt off-topic dar am o nedumerire.

Am comandat si eu niste pleoape pt Golf4 de la Fk si in cutie am gasit pleoapele un tub cu adeziv si o piesa din metal.

Daca stie cineva pt ce este ? Pun si poze mai jos.

post-16679-1203693225_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!