Jump to content

Pleoape Faruri


georgearad
 Share

Postare recomandată

Salut, De curand am cumparat un set de pleoape pentru faruri de G4 fabricate de Kamei, din plastic, Au sosit cu tot kit-ul de instalare. Abia astept sa le pun, dar inainte tre sa le vopsesc in culoarea masinii. Cum sa procedez? ca astia de la atelierala de vopsit nu fabrica numai cateva grame de vopsea cat imi trebuie mie pentru 2 pleoape?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mirceaking

    8

  • Auras

    5

  • Circoloco

    5

  • dsf

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Piesa de metal este pentru tubul de silicon. Se rasuceste cu ea tubul pentru a iesi mai usor siliconul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionell iti trebuie cam 150g de vopsea si lac...ceva de genu asta...sper sa nu te induc in eroare dar asa parca mi-am cumparat eu.

Du-te la un vopsitor si iti spune exact sau la magazinul de vopsele si apropo vezi ca se fac si 100g de vopsea, nu conteaza cantitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este mult 150 g vopsea.......eu cu aproape 50 g mi-am vopsit o grila fara semn de la Fk :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma ce e mai bun silicon sanitar sau tubul de adeziv cu care vin pleoapele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la masina care am avut-o inainte si la actuala pleoapele le-am lipit cu silicon transparent Bizon parca si n-am observat nici o problema pana in prezent si sper sa nu fie nici de acum inainte. Despre adezivul care a venit cu pleoapele, cred ca e bun si zic sa-l folosesti, eu la nici o pereche de pleoape n-am avut adeziv si din acest motiv le-am pus cu silicon.

Pune-le cu adeziv si daca observi vreo problema da-le jos si pune silicon :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu o sa pun adezivul cu care au venit pleoapele. Am mai pus nuste ornamente cromate in interior la clanta usilor si tot adezivul din pachet l-am folosit. Nu le mai dai jos nici cu slujbe... Io zic ca-i bun cel din pachet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am luat teapa cu adezivul din pachetul cu pleoaptle. Sunt facute in 2002 si acum e 2008. Ghiciti ce?

A expirat... nu mai e bun de nimic. Asa ca ramane intrebarea: cu ce sa le lipesc?

M-am gandit la Poxipol transparent. Oare e bun?

:D Am lipit cu asa ceva o bucata din chiulasa unei masini pe care un mecanic tembel mi-a rupt-o cand a schimbat termostatu si a tinut mult si bine pana cand am gasit o chiulasa buna sa o schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am lipit pleoapele la Golf cu silicon negru de praguri... acolo mor pleoapele alea, nu le mai scoti de-acolo orice-ar fi. (chiar am incercat la un moment dat, nicio sansa!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-au furat pleoapele. ;) Masina a fost parcata cu botul lipit de un gard. Deci cine le-a luat stia masina ca altfel nu avea cum sa le vada. Au fost lipite cu silicon si au reusit sa le smulga de pe far.

Daca auziti de niste pleoape de octavia 2 vopsite gri.... injurati si voi pentru mine. Acu nu stiu daca sa cumpar altele sau sa pandesc una cu pleoape la aceeasi culoare :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea ca pleoapele fara restul elementelor exterioare nu prea au farmec. Desi foarte multi recurg la asa ceva pe motiv de accesriu ieftin de exterior, mie unul mi se pare ciudat o masina de serie doar cu un set de pleoape pe ea. Precum o femeie data cu fond de ten si nemachiata :hainoroc:

daca sunteti interesati de produse de abs la pret ok va recomand www.lester.it

Produsele sunt ok calitativ iar de adus pot sa va ajut la pretulde site in euro +tva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@K-gula- Sa stii ca tin sa te contrazic referitor la faptul ca pleoapele vin bine numai la masini care au si alte elemente de tuning si pentru asta o sa pun si 2 poze una fara pleoape si una cu pleoape si astept sa-mi spui care arata mai bine

Pleoapele le-am luat ca si la fosta masina de la prostreet tuning si au costat putin fata de efectul vizual care il au, iar de lipit le-am pus cu silicon transparent bison si pana acum vad ca nu sunt probleme

post-11369-1208279122_thumb.jpg

post-11369-1208279162_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Cei care au pleope pe golf 4 cum inchideti capota?

o trantiti sau apasati pe ea?

Stiu un caz in care a trantit capota(avea pleoape) si a spart farurile.

astept pareri:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este nici o problema cu capota :lol: au o distanta , nu sta lipite de capota

post-15552-1208445688_thumb.jpg

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor.

Mi-au sosit si mie pleoapele (de la Fk si par a semana cu ale DIZ-ului :). Pina le vopsesc urmatoarele dileme:

1. Au sens? Conteaza care e stanga si care e drepata?

2. E necesar sa scot grila cand le montez? Ca nu prea par a incapea doar asa pe far (doar ce vin de jos de la masina si stau cam "cocosate" pe far, iar eu n-am reusit sa inchid capota, fara sa o fortez prea tare)...

Poate are cineva instructiuni de montare de G4 :offtopic: , mura-n gura la n00b-i :blink: . Tx in advance.

Modificat de grp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Grp- Daca nu le lipesti pana luni sau marti ca in weekendul asta sunt plecat din localitate, te ajut eu cu montajul pleoapelor, doar sa ai ce-ti trebuie si sa nimeresc o zi cand am timp si tie sa nu-ti trebuiasca masina ca dupa lipire trebuie lasata masina cateva ore. Sunt vreo firma ceva pleoapele tale? din fibra sau din plastic? Evident tre sa faci o cinste :)

Nu-i mare inginerie, eu le-am lipit si la masina dinainte si la actuala si am mai pus si la un prieten, trebuie doar sa fii atent cum le pui si nu se da jos masca

Modificat de Auras
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor.

Mi-au sosit si mie pleoapele (de la Fk si par a semana cu ale DIZ-ului :icon_thumright:. Pina le vopsesc urmatoarele dileme:

1. Au sens? Conteaza care e stanga si care e drepata?

2. E necesar sa scot grila cand le montez? Ca nu prea par a incapea doar asa pe far (doar ce vin de jos de la masina si stau cam "cocosate" pe far, iar eu n-am reusit sa inchid capota, fara sa o fortez prea tare)...

1 au sens ! ridici capota si le pui de forma ! o sa vezi singur care este sensul , ca dreapta nu se potriveste la stanga , si invers !

2 daca sunt ca ale mele , intra frumos pe langa grila ! nu trebuie scoasa .stergi bine cu spirt farul , pui lipiciul pe ele , ( dupa ce le-ai pus de forma sa vezi cum vin ) si le lipesti pe far ! din acest moment mai ai 10 minute sa te joci cu ele ... mai sus mai jos :offtopic:

3 spor la treaba ... sa vedem poze dupa montaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Grp- sigur dupa paste , mai intai du-te la o vopsitorie si lasa-le la vopsit, nu costa prea mult 10-15lei, dar ar fi bine sa ne intalnim si sa vad cum se aseaza pe far ca in caz ca nu se aseaza pe far sa nu le vopsesti degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Stie cineva cum sunt pleoapele astea? sunt din fibra si vreau sa stiu daca ating capota sau crapa sau orice "dezavantaj".

post-16307-1220290389_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am ploapele tot din fibra sunt de un an lipite cu silicon transparent si iti spun sigur ca nu au de ce sa crape si stai linistit ca sunt special create sa nu atinga capota in niciun loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut stiti cumva de unde fack si eu rost de un Bad Boy Look pt sckoda fabia????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

badboy look nu se prea cumpara, adica eu unul nu am vazut niciunde, el se face din talba care se sudeaza pe capota...am vazut undeva pe forum la prestari servici ca facea cineva bad boy look la masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma cuce sa lipesc pleoapele...cu silicon transparent sau banda?Am vazut la cinava care a lipit ci silicon ca si-a patat un far si nu-l mai poate curata.Daca le pun cu silicon,le-as mai putea da jos si curata farul vreodata?

Ce ziceti,sa le vopsesc sau sa le pun negre?Cred ca ar da mai bine in culoarea masinii...nu?

.

post-11598-1220999762_thumb.jpg

post-11598-1220999914_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea nici nu incape discutie sa nu le vopsesti... :icon_thumleft:

Iar de lipit eu le-as pune cu banda dublu adeziva ca se le mai poti da jos vreodata...nu stii ce iti rezerva viitorul :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat de lipit eu le-am lipit si cu cel mai al dracu adeziv de parbrize si anu trecut in vara pe Soarelui la 180 mi s-a desfacut una, am lipito cu un adeziv puternic bicomponent din Praktiker....acum 2 luni iar s-a dezlipit si am lipito iar cu un adeziv din ala bicomponent, dupa parerea mea o poti lipi cu ce vrei ca de la temperatura si viteza tot se dezlipeste. (poate si ca o spal foarte des, se poate trage si de aici)

banda dublu adeziva sigur nu tine plus ca vor fi cativa mm mai in afara.

iar cu patatul la mine s-a scurs niste adeziv de parbrize din ala negru si l-am curatat frumos cu benzina...iar daca se matuieste un pic sau se zgaraie exista polish de faruri xeropol.

Modificat de mirceaking
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!