Jump to content

Distantiere roti :: pro sau contra?


alexrosiu
 Share

Postare recomandată

Daca te referi doar la pret,diferenta de material din care sunt facute,modalitatea de prelucrare si brandul in sine.

Produse foarte bune sunt si Eibach dar sunt si destul de scumpicele.

post-64586-0-74815500-1391685248_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

H&R sunt unul din numele de referinta in domeniu si, ca in orice alt domeniu, platesti si numele (dar ai garantia ca ai luat un produs de varf). Asta nu inseamna ca altii nu fac distantiere bune. Atata timp cat materialul si executia sunt conform standardelor, orice distantier isi va face treaba pentru care a fost proiectat si executat (dar va avea si un pret pe masura, cu sau fara nume).

Eu unul m-as feri de chinezarii care chiar daca arata la fel, nu sunt acelasi lucru:

 

http://blog.spidertrax.com/2010/09/02/domestic-vs-import-wheel-spacers-mechanical-material-analysis/

 

Nu mai vorbesc de seturile "vaporware" cu 15-20 € (noi) de pe ebay care sunt facute dintr-un material de-a dreptul dubios...

 

2zs7j0h.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LOL "vaporwave". de-acord cu tine in cazul adaptaoarelor DRA. Insa la distantiere nu sunt supuse la asa forte, decat prezoanele, alea ar fi importante.

Ce mi-au zis mie unii experti, ca defapt jantele nu se sprijina in prezoane ci ele intra pe butuc si nu e ok sa iei distantiere care nu au acelasi diametru cu butucul de pe masina si cel de pe janta.

asa sa fie?

la mine la golf asa e, intr-adevar butucul jantei calca direct pe butucul fuzetei(teava-n teava cum ar veni), eu nu am distantiere, dar chiar in el sa se sprijine toata greutatea? Intra relativ rejer, nu e "snug fit".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este adevarat. Distantierele se aseaza pe acea buza a butucului si ele ar fi bine sa aiba acelasi tip de buza cu diametrul 57,1 in cazul jantelor oem pe care sa se aseze janta.

Aceste distantiere se numesc hub centric.

 

Imagineaza-ti in mers daca nu ar fi acea buza pe care sa stea janta la ce stres suplimentar ar fi supuse prezoanele + foarte probabil sa se simta vibratii.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O scurta explicatie a stresului suplimentar de care a amintit The_Ego:

 

The center bore of the wheel is sized to fit perfectly onto the axle of that car. This is a hub-centric connection, as the wheel is centered by it's connection to the axle hub. The lugnuts hold the wheel firmly to the mounting plate, but it is the wheel-to-axle connection that actually holds the weight of the car. This is quite an important distinction, as the lugnuts are designed to handle lateral forces that push the wheel away from the mounting plate. The forces that the hub and center bore connection are designed to withstand – the weight of the car forcing downward and impacts forcing upward – are at right angles to the forces that the lugnuts are designed for.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Aceste prezoane ar fi ok pentru un distantier de 10mm?

http://www.ebay.de/itm/20-x-Radschrauben-Radbolzen-M14-x-1-5-x-40-mm-Kegelbund-SW17-Langschrauben-/360892776302?pt=DE_Autoteile&hash=item5406e2bf6e

 

Din descriere, tradusa google: This trade is a set of wheel bolts accessory wheels from Audi or Seat or VW. The screws are zinc plated and have the quality grade 10.9. 

Here again the extent of the screws: M 14 x 1.5 (pitch) x 40 (shaft length) taper seat (60 degrees) bowl size 17
 
Intreb mai ales ca oem am gasiit ca fiind M14x1.5x27 si cu distantierul vin 37. Banuiesc ca 3mm nu afecteaza cu ceva.
 
Desi R12 ar fi pt MB. 
Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te sfatuiesc sa nu pui R12 pe jante cu R13.

Mai bine dai un ban si iti iei ceva de firma si exact dimensiunile de care ai tu nevoie:

 

H&R M14x1,5x37

 

Astea din linkul pe care ti l-am pus sunt cu cap sferic. Daca te duci pe magazinul tipului vei gasi si pe negru, respectiv cu cap conic 60° (kegelbund) sau sferic (kugelbund) R13, in functie de ce ai nevoie (nu am retinut exact care iti trebuie).

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

R13 din ce am vazut este pt jantele oem vag. Fix de sferic am nevoie.

Foarte ok pretul.

http://www.ebay.de/itm/H-R-Radbolzen-Audi-Seat-Skoda-VW-M14x1-5x37-Kugel-1453703x-/171303941945?pt=DE_Autoteile&hash=item27e282b739

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti. Am o intrebare, distantierele din ce material sunt ? din fier?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele bune sunt din aliaj, de obicei Al 6061-T6 sau Al-Mg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa inteleg ca nu sunt din fier, si daca as vrea sa dau la facut din fier fac vreo prostie? Vreau sa dau sa mi se faca la o fabrica de prelucrari mecanice unde fac piese pentru masini industriale, si din placa groasa de fier sa imi faca la strung, freza si asa mai departe. Daca le fac din placa de fier ar avea ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur se vor "suda" de butut. Am intalnit un Audi tt cu acesta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plus ca fierul e moale..si se si coeficientul de dilatare e altul.

Ce am constatat e ca nu iti trebuie neaparat H&R care sincer mi se par cam piperate la pret pt ce fac, merg si Simoni sau simons, ceva de genu', dar sa fie aliaj de aluminiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca ma bag in discutie dar va fac o sugestie, se produc distantiere, prezoane si inaltatoare de foarte buna calitate si la noi in tara iar preturile sunt mult mai atractive decat ceea ce am vazut ca ati gasit voi.

Imi permit sa va fac aceasta recomandare www.alsteel-prodimpex.ro/ deoarece pana acum am cumparat de la ei mai multe seturi de distantiere si prezoane iar calitatea si promptitudinea au fost intotdeauna de nota 10.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru distantierele de 5mm, trebuie prezoane alungite?


Pentru distantierele de 5mm, trebuie prezoane alungite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

daca prinde cel putin 7 spire atunci nu e neaparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mi-am montat și eu distanțiere pe Golf. Am tot măsurat și m-am tot gîndit pînă am ajuns la concluzia că îmi trebuie 20mm pe față și 30mm pe spate. Inițial am vrut să cumpar H&R, am găsit unele pe negru pe eBay pe care le-am și comandat... mă gîndeam că ar arăta bine cu jantele mele cele negre.

http://www.ebay.co.uk/itm/H-R-VW-Golf-Mk5-Mk5-Mk7-Blackline-30mm-Hubcentric-Wheels-Spacers-5x112-/171274429751?pt=UK_Cars_Parts_Vehicles_Wheels_tyre_Trims_Trims_ET&hash=item27e0c06537

http://www.ebay.co.uk/itm/H-R-Blackline-VW-Golf-Mk7-2013-on-20mm-Hubcentric-Wheels-Spacers-5x112-/171271891646?pt=UK_Cars_Parts_Vehicles_Wheels_tyre_Trims_Trims_ET&hash=item27e099aabe

Am primit răspuns că cele de 30mm nu mai sunt pe stock și atunci am anulat comanda de tot. Mi-am comandat apoi de pe un site de profil din Suedia, spacer.se unde am ieșit doar un pic mai iefin decît cu H&R. Toate cele 4 distanțiere și cele 20 de șuruburi de prindere au costat aprox 310€.

 

post-130298-0-40146700-1402692609_thumb. post-130298-0-56873600-1402692653_thumb.

 

Le-am și montat pe mașină... Poze cu rezultatul final aici: http://vwforum.ro/topic/108691-vw-golf-vii/?p=2384501

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Are cineva vreun desen al distantierelor 5x100? As dori sa le fac la strung din duraluminiu. Mersi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Pt masina din semnatura as dori sa stiu daca imi afecteaza sistemul haldex daca pun distantiere de 2cm pe roata (4cm pe ax) doar pe spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salut , dpdv al stabilitatii si look-ului din cate am inteles este ok sa imi pun distantiere , dar dpdv al defectiunilor merita sa imi pun distantiere de 15mm tinand cont ca fac cu masina 30.000 km pe an ( jumatate in oras si jumatate in afara ) ? Va multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde si de tine ce iti doresti mai mult. Daca distantierele sunt de calitate sunt sanse destul de mari sa nu ai probleme la masina, ma refer la faptul ca cel mai probabil nu se vor rupe/crapa/etc. Dar inginereste/teoretic vorbind, mai sanatos (poate doar cu putin, insa mai sanatos) pentru starea tehnica a masinii este fara ele. Repet, practic vorbind e posibil sa nu intampini probleme mai ales ca distantierele sunt de doar 15mm. La eventualele probleme conteaza si stilul de condus mai agresiv, daca esti genul care ocoleste gropile sau cel care le ia in plin, daca mergi des pe drumuri ciuruite, etc. 

Eu de exemplu am avut pe masina distantiere Eibach de o latime similara. Prima data le-am avut pe toate 4 rotile, insa nu mi-a placut feelingul mai moale al volanului asa ca le-am scos pe cele de pe fata si le-am lasat doar pe cele de pe spate. Ca aspect era f ok, pe fata oricum arata ok si fara ele, pentru aspect era cel mai necesar sa fie pe spate. Le-am tinut un an insa latind doar spatele a crescut putin si subvirarea, dar obiectiv vorbind doar cu putin; cum mie imi place sa ma dau mai tare pe serpentine imi statea pe cap chestia asta asa ca acum le-am scos si de pe spate. Estetic unul din distantierele de pe spate are buza f putin indoita, dar nu mi-e clar daca din cauza exploatarii sau din cauza meseriasului de la vulcanizare care mi le-a demontat. Cele de pe fata arata impecabil. Din punctul meu de vedere cred ca ar mai fi mers lejer pe masina; insa de mentionat e si ca nu am luat nici un crater cu masina in acest timp si in general am grija si sunt destul de priceput in a ocoli gropile si denivelarile; la iarna sigur le voi remonta pentru ca rotile mele de iarna au ET-ul mai mare decat cele de vara si chiar ar arata neplacut pt gusturile mele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, Qu477R0 said:

Depinde si de tine ce iti doresti mai mult. Daca distantierele sunt de calitate sunt sanse destul de mari sa nu ai probleme la masina, ma refer la faptul ca cel mai probabil nu se vor rupe/crapa/etc. Dar inginereste/teoretic vorbind, mai sanatos (poate doar cu putin, insa mai sanatos) pentru starea tehnica a masinii este fara ele. Repet, practic vorbind e posibil sa nu intampini probleme mai ales ca distantierele sunt de doar 15mm. La eventualele probleme conteaza si stilul de condus mai agresiv, daca esti genul care ocoleste gropile sau cel care le ia in plin, daca mergi des pe drumuri ciuruite, etc. 

Eu de exemplu am avut pe masina distantiere Eibach de o latime similara. Prima data le-am avut pe toate 4 rotile, insa nu mi-a placut feelingul mai moale al volanului asa ca le-am scos pe cele de pe fata si le-am lasat doar pe cele de pe spate. Ca aspect era f ok, pe fata oricum arata ok si fara ele, pentru aspect era cel mai necesar sa fie pe spate. Le-am tinut un an insa latind doar spatele a crescut putin si subvirarea, dar obiectiv vorbind doar cu putin; cum mie imi place sa ma dau mai tare pe serpentine imi statea pe cap chestia asta asa ca acum le-am scos si de pe spate. Estetic unul din distantierele de pe spate are buza f putin indoita, dar nu mi-e clar daca din cauza exploatarii sau din cauza meseriasului de la vulcanizare care mi le-a demontat. Cele de pe fata arata impecabil. Din punctul meu de vedere cred ca ar mai fi mers lejer pe masina; insa de mentionat e si ca nu am luat nici un crater cu masina in acest timp si in general am grija si sunt destul de priceput in a ocoli gropile si denivelarile; la iarna sigur le voi remonta pentru ca rotile mele de iarna au ET-ul mai mare decat cele de vara si chiar ar arata neplacut pt gusturile mele. 

Mersi mult de raspuns , pe spate deja mi-am pus , nu stiu daca sunt de calitate sau nu , le-am achiziționat de pe raceshop.ro, de condus nu conduc agresiv , faza este ca  imi place noul look , dar s-a lasat putin pe spate , si vreau sa imi pun si pe fata , dar cred ca pana la urma imi voi pune si pe fata . Mersi inca odata .  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Adrian_Pintilie

Salutare! Pt niște distantiere de 5 mm h&r pt passat CC ar fi nevoie de alte prezoane? Am niște jante cu et 45 și aș dori să le aduc ceva mai înafară, mai aproape de recomandările de fabrica. Multumesc 

Modificat de Adrian_Pintilie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Va salut stimati colegi!

 

Ati putea sa imi dati niste pareri despre aceste distantiere pentru masina din semnatura?

https://www.simoniracing.com/en/2-wheel-spacers-aluminium-15mm-5x112-571-with-spherical-bolts

Am niste jante cu ET 50, 6,5J si as vrea sa le scot putin mai in afara.

Afecteaza cu ceva siguranta, se pot rupre prezoanele sau pot aparea alte probleme?

 

Va multumesc pentru eventualele raspunsuri!

Distantiere.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!