Jump to content

T3 - Adaptari specifice


B20JGG
 Share

Postare recomandată

Nu ma avantajaza deloc omologata autospeciala, am sa-i pun totusi ceva mobilier pe care o sa-l demontez odata la 2 ani. Nu stiu cum calculeaza RAR-ul, autospeciala o poti folosi zilnic, un camper doar de cateva ori pe an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta ar fi cea mai ok solutie; acum nu trebuie neaparat sa o duci la RAR sa-i faci verificare ;-) , mai sunt locuri in care mergi cu actele, dai banii (doar cuantumul verificarii) si ai verificarea...

Stiu e o prostie cu camper-ul.... dar traim in Romania si totul e posibil...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Administrator

Laurian

Pentru astfel de mesaje exista PM-ul. :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Stie cineva cumva o cutie de viteze cu 5 trepte + timonerie? Am un T3 din 1983 1.6D si am probleme cu cutia de viteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca nu este o solutie inspirata sa schimbi cutia de 4 viteze cu una cu 5 viteze. Am vorbit cu un mecanic care mi-a spus ca este rentabil; doar daca mergi mult in afara orasului! Daca mergi mai mult in oras te rupe la consum. Si ca modificarea se poate face numai daca motorul este minim: 1.7 TD.

Asa ca revin cu cererea: Va rog, daca stiti o cutie de viteze cu 4 viteze da-ti de stire pentru T3; 1.6D; 37KW; din 1983.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fals. Cutie cu 5 trepte s-a pus pe toate motorizarile diesel dar cu rapoarte diferite (de exemplu diferenta intre cutiile cu 5 trepte la motorizarile 1.6D si 1.6TD, diferenta de 19 cp este raportul la treapta a 5 a, in rest celelalte viteze au aceleasi rapoarte) iar faza cu consumul in oras e iar o prostie...

Tu ce tip de cutie ai? Scurta sau lunga?

Modificat de liviu_petrasc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

nel34

Pentru astfel de discutii exista: aria "vanzari/cumparari" sau mesajele private! :vaidecapulmeu:

NU mai poluati topicul cu oferte de vanzare pentru ca voi fi nevoit sa aplic regulamentul si sa acord warning!

Topicul a fost deschis pentru " Adaptari Pentru T3., Motoare, amenajari interioare, etc. Solicitari, solutii, experiente proprii", nu pentru vanzari/cumparari.

Va multumesc pentru intelegere! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine ma ajuta cu un set de pistoane, sau un bloc motor fara chiulasa cu pistoanele in el, pt un motor de 1.7d 1716cmc 42kw an 1988 tip motor ky, dau la schimb o chiulasa de 16v tip motor kr

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Fals. Cutie cu 5 trepte s-a pus pe toate motorizarile diesel dar cu rapoarte diferite (de exemplu diferenta intre cutiile cu 5 trepte la motorizarile 1.6D si 1.6TD, diferenta de 19 cp este raportul la treapta a 5 a, in rest celelalte viteze au aceleasi rapoarte) iar faza cu consumul in oras e iar o prostie...

Tu ce tip de cutie ai? Scurta sau lunga?

maestre...dumneata si inca un forumist, vad ca sunteti rau virusati de t3-uri.

va rog...am un 1,6D cu o cutie 5 trepte(+1).

intentionez sa achizitionez un 1,9 TD.

problema mare : flansa pentru cutie...cum se potriveste cutia?

se potriveste cutia pe acest 1,9TD?

sau trebuie sa modific ceva la cutie?

multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
cine ma ajuta cu un set de pistoane, sau un bloc motor fara chiulasa cu pistoanele in el, pt un motor de 1.7d 1716cmc 42kw an 1988 tip motor ky, dau la schimb o chiulasa de 16v tip motor kr

suna la ..........................

Pentru anunturi de vanzare exista arie dedicata!

Discutia poate continua pe PM, telefon, etc, in caz contrar ma voi vedea nevoit sa acord warning!

Multumesc pentru intelegere!

aryes13

maestre...dumneata si inca un forumist, vad ca sunteti rau virusati de t3-uri.

va rog...am un 1,6D cu o cutie 5 trepte(+1).

intentionez sa achizitionez un 1,9 TD.

problema mare : flansa pentru cutie...cum se potriveste cutia?

se potriveste cutia pe acest 1,9TD?

sau trebuie sa modific ceva la cutie?

multumesc anticipat!

Nu tre sa faci nimic la curie , se potriveste perfect , trebuie sa schimbi doar baile , pompa de ulei , sa ai disc de ambreiaj de 1.6 td macar , filtru aer de 1.6td , galerie admisie 1.6 td , si trebuie sa faci niste modificari . Daca mai ai nelamuriri eu am facut schimbarea ...!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti multumesc mult! chiar sunt hotarat sa fac schimbarea.

daca imi permiteti sa poluez un pic topicul, va spun ce am patit

(lucrul care m-a determinat sa schimb motorul).

Am carat doua motociclete, din sibiu cu destinatia bucuresti.

toate bune si frumoase. am carat niste piese, vreo 2 motoare,

vreo 30 de anvelope si niste maruntisuri.

mergea...culmea motorasul ala mic de 1,6d.

dar momentul kodak a venit intre rm.valcea si pitesti, undeeeee,

pe serpentinele alea frumoase, aveam in spate nici mai mult, nici mai putin,

de 9 bucati de 18 roti (tiriste de alea mari).

ma mir ca nu m-au facut baietii morena, cand m-au depasit.

cam de aia vreau un motor un pic mai mare.

multumesc mult pt info!

am 3 oferte de motoare, dar inca niciuna care sa ma faca sa imi sara inima :D

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok si pe mine ma tenteaza dar 1,9TD nu a fost montat de fabricant pe T3 si din acest motiv este putin mai complicat de omologat; montat in service autorizat RAR, test dinamic, acte provenienta in fine nu stiu daca merita. Au povestit mai multi colegi cum si in ce fel au realizat conversia dar nimeni nu spune daca a mai mers la RAR ptr omologare si cat au fost costurile finale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sunt sigur ca cel putin 99% din ei nu au mers pe la RAR pentru omologare pentru ca din punct de vedere al costurilor, al timpului pierdut, al actelor si nu in ultimul rand al nervilor nu se renteaza; oricum cel putin pe mine pana acum nu m-a oprit nimeni sa ma ia la intrebari de serii de motor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

In 2005 eu am fost la RAR sa operez in cartea de identitate modificarea motorizarii din 1,9 benzina (motor DG) in 1,9 diesel (AAZ) si a fost relativ simplu, a fost nevoie doar de factura motorului, pentru ca omologarea pentru a monta acest motor pe bus era deja facuta si astfel nu a mai fost considerata omologare artizanala, costul a fost in jur de 6 mil.Nu am idee daca lucrurile stau altfel acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum ptr schimbare motor scrie asa;

-act identitate detinator vehicul

-cerere activitate RAR

-CIV

-adeverinta din partea atelierului autorizat care a efectuat inlocuirea motorului

Motoarele AAZ imi pare ca sunt euro 2, ai primit in CIV clasificata euro 2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • Administrator

mishubv

Membru VW Forum, este definit ca fiind acel utilizator care a trecut de procesul initial de validare si i se acorda acest statut in mod automat, dupa un numar predefinit de posturi in ariile ce se contorizeaza (posturile din ariile de Intalniri, Anunturi On-line, Social, etc, nu sunt contorizate) si anume in cele tehnice. Un utilizator poate trece prin urmatoarele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pe la inceputul topicului se punea problema de jante si de piulite si prezoane.....si eu m-am lovit de treaba asta...nu trebuie sa maltratezi janta sa iei din ea si alte chestii....trebuie doar sa iei 10 prezoane de dacia papuc...le scoti pe cele vechi care sunt scurte...si le pui pe aste de dacia..si voila...ai prezoane mai lungi cu cel putin un cm(asta pentreu rotile spate).

Si in legatura cu schimbarea motorului...de la motor boxer racire pe apa..injectie si multi nervi!!! am facut conversia in 1.9 TD seria 1y sau 1z nu mai tin minte...cutie 5+1..vreau sa spun ca merita aceasta schimbare, pe langa ca te poti baza pe masina....te poti lua la tranta si cu alte masini din trafic de generatie mai noua, cu cauciucuri 255/55/r16 am atins 140km/h..deci...daca vreti sa faceti o schimbare de motor..optati pentru un motor de 1.9TD

Acum ca am dat peste acest forum..o sa imi prezint si eu masina, pentru a cere cateva sfaturi..dabea am reconditionat-o ...acum este in asamblare, 80% este gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti-ai montat niste anvelope monstruoase :) sunt curios cum arata t3 tau. asteptam poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atasez pozele pe rand..

mai am doua poze cu motorul si gata, motorul boxer este cu cutie hidramata.

Pozele cu motoarele...iar celalat bus de care ziceam ca este n reconditionare o sa il prezint aici la sectiunea Vanuri si Transportere sau la Masina mea? intreb pentru ca sunt la inceput.

post-61349-1278504131_thumb.jpg

post-61349-1278504324_thumb.jpg

post-61349-1278504438_thumb.jpg

post-61349-1278504482_thumb.jpg

post-61349-1278504643_thumb.jpg

post-61349-1278504671_thumb.jpg

Modificat de B XX Adi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma intreb oare cine o fii adus in Romania din Statele unite o dubitza T3. Vanagon e model care era destinat doar pentru piata SUA.

Arata foarte bine masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baga prezentarea la ""masina mea'' deoarece mai sunt si altii interesati de asa ceva. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are dreptate colegul, asteptam si poate o vedem si in relitate intr-un weekend. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu cred ca prea curand...dar totul este posibil..deobicei unde se fac intalnirile de bus-uri?

PS: am facut si topic la masina mea..cu dubita reconditionata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!