Jump to content

De Cate Ori In Service?


audi_fan
 Share

  

110 voturi

  1. 1. De cate ori ati fost cu masina in service?

    • 0
      52
    • 1
      22
    • 2
      15
    • 3
      7
    • >4
      14


Postare recomandată

@ epert. da. probabil ca ai dreptate. insa nu m-am gandit la toate detaliile astea atunci cand am initiat topicul. sa vad cum pot sa-l structurez, daca mai pot eu sau macar sa venim cu propuneri de refacere a intrebarilor.

Modificat de audi_fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost odata in service imediat dupa ce am luat masina (noua) deoarece nu mergea treapta 5 de viteza. S-a dovedit ca cei de la Skoda nu au strans un surub care prindea tija/cablul ce actioneaza asupra pinionul din cutie de treapta 5. Macar asta am inteles eu de la cei de la Avia cand m-am dus inapoi cu masina.

Pacat de aceasta intamplare; am ramas cu un gust amar dupa acesta intamplare dar dupa 18000km fara probleme s-a mai indulcit si am mai cumparat o Skoda Fabia cu care sper sa nu am probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care au fost in service pentru mici probleme,greierasi etc intre revizii...ce acte ati avut nevoie ? Pentru ca tot incerc sa sun la ei dar nu reusesc sa intru in legatura cu cei de la Avia

Modificat de Shellshock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

votat 2 intrari in service:

-26000 - Schimbat macara geam spate dreapta pe garantie

-46000 - Schimbat sincron treapta 2 pe garantie (cam nasol.... masina e de 2 sapt in service)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care au fost in service pentru mici probleme,greierasi etc intre revizii...ce acte ati avut nevoie ? Pentru ca tot incerc sa sun la ei dar nu reusesc sa intru in legatura cu cei de la Avia

cartea masinii si certificatul de garantie in caz ca ai luat masina din alta parte. dar nu e imperios.

Modificat de audi_fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Eu am fost de 2 ori cu masina dupa revizia de 15000km.

De ce pt ca pierdeam ulei pe la semeringul de la distributie, am fost cica sa rezolvat dupa 500km cu aproximatie am fost iar pt acelasi lucru, si cred ca trebuie sa ma duc iar, inca nu am facut cei 500 de km, am gasit urme de ulei.

Masina nu are decat 1 an 1.6 Mpi Elegance

Solutii aveti!!!!

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa iti spun povestea:

Prima data mi s-a intamplat chiar la 2 saptamani dupa ce am fost cu masina la revizie de 15000 km, pe bord sa aprins martorul de nivel de ulei, am sunat mi-au zis sa completez ca e normal sa consume mai mult ulei ca in cartea tehnica ca ia nu mai stiu cate sute de grame la nu stiu cati km, am zis ca e ok am plecat la mare bune si frumoasa ca ma intorceam aprope de buc s-a aprins iar martorul de nivel de ulei am sunat iar la ei si aceasi poveste le-am spus ca nu se poate sa consume atat de mult ca in primii 15000km nu am completat deloc. le-am zis sa imi aca o programare pt o verificare m-am dus dupa o saptamana . Am ajuns acolo am stat am stat dupa vreo 4 ore ma duc si le spun de ce nu imi dau masina si atunci imi spun ca au gasit o defectiune la semeringul de la distributie si trebuie schimbat. Au zis ca s-a rezolvat problema. Multumit m-am bucurat da nu mult dupa o luna de zile iar sa aprins martorul de nivel de ulei, am ridicat eu capota m-am uitat pe scut supriza balta de ulei, M-am dus a doua zi la ei le-am povestit ce am patit iar poveste cu consum ulei la nu stiu cati km, aceasi poveste dupa cateva ore ca e o problema sa semeringu de distributie si tre s il schimbam dureaza. Iar toate bune si frumoase si dupa 500 de km iar am vazut pete de ulei in parcare si cand am deschis capota iar balta de ulei pe scut si acum nu stiu ce sa mai fac sa ma duc la OPC sa vb cu cineva de la conducere ce imi recomandati sau alt service, specific masina este inca in garantie.

NU STIU CE SA FAC SFATUITI-MA

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima data cand au constatat ca e simeringul de la distributie, cum au rezolvat, l-au schimbat? Sa nu fie alta cauza. Trebuie sa mergi tot la ei.

Despre ce service e vorba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai fost baiat destept si ai acte pe reparatiile facute, respectiv insemnari in caietul masinii, prni lege a treia oara acelasi defect iti da dreptul sa ceri banii inapoi. Le lasi plocon masina cu problema sa se spele cu ea pe cap si tu te duci si-ti iei alta.

TOTDEAUNA reparatiile pe garantie nu se lasa asa in vant, pe vorbe. Este o situatie in care ai avut de suferit, ai pierdut timp, bani si nervi pe drumuri, ai stat fara masina, fara sa fie vina ta. E ok, ce sa faci. Odata, de doua ori, se mai intampla. Asta e, nu e vina nimanui, dar e normal sa ceri sa ramane undeva scris acest lucru, pentru ca atunci cand se repeta de la trei dati in sus...nu mai e ok. Acolo ori e o problema serioasa ori incompetenta si in ambele cazuri, tu ca un cumparator de buna credinta ai dreptul sa zici "gata, pana aici".

Modificat de GunX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru incurajari. Mai prind curaj cu ce imi spuneti.

Astazi am verificat de curiozitate nivelul la ulei si este peste ce recomada cartea masinii, ca sa ma conving si mai bine am pus si un ziar sub masina sa vad daca il gasesc patat.

Insemnarile sunt facute in cartea de service scrie asa prima data cand am fost cu ea " Inlocuit simering distributie ( arbore cotit) - garantie si a doua oara "Inlocuit simering arbore distributie - cmd 20837 asta nu stiu ce inseamna. E vorba despre service Brady-Trade.

Mai astept pareri.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce spui tu acum, inseamna ca nu mai pierde ulei, ba chiar este peste nivel. Adica problema e rezolvata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kim acum pierd ulei dar este peste limita ma gandesc ca mi-au pus ei mai mult ca sa nu ma intorc iar repede in service sa treaca garantia sa imi ia bani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi GunX pt lege si tuturor ce mai sustinut si mi-au dat curaj.

M-am hotarat ma duc la o verificare cu masina in service autorizat sa vad daca este aceasi problema, daca da atunci o sa merg la ei sa vb cum rezolvam problema dacanu se poate ma duc la OPC o sa revin cu detalii .

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sal vin cu noutati din lumea service-urilor.

Cum am procedat:

Am fost la service in BZ la ELCAR GID la Paul vi-l recomand din toate punctele de vedere va ajuta in orice problema mecanica, daune, etc

Ce sa constatat la ELCAR GID ca pierd ulei pe la simering si ca imi recomanda sa schimb simeringu si capacu de aluminiu, dar fiindca cei de la Brady il schimbase primii nu putea sa acorde garantie pt un lucru care le-a montat alt service.

Am revenit la Brady am facut o sesizare m-au primit la directoru de service sau consilier nu stiu exact ce era mi-a prezentat care ar putea fi cauzele, seara am revenit la ei sa imi iau masina ca

trecuse de termenul care inscris pe fisa si SURPRIZA imi spun ca au gasit in motor 2 bucati de metal si ca trebuie desfacut tot motorul sa vada de unde este problema si pana astazi nu am nici un raspuns, asta s-a imtamplat Vineri.

Sper sa va ajute la ceva.

Revin cu detalii cand mai aflu ceva.

Salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

bun gasit tuturor!

am si eu problema pierderii de ulei pe la simeringul de la distributie.

azi am fost cu masina sa ii fac itp-ul. masina a facut 2 ani in mai, are 16000 km si este 1.6 MPi BSE 75 Kw E5.

inspectorul de la itp m-a intrebat la un moment dat daca masina mai e in garantie. mi-a aratat pe fulia de la distibutie ulei de motor. nu am vazut bine cat pierdea pe acolo, probabil e ciupit simeringul. luni o urc pe elevator si ma uit bine sa vad daca e cureaua uda si cat ulei pierde. am completat pana acum cu 0.5 l ulei. de kulantza nu poate fi vorba, am intrebat la autek craiova.

oricum, as vrea sa vand masina. este a doua in familie si nu prea isi mai are rostul pt ca o folosesc mai mult pt concedii, pe care le pot face foarte bine si cu cealalta masina, desi este mai mult de oras.

as vrea sa stiu, daca imi poate spune cineva:

1. in cat timp se schimba simeringul cu pricina?

2. daca pierde doar putin ulei, asa cum banuiesc eu, sa il las asa?

3. daca mai fac un concediu de 1500 km cu uleiul asta, ii trec pistoanele prin capota?

 

respect tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu update: am urcat masina pe elevator si am vazut ca era intr-adevar ulei pe planetara dreapta si foarte putin ulei amestecat cu praf pe fulia de distributie, probabil da pe la pana. oricum, cantitatea e neglijabila, poate a dat odata si atat. scutul e curat, la fel si cureaua. prin urmare o las asa cum e si ii fac schimbul fara frica.

cu bine tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!